17 Ocak 2017

Dünyanın lider biyoteknoloji şirketlerinden Amgen, Türkiye sağlık sektörüne inovatif ürünleri ile hizmet ediyor

AMGEN 1 

Moleküler genetik uygulamaların umut verici özelliğini fark eden ilk şirketler arasında yer alan Amgen, biyoteknoloji alanında geliştirdiği derin uzmanlıkla canlı hücreler kullanarak yenilikçi ilaçlar üretiyor. 35 yılı aşkın süredir özellikle kardiyoloji, onkoloji, hematoloji, osteoporoz ve nefroloji gibi alanlarda “öncü bilim hayati ilaçlar” felsefesi ile insan sağlığını tehdit eden hastalıklara karşı yenilikçi tedaviler keşfedip geliştiren Amgen, hastaların yaşam kalitesini artırmak ve çaresi olmayan hastalıkları iyileştirmek için çalışıyor. Bu yolda, ileri teknolojiyi kullanan şirket, araştırmalar sonucu elde ettiği genetik bilgiler ve analiz araçlarıyla DNA ve hastalık arasındaki bağlantıları ortaya çıkarıyor.

Amgen, onkoloji ve hematoloji alanlarında ilk biyoteknolojik ilaç üreticilerindendir

Amgen, DNA ve moleküler biyolojideki ilerlemelere bağlı olarak yeni ürünlerin keşfedilmesine öncülük ederek özellikle onkoloji ve hematoloji alanlarında öncü şirketlerden oldu. Amgen, onkoloji alanında dünya genelinde yürüttüğü araştırmalarla “türünün ilk örneği” ya da sınıfının en iyisi olmaya aday yeni tedavi seçenekleri geliştirmek için çalışıyor. Farklı tip kanserlerin tedavisinde kullanılmak üzere birçok biyoteknolojik ilaç geliştirerek, bu alanda da öncülük yapıyor.

Amgen, Mustafa Nevzat’ın üretim gücü ile Türkiye’den dünya pazarlarına açılıyor

Daha geniş bir coğrafyada, daha fazla hastaya, yeni tedavi çözümleri sunma hedefiyle, Türkiye pazarına 2010 yılında giren Amgen, ülkemizde stratejik olarak büyümesini ve yapılanmasını 6 yıldır sürdürüyor. Türkiye’nin ilk biyobenzer üreticileri arasında yer alan 93 yıllık köklü geçmişe ve geniş bir ürün portföyüne sahip Mustafa Nevzat‘ı 2012’de 700 milyon Dolar’a satın alan Amgen, biyoteknoloji alanındaki tecrübesini, Mustafa Nevzat’ın üretimdeki gücü ile birleştirdi ve aynı zamanda Türkiye sağlık sektörünün en büyük yabancı yatırımcısı unvanını kazandı. Türkiye’de ürünleri, 2010’a kadar distribütör aracılığı ile dağıtılan Amgen, bugün toplamda 1000’in üzerinde çalışanı ile ülkemizdeki lider ilaç firmalarından biri olarak faaliyetini sürdürüyor. Kendi standartları çerçevesinde, Mustafa Nevzat içerisinde son yıllarda önemli değişiklikler yapan biyoteknoloji devi, üretim tesisi kapasitesini de büyüterek, Avrupa’ya ve diğer ülkelere olan ihracatını artırmayı hedefliyor. Yenibosna Üretim Tesisleri’ndeki GMP (İyi Üretim Uygulamaları) kapsamında, hastalar için en son teknolojiyi Türkiye’ye transfer eden firma, üretim süreçlerindeki kalite düzeyini Amgen standartlarına getirmek üzere yeni yatırımlar yapıyor. Böylece yüksek katma değerli biyoteknolojik ürünleri Türkiye’de üreterek, mevcut pazarlarının dışında yeni moleküllerle ihracat hacmini artırmayı amaçlıyor. Yenibosna ve Şekerpınar tesislerinde yerli üretim yapan Amgen çatısı altındaki Mustafa Nevzat, dünya pazarlarına biyobenzer ilaç ihracatı da gerçekleştiriyor. Yenibosna Üretim Tesisi ile Türkiye’de lider 11 üreticiden biri olan firma, liyofilize enjektabl ve biyobenzer üretimi ile de güçlü bir oyuncu olma kimliği taşıyor. Türkiye’deki liyofilize enjektabl üretiminin %65’i bu tesiste gerçekleşiyor. Sadece bitmiş ürünlerde değil, ilaç hammaddesi üretiminde de Türkiye’nin sayılı fabrikalarından birine sahip olan Amgen bünyesindeki Mustafa Nevzat, hali hazırda birçok tedavi alanında 13 farklı ilaç hammaddesi üretiyor.

Amgen, Türkiye’nin 2023 vizyonunu destekliyor

İhracatta 2017 yılı ile birlikte ‘5 bölge 5 ürün’ stratejisini uygulamaya koyan Amgen Türkiye, katma değeri yüksek inovatif ürünler geliştirip, dünya ilaç pazarının yaklaşık %70’ine hitap eden 5 büyük bölgeye ihracat yapmayı hedefliyor. Amgen Türkiye’nin uluslararası pazarlardaki temel hedefi, içinde yer aldığı TMEA (Türkiye, Orta Doğu ve Afrika) bölgesinde faaliyet gösterdiği ve göstereceği ülkelerde kendi satış pazarlama organizasyonları ile aktif tanıtım faaliyetleri gerçekleştirmek, ABD ve EU gibi büyük pazarlarda da kendi satış pazarlama ekipleri olan global firmalarla iş birliği yapmaktır. 2014 ve 2015 yıllarında gerçekleştirdiği ihracat faaliyetleri ile ilaç alanında Türkiye ihracat şampiyonu unvanına sahip olan firma, ülkemizin 2023 vizyonuna ulaşması için sağlık alanında stratejik bir paydaş görevini de üstleniyor. Amgen, Türkiye İlaç Strateji Raporu’nda belirlenmiş ihracat, yerli üretim, AR-GE önceliklerinin hepsine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Amgen Türkiye, klinik araştırmalarının yanı sıra üniversitelerle AR-GE çalışmalarını da sürdürüyor

Amgen, Türkiye’deki ilk klinik araştırmasını 2006 yılında başlatmış olmasına rağmen, faaliyet gösterdiği ülkeler içinde sadece 21’inde yer alan Klinik Araştırmalar Departmanı’nın Ağustos 2013’te Türkiye’de kurulması ile birlikte çalışmalarına hız verdi. Amgen, 2014 ve 2016 yılları arasında kardiyoloji, hematoloji, onkoloji, nefroloji, nöroloji ve kemik hastalıkları alanlarında 300 olgunun dâhil olduğu 12 klinik araştırma projesi yürüttü. 2017 ile birlikte Amgen, 11 proje ve 320 olgu ile uluslararası ilaç geliştirme çalışmalarının bir parçası da olacak. Amgen, Türkiye’nin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca onaylı ilk AR-GE merkezlerinden birine sahip Mustafa Nevzat’ın AR-GE kapasitesini geliştirmek için de yoğun çaba sarf ediyor. Türkiye’de Amgen, bilimsel anlamda sunduğu pek çok yeni tedavi seçeneğinin yanı sıra kanser tanı yöntemlerinin ve laboratuvarların kalitesini arttırmak üzere inisiyatif alarak, ileri teknoloji tanı yöntemlerinin Türkiye’de kullanımı için liderlik ediyor. Amgen Türkiye ayrıca sağlık mesleği mensuplarının bilimsel gelişimine katkı sağlayacak önemli projelere de imza atıyor. Tüm bu aktiviteler ile Amgen, hem sağlık hem de ilaç araştırmalarının daha ileriye gitmesi için işbirliği ve yatırımlarını artırarak sürdürüyor.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It