13 Nisan 2015

Evde Sağlık Hizmetleri Türkiye’ye Yaygınlaştırılıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan, Sağlık Bakanlığı’nın da pilot illerde uyguladığı “Evde Sağlık” hizmetleri, Türkiye geneline yaygınlaştırılıyor.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan, Sağlık Bakanlığı’nın da pilot illerde uyguladığı “Evde Sağlık” hizmetleri, Ankara’da imzalanan protokolle Türkiye geneline yaygınlaştırılıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nda düzenlenen törenle, “Evde Sağlık ve Sosyal Destek Hizmetlerinin İşbirliği İçerisinde Yürütülmesine Dair Protokol”e imza attı. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu törende yaptığı konuşmada, Evde Sağlık hizmetlerinin entegre edilmesi, verimliliğin artırılması ve ailenin tüm sorunlarına yaklaşabilmek için bu protokolün imzalandığını belirterek, “İnanıyorum ki bu protokol gerek bireye, gerekse aileye tüm yönleriyle sahip çıkan bir anlayışın gelişimine katkı sağlayacaktır” dedi. Müezzinoğlu, son yıllarda Bakanlık tarafından evde sağlık hizmetlerinin geliştirildiğini belirterek, bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın destek hizmeti verdiğini, İçişleri Bakanlığı’nın da mahalli idareler aracılığıyla hizmetlerin organizasyonunu sağladığını söyledi. Protokolün sağlıklı birey, sağlıklı aile, sağlıklı toplum yol haritalarına destek vereceğini ifade eden Bakan Müezzinoğlu, Aydın, Burdur, Çankırı, Edirne, Elazığ, Eskişehir, İstanbul, Iğdır ve Samsun’da pilot uygulaması devam eden hizmeti Türkiye geneline yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söyledi. Müezzinoğlu, konuyla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ilgili kuruluşlarına, aile hekimlerine, valiliklere ve yerel yönetimlere yapılan başvuruların değerlendirileceğini de sözlerine ekledi. Evde bakım hizmetinin tek başına bir sağlık hizmeti değil, bir sosyal hizmet olduğuna dikkati çeken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam da protokolle evde sağlık hizmetlerinin yanı sıra sosyal desteklerin ve sosyal hizmetlerin de bakanlıklar arası iş birliği ile sağlanacağını söyledi.

İslam, “İş gücünden daha fazla faydalanmak, maddi kaynakları daha verimli harcamak ve daha çok vatandaşımıza ulaşmak bu protokolün temel amaçlarından biri olacak” dedi. İçişleri Bakanı Öztürk ise, “Sosyal devlet anayasamızda yer alan devletin esaslarından bir tanesi. Devletimiz güçlendikçe, imkânları arttıkça düzeltmeye başlıyor. Artık Türkiye’nin tamamında evde bakım hizmetleri olarak koordineli bir şekilde yürütülecektir” ifadelerini kullandı. Törende konuşan Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, geçmişte kurumsal taassubun yaygın olduğunu, bugün ise bakanlıkların yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının hatta özel sektörlerin birlikte hareket edebildiği bir Türkiye’ye gelindiğini söyledi. İmzalanan protokolün bu işbirliğinin bir sonucu olduğunu dile getiren Kadir Topbaş, yapılan işbirliği ile özellikle vatandaşın sağlığı, yaşamı ve geleceği hakkında müşterek çalışmalar yürütüleceğini kaydetti. Topbaş, “Halk sorunlarını yerel yönetimleri ilgilendirmese bile yerel yönetimlere aktararak çözüm isteyebiliyor. Böyle bir süreçte yerel yönetimler olarak çözüm ortağı olmayı hep arzu ettik” diye konuştu. “Sağlıklı nesiller yetiştirmek hepimizin temel görevidir” diyen Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Dünyada artık bir ülkenin gelişmişliği sağlık hizmetlerine erişimle ölçülüyor. Ülkemizde sağlık konusunda ciddi mesafeler alındı. Biz dünyaya model olalım istiyoruz. Çünkü bin yıllık tarihimizde devletler kurmuş bir millet olarak ta bizim genlerimizde bu anlayışımız var.”

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It