14 Haziran 2017

ETKİLİ SAĞLIK İLETİŞİMİ İÇİN KELİMELERLE DANS ETMEK İSTER MİSİNİZ?

esra oz

Esra ÖZ yazdı… 

Sağlık camiası için gün geçtikçe önemi artan bir konu iletişim. Her kelimenin içerisinde ayrı bir anlam gizlidir, o anlamları karşımızdakini gülümsetmek ya da canını yakmak için kullanırız. Bazen söylenen sözler yürekten gelen olmaz, söylenmesi gerektiği için dökülür dudaklardan. Bunu da anlarız… Zaten bu sözcükler bir araya gelip, melodilere eşlik edip şarkı olmazlar mı? Yüreğimizin dansıdır şarkılar da…

Kelimelerin inanılmaz gücünü fark ettiniz mi?

Aslında biz her duygumuzu ifade etmeliyiz, ancak doğru kelimelerle. Kelimelerle dans etmesini öğrenmeliyiz. Dansın bir kuralı var, kelimelerin de öyle. Kelimelerle dans etmesini öğrendiğimizde hayatımız çok daha güzel olur.

Kelimeler Hayatımızı Değiştiriyor

Psikolog Sandra Murray ve John Holmez tarafından yapılan çalışma, tek bir kelimenin bile büyük fark yaratabileceğini ortaya koymuş. Partnerlerinin olumlu ve olumsuz özellikleri dile getirilirken olumsuz özelliklerini “ama” kelimesinden sonra olumlu bir yönü ile birleştirerek anlatanların ilişkileri daha uzun sürüyor. “Kocası içe dönüktür, ama sevgisini farklı şekilde ifade eder” gibi anlatanların ilişkilerinin daha uzun ömürlü olduğunu anlatıyor.

Sevdiğiniz bir insanı kırmak istemiyorsunuz, ancak hoşlanmadığınız bir durum ile karşılaşınca bu durumu yumuşatarak dile getirirken, ses tonunuz ve mimiklerinizle duygunuzu yansıttığınızda karşınızdakiyle savaşmadan iletişim kurabilirsiniz. Zaten iletişim kazalarının temelinde iletişimsizlik ve konuşamamak yatar.

Etkili İletişim İçin Önce Kendinizle İletişim Kurun

Çalışmaları Hümanistik Psikoloji olarak kabul edilen Carl Rogers, insanların yaşamında bir doyum noktasına ulaşmak için doğal bir çaba gösterdiklerini ve doyum noktasına ulaşan insanların potansiyelini tam kullanan kişiler olduklarını söyler. Bu kişilerin;

  • Yeni deneyimlere açık, yaşamın onu nereye götüreceğini görmek ister.
  • Eğer bir şeyin doğru olduğuna inanıyorsa muhtemelen onu yapar.
  • Toplumun beklentileri doğrultusunda davranmak adına kaygıya kapılmaz ve insanların gereksinimlerine de kayıtsız kalmaz.
  • Meslek seçimi ve yaşama tarzı gibi konularda karar verirken kendi ilgi, değer ve gereksinimlerini göz önünde bulundurur.
  • Bu insanlar duygularını diğer insanlara göre daha derin ve yoğun yaşarlar.

İşte bu kişilerin çevreleri ile iletişimleri de güçlü olur. Çünkü; Saygı, sevgi, değer ve şefkat görme isteği doyar. Kendilerini tam hissettikleri için çevrelerine de “Koşulsuz Olumlu İlgi” gösterirler.

Benlik Kuramı’nı oluşturan Carl Rogers’ın özellikle vurguladığı gibi kendimizi gerçekleştirip, tutarlı olursak karşımızdakilerle de iletişimimiz gelişir.

İletişimi piramit gibi düşünürsek, üstlere çıkarken seçilen sözcükler, ses tonu, mimik, diksiyon gibi bazı seçenekler yer alıyor. Aslında her şeyin ötesinde işin içinde en güzeli ve en özeli yürekten söylenen cümlelerdir. Bırakın içinizden geldiği gibi olsun hayat, o zaman en güzel sözcükler sarar etrafınızı, hayatın ritmi ile mutluluğun dansı olur. Böylece ilişkileriniz iletişiminizle güçlenir ve almanız gereken ödülü mutlulukla alırsınız.

Güler yüzle birlikte nezaketle seçilen sözleri zarafetle dile getirdiğinizde ulaşamayacağınız insan, açılmayacak kapı yoktur. Etkili sağlık iletişiminin gücü içimizde mi saklı?

 

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It