13 Nisan 2015

ExpoMED 2015 Fuarı’nda Öne Çıkanlar

ExpoMED Fuarı her yıl üstüne koyarak bölgenin medikal fuarı olma yolunda emin adımlarla büyümeye devam ediyor.

 

Tıbbi cihaz sektörü expoMED 2015 tıbbi cihaz fuarını Beylikdüzü Tüyap Fuar merkezinde gerçekleştirdi. Fuar her yıl üstüne koyarak bölgenin medikal fuarı olma yolunda emin adımlarla büyümeye devam ediyor. Fuarın büyümesinde en önemli etken hiç şüphesiz Tüyap fuarcılığın sektörle yapmış olduğu iş birliği anlaşmasıdır. Tüyap & sektör iş birliği, bu anlayış çerçevesinde bozulmadan devam ederse expoMED Fuarı’nın geleceği çok parlak. Bu durumdan her iki taraf memnun kalacağı gibi, ülke ekonomisine de o oranda katkı sağlamaya devam edecektir.  Sektörün tüm katmanları bu birlikteliğe katkı sağlayarak expoMed fuarını bölgenin istenen, aranan Medikal fuarı yapılması için üzerine düşeni yapmaya devam etmelidir.

 

SGK yetkilileri de olmalıydı

Fuarda dikkatimi çeken konulardan birisi de Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun her zaman olduğu gibi başkanlık seviyesinde fuarda bulunup, tıbbi cihaz sektörünün kurumla olan sorunlarını dinlemeleri, yerli üreticilerin stantlarını ziyaret etmeleri çok olumlu bir uygulamaydı. Kurum Başkanı Prof. Dr. Özkan Önal’a, Başkan Yardımcısı Dr. Ali Sait Septioğlu’na ve diğer tüm kurum çalışanlarına sektör olarak ne kadar teşekkür etsek azdır. Sektör bu fuarda Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı’nı ve GSS Genel müdürünü de aradı. Sektör olarak büyük sorunlar yaşadığımız Sosyal Güvenlik Kurumuyla fuarda sorunların paylaşılamaması hiç iyi olmadı. Geçen yıllarda sektör muhatap tüm kamu kurumları ile bu fuarda buluşabiliyordu. Gelecek fuarda bu konular daha dikkatli ele alınmalı, sektörün muhatabı durumunda olan kamunun tüm birimleriyle fuarda bulunmaları sağlanmalı.

 

Branşlar bazında gruplama

Fuar süresince şahit olduğum konulardan bir tanesi de fuar büyürken karışık büyüdüğü şeklindeki konuşmalardı. Bazı katılımcıların fikirleri fuarın branşlar bazında gruplanmasının daha iyi olacağı yönündeydi. Bazı yerli üreticilerin tek holde toplanması konusunda fikirleri var. Bu fikirler iyi düşünülüp, katılımcılar nezdinde bir anket yapılarak sektör & Tüyap birlikte karar vermeliler. Bu fuarın büyümesi çok önemli, sağlıklı büyümesi de bir o kadar önemli. Bu konuda katılımcıların fikirleri dikkate alınmalı.

 

“Pişmiş aşa su katanlar var”

 

Fuar sonrasında bir derneğimizin Reklam ve Tıbbi Cihaz Yönetmeliğinin TÜMDEF ve SEİS’E ekonomik çıkar sağlamak için yasallaştırıldığı, sektöre bir yararının olmayacağı şeklinde firmaları örgütlediği ve firmaların kuruma yazılar göndermelerini istemeleri yönündeki çalışmalarına şahit olduk.  Bu hareket ve eylemin nasıl bir mantıkla yapıldığını anlamak mümkün değil. Önceki yıllarda aynı kişiler resmi kurumlar bizi muhatap almıyor, basın toplantısı yapalım, Ankara’ya yürüyelim, eylem yapalım diyerek sektörü galeyana getirmeye çalışıyorlardı. Sektörel sivil toplum kuruluşları az sayıda gönüllü insanların özverili maddi ve manevi katkıları ile kamu nezdinde özlenen ve beklenen temsili kazandılar. Sektör olarak bununla gurur duyulması gerekirken, biz bu çalışmaların içinde yokuz diye sistemi kötülemenin, yapılan anlaşmaları baltalamanın ne anlamı var? Yanlışlar varsa veya olanları yanlış buluyorsanız aklınla, fikirlerinle sivil toplumun içinde kalarak katkı sağlamak ve mücadele etmek varken, neden dışarıda kalarak pişmiş aşa su katma yolunu seçiyorsunuz?  Sektör çatısı altında yer almışken kapıyı vurup çıkıp giden sizler değil misiniz?

Değerli dostlar bu yol doğru bir yol değil. Sektörün büyük sorunları var. Bu sorunların altından güçlü birlik olunduğunda kalkılabilir. Gelin sektörel birlikteliğe güç katmak için tek çatı altında toplanmayı ilke edinelim. Fikirleriniz oralarda tartışılsın, haklı fikirleriniz sektörün politikası olsun. Bu ilke dışındaki eylem ve söylemler zor şartlarda elde edilen sivil toplum birlikteliğine zarar veriyor.

 

Mehmet Ali ÖZKAN

mehmetaliozkan@gmail.com

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It