5 Şubat 2021

Dijital medyanın yeni yönelimi konuşmak mı?

Esra Öz2

Esra ÖZ yazdı…  

Geleneksel medyanın dijital medyaya adaptasyonu sürerken, dijital medyada da yenilikler devam ediyor. Yakın zamanda Club House ortaya çıktı ve hızla kullanıcı kazanmaya başladı.

Ünlü isimlerin ilgi gösterdiği Club House bize neyi gösteriyor? İlk zamanlarda üye olup, farklı gruplarda dinleyici ya da konuşmacı olarak yer aldım. Aslında genel kanı, insanların artık sahteliğinden sıkıldığımızın bir göstergesi olabileceği yönünde bir yaklaşım var. Çünkü, telefon numaranızla üye oluyorsunuz ve konuşmalarınız kayıt altına alınmasa da kim olduğunuz artık resmi olarak belli ve davet ile katılabiliyorsunuz.

Sahtelik konusunda sahte isim dışında, Instagram’daki gibi sahte görüntülerden de insanlar sıkılmış durumda gibi bir algı var. Kayıt edilmeyen hikayeler yerine artık kayıt edilmeyen konuşmalar yerini alacak gibi duruyor. Görsel yerine düşünceler, ses tonları ve duygular ön plana çıkacak gibi artık.

Hiç tanımadığınız insanların sohbetine katılabilir, düşüncelerini söyleyebilmeniz bu uygulamanın güzel taraflarından biri. Ancak, konuşma açanların diğer sosyal medya mecralarında takipçileri çok olan kişiler olması ve sadece kendi aralarında geçen konuşmaların olması ise, işin en sıkıcı tarafı.

Gecenin bir yarısı açayım bakayım dedim, oyuncuların olduğu bir odayı dinlemeye başladım. O saatte bile çok eğlenceli bir muhabbetin olması hoştu, tabii uyku ağır basmasa konuşmak isteyebilirdim.

Covid sürecinde insanlar yazmak, okumak ve fotoğraflara bakmaktan sıkıldı, hazırlanıp video çekmek de yordu. Artık radyo tiyatrosu, farklı konularda etkinlikler, podcast dinler gibi dinliyor, söz hakkı istediğinizde konuya dahil olabiliyorsunuz.

Bu uygulamanın geleceğinin nasıl olacağını gerçekten merak ediyorum. Her gün birçok arkadaşımın uygulamaya katıldığının bilgisi geliyor. Etkinlikleri dinliyorum, zamanla da gelişimine hep birlikte şahit olacağız.

İlerleyen dönemde birçok basın toplantısının, etkinliklerin buradan yapılacağına dair bir öngörüm var. Buna ek olarak, farklı firma, kurum ve kuruluşlar için bilgilendirme ve geri bildirim alması için de aslında çok kullanışlı bir alan haline gelebilir. Yeni insanlarla tanışmak çok kolay, farklı görüşleri öğrenip cevap da verdiğiniz için etkileşimin diğer mecralardan daha farklı olacağı düşüncesindeyim.

Belki de sahtelikten sıkılan insanlar bu kez daha farklı bir yol izlerler. Tabii deepfakes olayı da burada aklıma gelen diğer durumlardan biri. Geçtiğimiz günlerde Lupin dizisinin 1. sezon 3. bölümünde de işlenen bu konuda mevcut bir görüntü veya videoda yer alan bir kişinin, bir başka kişinin görüntüsü ile değiştirilmesinden oluşuyor. Makine öğrenmesi ile yapılan bu görüntüler istenilen şekilde ayarlandığı için çok tehlikeli olabiliyor. Sadece sesin olduğu bir ortamda da bunun gibi durumlarla karşılaşıp karşılaşmayacağımızı zaman gösterecek.

Zamanla değişim ve dönüşüm geçirecek olan bu mecrayı yakın zamanda Facebook ya da Twitter bünyesine ya katar ya da kendileri bu sistemi uygulamaya başlarlar. Yakında Instagram’da da sesli storylere çoklu katılımlarla karşılaşabiliriz. Yeni dijital mecralar bizlere farklılıklar kazandırmaya devam edecek, çünkü Covid dijital dönüşümün hızlanması için tuşa çoktan bastı.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It