5 Mart 2020

“Devlet, stratejik bir sektör olan tıbbi cihaz sektörünü desteklemeli”

V.Cengiz Balçık-Massiad  

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Başkan Yardımcısı ve Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF) Yönetim Kurulu Üyesi V. Cengiz Balçık, İTO Meclisi’nde yaptığı konuşmada, “Devlet, stratejik bir sektör olan tıbbi cihaz sektörünü desteklemeli” dedi. Çin’deki Corona Virüs salgını sebebiyle maske sıkıntısı çeken Çinlilerin ülkemizde maske aradıklarını belirten Balçık, “Maske 40 kuruştu, iki gün sonra 1 lira oldu ve şimdi 25 lira. Çünkü artık dünyanın hiçbir ülkesinde maske bulunamıyor. Solunum yoluyla olan bu hastalık, tıbbi cihaz sektöründe daha önce önemli görülmeyen bir maskenin aslında ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Tıbbi cihaz sektörü, stratejik bir sektör ve üretimi desteklenmeli. Böyle devam ederse ülkemizde bir, iki aya kadar eldiven bile bulunamayacak. Sebebi de Çin’dir. Çin, tıbbi cihaz sektöründe öyle bir vahşi rekabet yaptı ki, diğer ülkeler üretimi bıraktı. Devletimiz tıbbi cihaz sektörünü desteklemeli” diye konuştu.

İç pazarda sıkıntı endişesi

Çin’in yoğun talebi nedeniyle baş gösteren maske sıkıntısının ardından, koruyucu tulum, lateks eldiven ve ateş ölçerde de benzer bir durumun söz konusu olduğunu ifade eden Balçık şunları söyledi: “Tüm dünyanın korkulu rüyası haline gelen Çin’deki Corona Virüs salgını, Türkiye’deki medikal sektörde hareketlilik yarattı. Salgından önce Çin’den ithalat yapan firmalar, şimdi tek kullanımlık ilkyardım malzemesi sıkıntısı çeken Çin’e ihracat yapıyor. Ancak bu durumun bir süre sonra iç pazarda sıkıntı yaratmasından endişe ediyoruz. Bu durum kısa vadede avantaj gibi görünse de uzun vadede ülkemiz açısından risk taşımaktadır. Şu anda piyasada maske ve koruma önlüğü bulmakta sıkıntı yaşanıyor. Malezya, Çin’in siparişlerini karşılayabilmek için Haziran ayına kadar Türkiye’nin eldiven siparişlerini gönderemeyeceklerini bildirdi. Bu durum birkaç ay daha devam ederse sadece maske, önlük değil, iç pazarda pek çok tek kullanımlık ilkyardım malzemesinde sıkıntı yaşayabiliriz.”

“Yerli üretimin artması lazım”

Çin’in, kendi vahşi rekabet politikasının kurbanı olduğunu da anlatan Balçık, “Ürünleri maliyetinin bile altında satıp pek çok firmanın kapanmasına neden oldu. Şimdi kendi de üretemediği için 40 kuruşa sattığı maskeyi 25 TL’den geri almak zorunda kalıyor. O nedenle tıbbi malzeme ve cihazda yerli üretimin artması lazım. Aksi takdirde herhangi bir doğal afet veya salgın hastalık durumunda Çin’in başına gelen bizim de başımıza gelebilir” dedi. Sorunun maske ile başlayıp bu günlerde koruma tulumları ve hatta lateks eldivenlere kadar genişlediğine işaret eden Balçık, “İthalatımızın çoğunu Çin’den yapıyorduk. Şu an orada da birçok fabrika kapalı, üretim yok. Talebin çoğuna Türkiye yanıt veriyor. Ama uzun vadede bu, bizim için de risk. İki tane stratejik sektör var. Savunmadan bile önemli bence… Biri gıda, diğeri tıbbi malzeme/ cihaz ve ilaç. Bu alanda risk seviyesi en düşük olan maskenin bile bu kadar önem kazanması, bizi biraz düşündürdü. Yarın bir gün bizim de buna ihtiyacımız olabilir ama üretim kapasitemiz yetmediği için sıkıntı yaşayabiliriz. Hem bizde hem dünyada bu malzemeleri üreten firmaların çoğu Çin’le rekabet edemeyip kapandı. Sağlık ilkyardım malzemelerinin özellikle ülkemizde yerli olarak üretilmesi gerekiyor. Devletimizin de bu konuda destek vermesi şart. Zarar etse de devlet tarafından sübvanse edilerek üretimin devam etmesi gerekiyor. Aksi takdirde herhangi bir salgın ya da doğal afet durumunda Çin’in şu anda yaşadığı krizi biz yaşarız” diye konuştu.

Uzun vadeli geri ödemeler

Sektör olarak en büyük problemlerinden birinin de uzun vadeli geri ödemeler olduğunu anlatan V. Cengiz Balçık, “Sektörün içerisindeki üreticiler ve firmalarımız çok küçük KOBİ’ler. Bunların sermayeleri de küçük. Kamudan 11-12 ay, üniversite hastanelerinden 2 yılı bulan ödemelere dayanma gücümüz yok. Ayata kalamıyoruz maalesef. Şu anda yoğun talep nedeniyle 40 kuruşluk maskelerin 2,5-3 liraya, 5 liralık ventilli maskelerin 25-30, hatta 70 liraya satıldığını görüyoruz. Aynı şekilde tek kullanımlık muayene eldivenlerinin fiyatları da çok yoğun bir şekilde yükseldi. Bir ay önce kutusu 12-13 lira olan eldivenler bugün 17-18 liradan satılır oldu. Koruyucu önlükte de benzer bir durum söz konusu. 2-2,5 katı fiyatlardan satıldığını duyuyoruz. Yerli üretimi artırdığımızda yoğun talebin yol açtığı bu fiyat artışının da önüne geçilebilir” şeklinde konuştu.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It