6 Eylül 2019

DEĞERLER

gurkan

Gürkan KÖROĞLU yazdı…

Hayatımızın her anında, tüm kararlarımızı alırken bizi harekete geçiren ve motivasyonu sağlayan en temel unsurumuzdur değerlerimiz.

 

Değerlerimize göre yaşarız. Eğer değerlerimize göre yaşarsak mutlu oluruz.

Peki değerler nedir?

Kelime anlamı üzerinden gidecek olursak bize tam olarak net bir şey ifade etmeyecek, amacımıza hizmet etmeyecektir. Hayatımızın her anında, tüm kararlarımızı alırken bizi harekete geçiren ve motivasyonu sağlayan en temel unsurumuzdur değerlerimiz.

Somut olarak nelerdir değerlerimiz?

Ahlak, güven, saygı, aile, paylaşma, hak, adalet, sevgi, dürüstlük, merhamet, din gibi bütün bu unsurlara yüzlerce değer arasından birkaç değerdir.

Değerler daha kişisel, kültürel, sosyal değerler olarak da farklı gruplandırma tiplerine göre çeşitlendirilebilir.

Ben burada daha çok bizi biz yapan değerlerimiz hakkında bahsetmeye çalışacağım.

Hayatımızda en önem verdiğimiz değerleri seçip bunları bizim doğrularımız olup kabul ettiğimiz değerlerimizle yaşamaya çalışırız. Yaşamaya çalışırız diyorum çünkü maalesef zaman zaman çeşitli etkenler bizi biz yapan değerlere göre karar vermemize veya yaşamamıza izin vermiyor. Değerlerimize göre yaşamaya kalktığımızda çevremiz, sosyoekonomik koşullar bize engel olur.

Her birimiz bir gün içerisinde büyük ya da küçük binlerce karar veririz. Hatta yapılan bir araştırmaya göre bir insan ortalama bir günde 35.000 karar veriyor. http://science.unctv.org/content/reportersblog/choices

Bu kararları verirken çok önemli kararlarımızı mutlaka geri planda devamlı çalışan değerlerin payı çok büyük. Verdiğimiz bu kararları çoğu zaman bir alışkanlık olduğunu düşünerek bunun değerlerle bir bağlantısı olmadığını düşünüyoruz.

Değerlerimizle ilgili olarak diğer önemli bir konuda, çoğumuz da yeterince bizi biz yapan değerlerimizi ya net olarak bilmiyoruz ya da hangi değerlerimiz bizim için öncelikli farkında değiliz. Hemen hemen tüm koçluk eğitimlerinde veya danışanla çalışırken kullanılan hayati bir çalışmadır değerler çalışması.

Koçluk çalışmalarında danışana hayatında gerçekte neyin önemli olduğu, danışanın özel ya da iş hayatında neyin motive ettiği gibi birçok konuda farkındalık yaratır.

İnsanların hem kariyer hayatında hem özel hayatta çeşitli hedefleri vardır. Kişiler hedeflerine ulaştıklarında başarılı olabilirler fakat değerleri ile örtüşmüyorsa mutlu olamazlar.

Örneğin kişinin hedefinde çok para kazanmak ve zengin olmak varken bir numaralı değerinde de ahlak, dürüstlük varsa ve illegal bir yolla zengin olduysa o kişi hedefine ulaşmış fakat bir numaralı değeri ile örtüşmediği için mutlu olamayacaktır. Bir zaman sonra kendisine “neden ben mutlu değilim, ne yapıyorum ben diyecektir.”

Kişisel değerlerimizi bilip onlar doğrultusunda hem iş hem de özel yaşantımızda tercihlerimizi yapmak ve kararlarımız vermek bizi mutlu edecektir.

Peki kişisel değerlerimizi nasıl bileceğiz? Nasıl farkına varacağız? Hangi değerimizi hangi öncelikte bunları nasıl netleştireceğiz?

Aslında bunun en kolay yolu akredite bir kurumdan koçluk eğitimi almış bir koç ile danışanın koçluk görüşmesi sonunda ortaya çıkmasıdır.

Ya da kendinize sizin için hangi değerlerin önemli olduğunu sorun. Bu değerleri kendi aralarında kıyaslayıp hangisinin diğerinden önemli olduğunu sıralayarak yazın. Listeyi yaparken “benim için önemli ne” sorusunu sorunuz. Bu kendi kendine yapacağımız değerler çalışması yüzde yüz bir koç ile yapacağınız çalışma kadar sağlıklı sonuçlar vermeyebilir.

Çünkü asıl mesele bizim için çok önemli olarak düşündüğümüz bir değer aslında diğer değerler arasında bizim için çok önemsiz olabilir ya da tam tersi.

Bir koç size farklı araçlar kullanarak size değerlerinizin farkında olmanız için bir yol arkadaşlığı yapabilir.

Unutmayın, değerlerini keşfeden bireyler daha güçlü, sağlam ve sürdürülebilir adımlar atarlar.

Değerlerini keşfeden bireyler daha sağlıklı kararlar verirler ve daha mutlu bir hayat yaşamak için önemli yol kat etmiş olurlar.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It