21 Mart 2017

E-Nabız Sistemi, Dünya Zirve Ödüllerinde “En İyi Sağlık Uygulaması” seçildi

e nabız

Sağlık Bakanlığı, son dönemde hayata geçirdiği Merkezi Hekim Randevu Sistemi, e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi, Karar Destek Sistemleri, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Teletıp Sistemi gibi projelerle sağlık bilişimi alanında önemli gelişmelere imza attı. Bakanlık kısa süre önce, Birleşmiş Milletler Dünya Bilgi Toplumu İnisiyatifi kapsamında verilen Dünya Zirve Ödülleri’nde (WSA-World Summit Award) “En İyi Sağlık Uygulaması” seçilerek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

 

Bu yeni nesil teknolojilerle dünyadaki sağlık teknoloji trendlerine hızla ayak uydurur hale gelen Bakanlık, sağlık politikalarını bilişim teknolojilerinden yararlanarak daha etkin şekilde gerçekleştiriyor.

e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi ile 7/24 sağlığını yönetin

Sağlık Bakanlığının tüm sağlık kuruluşlarının bilgi sistemlerini birbirine entegre ederek oluşturduğu e-Nabız Sistemi, vatandaşların tüm sağlık kayıtlarına istedikleri platformlardan 7/24 erişebildikleri ve sağlıklarını yönetebildikleri bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Vatandaşların muayene, tetkik ve tedavilerinin nerede yapıldığına bakılmaksızın, tüm sağlık bilgilerini yönetebildiği, tıbbi özgeçmişine 7/24 internet ve mobil cihazlar üzerinden güvenli bir şekilde erişebildiği bir kişisel sağlık kaydı sistemi olan e-Nabız, dünyanın en geniş ve en kapsamlı sağlık bilişim alt yapısı olarak dikkat çekiyor. e-Nabız ile tüm vatandaşlar; laboratuvar tahlilleri, radyolojik görüntüleri, kullandığı reçete ve ilaç bilgileri, acil durum bilgileri, konulmuş teşhis, verilmiş her türlü rapor gibi muayene ve tedavilerine ait her tür detaylı bilgiyi içeren sağlık geçmişlerine cep telefonlarından, tabletlerinden ya da bilgisayarlarından 7/24 erişebiliyor, dilerse belirlediği kurallar çerçevesinde tümünü ya da bir kısmını istediği süre kadar hekimleri ya da yakınlarıyla paylaşabiliyor. Ayrıca vatandaşlar, e-Nabız üzerinden randevu alabiliyor, kan bağışı bildiriminde bulunabiliyor ve organ bağışı yapabiliyor. Öte yandan giyilebilir teknolojilerin entegre edilebildiği e-Nabız sistemiyle vatandaşlar, akıllı bileklikleri ya da kablosuz özellikli şeker, tansiyon gibi cihazlardan elde ettikleri sağlık bilgilerini kaydedebiliyor. Ayrıca sistemin mobil uygulamasında yer alan 112 acil butonu sayesinde vatandaşlar, acil durumlarda konum ve acil sağlık bilgilerini acil ekipleriyle paylaşabiliyor. Yeni eklenen özellikle, gebelik izlemlerine yönelik tüm bilgilendirme ve hatırlatma mesajları, çocukların aşı takip bilgileri ile persentil eğrileri (büyüme eğrileri) ve kişilere ait epikriz raporları da e-Nabız’da görüntülenebiliyor.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It