20 Nisan 2020

COVID-19 İLE BİRÇOK ALIŞKANLIĞIMIZ DEĞİŞECEK

aylın altuntas

AA Executive Consulting® Yönetim Danışmanlık Eğitmeni Aylin Altuntaş ile “COVID-19” ile “değişimi” konuştuk.

 

Global şirketlerin Eğitim ve İnsan Kaynakları Bölümünde uzun yıllar yöneticilik yaptıktan sonra 11 yıldır kurucusu olduğunuz AA Yönetim Danışmanlık şirketinde eğitimler veriyorsunuz, yöneticilere koçluk yapıyorsunuz. En son, International Future Healthcare Konferansında Leyla Alaton ve Esen Girit Tümer ile Kadın Liderler ve İnovasyon konulu panelde konuşmacıydınız. Gila Genmayour sizin için “Değişim Doktoru” diyor. Değişim kaçınılmazken, neden bu kadar zor?

“Değişim soğan gibidir, her katmanı soyduğunuzda ağlayasınız gelir”- İnsan beyni, kendini iyi hissettirmekler görevlendirilmiş bir organdır. Değişim belirsizlik ve korku duygularını hareket ettirdiği için, değişimi reddetmeyi ve alışkanlıklarımızı sürdürmeyi seçeriz.

 

İngiltere ve Türkiye’de yaşıyorsunuz. Covid-19 ile birçok alışkanlığımızın değişeceği konuşuluyor. Bu konudaki düşünceniz nedir?

İnsanlığın çoğunun uzun süredir görmezden gelmeyi sürdürdüğü bir dünya değişim süreci yaşıyorduk. Hızlı tüketim, küresel ısınma, göçler ve mülteciler, ülke ve toplumlar arasındaki gelir adaletsizliği, insani değerlerin hızla yitirilmesi vb… Dolayısıyla dünya doğal dengesi içinde “disruptive change” dediğimiz bir döneme girdi. Buna “yıkıcı değişim” deniyor; ben “oyunbozan değişim” demeyi tercih ediyorum. Yani oyunun kuralları yeniden belirleniyor.

 Bu dönemin yeni dünya değerlerine yol açacağını mı düşünüyorsunuz?

En azından ümit ediyorum ve eski yıkıcı değişimler hep insanlık için daha dönemlerin açılmasına vesile olmuş. Veba salgını karanlık ortaçağın bitip, aydınlık bilim, sanat, sanayi, uzay çağının başlangıcına yol açmış. Kayıplarımız için üzgünüz ama yeni nesiller için daha iyi bir dünya için hep birlikte çalışmak zorundayız.

 

İnovasyon eğitimleri veriyorsunuz. İnovasyon nedir?

İnovasyon yeni/yaratıcı düşünce disiplinidir.

 

Neden bazı insanlar daha yaratıcı, diğerleri değildir?

Beynin ne kadar fazla bölümünü kullanabilirsek yaratıcılığımızı o kadar fazla geliştirebiliriz. Yani çoklu disipliner bir beyin gelişimi gerekiyor. Leonardo da Vinci öncelikle bir ressam değildi; bir bilim insanıydı. Ve Mona Lisa resminin bu kadar kıymetli olmasındaki en önemli sebeplerden biri, göz anatomisindeki görme kusurunu keşfetmesindendir. Yani perspektifi keşfetmiştir. Aynı şekilde Einstein bir bilim insanı olmasının yanısıra, iyi bir keman virtiüzüydü. Fakat insanlığın seyrini değiştiren bir buluş ile inovasyonu birbirinden ayırmak da lazım. Buluş ortalama 30-50 yıllık derin bir çalışmanın ürünü oluyor. Halbuki küresel dünyada hemen her gün, herkes yaratıcı ve yenilikçi olmak durumunda. Özellikle de medikal sektörde…

 Son dönemde liderlik konusu içinde “Resilience” – direnç, dayanıklılık konusu çok konuşuluyor. Resilience neir?

Duygusal dayanıklılık, DEĞİŞİME UYUM ve ESNEKLİK’tir. Duygusal Zeka konusu içinde yer alır.

 

2004 yılında Harvard Business Online Liderlik Modüllerini tamamlamışsınız. Covid-19 sonrası evden çalışma, online eğitim gibi konularda yükseliş bekleniyor. Bu konuda düşünceniz nedir?

HBR eğitimleri, o dönem çalıştığım İsviçre’li şirkette Yönetici adaylarına verdiğim eğitimler sonrası ödül olarak tanımlanan 1 yıllık bir eğitimdi. Covid 19 sonrası gerek şirketler, gerek okullar evden bu işin yapılabildiğini gördüler. Dolayısıyla ekonomik boyutu sebebiyle TV, alışveriş, eğitim ve hatta ev-ofis çalışmada hızlı bir yükseliş dönemine girileceği beklenmektedir.

 

Aylin Altuntaş kimdir?

Aylin Altuntaş 1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun oldu. Altuntaş Collège International de Cannes’da Fransızca eğitimi aldı. 1998 yılında İsviçre’de Eğitimci Sertifikası aldı. 1999-2000 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi İnsan Kaynakları Uzmanlık Sertifika Programını ve 2003 yılında Harvard Business School On Line Yönetici ve Liderlik Geliştirme Modüllerini tamamladı. 1999 yılında İsviçre’de, Eğitimlerde Yatırımın Geri Dönüşünün Hesaplanması (ROI) içerikli eğitim ve Türkiye’de Temel İş Hukuku eğitimleri aldı. 2000 yılında İsviçre’de aldığı Liderlik ve Değişim Yönetimi eğitimlerinden sonra, 2004 yılında da Koçluk, Danışmanlık ve Değişim Yönetimi konularında Right Management Consultants, ABD tarafından eğitimci olarak sertifikalandırıldı. 2005 yılında Seattle, ABD’de Starbucks Coffee Company İK Yönetimi Programı’nı tamamladı. 12 yıl boyunca İnsan Kaynakları, Eğitim, Personel Geliştirme’den sorumlu olduğu global şirketlerde gerek yurt içinde gerekse de yurtdışında birçok farklı yöneticilik, liderlik, gelişim programlarında her düzeyde çalışana yüzlerce eğitim verdi, onlarca eğitimci yetiştirdi. Aylin Altuntaş duygusal zeka gelişimi ile değişim dönemlerinde insan ve grup dinamiklerinin yönetilmesi konularında yetkindir.

Altuntaş, kariyerine İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nda (IKSV) başladı ve üniversite mezuniyetinin ardından Pamukkale’de aile otelinin kuruluşunda çalıştıktan sonra, Havayolu İkram alanında dünyanın lider kuruluşlarından biri olan Gategourmet ve Global Marka olan Strabucks Coffee Company’de İnsan Kaynakları ve Eğitimden sorumlu Yönetici olarak çalıştı. Altuntaş son olarak, İK Direktörü ve Yürütme Kurulu üyesi olarak çalıştığı Hilton Oteller zinciri üyesi Conrad Otel’de çalışan memnuniyetinin 3 yıl içinde kademeli olarak %54’ten %86’ya çıkarılmasına liderlik yaptı ve Conrad’dan, profesyonel yaşamı boyunca gerek yurt içinde gerekse de yurtdışında edindiği bilgi ve tecrübeyi, farklı şirket ve yöneticileriyle paylaşmak hedefiyle ayrıldı.

2009 yılından beri, kurucusu olduğu AA Executive Consulting® Yönetim Danışmanlık şirketinde Türkiye’de şirketlere kurumsallaşma, markalaşma, birleşme, satınalma ve büyüme dönemlerinde İnsan Kaynağının yönetimi konusunda danışmanlık vermektedir; üst düzey yöneticilere kariyer gelişimi için yönetici koçluğu yapmaktadır. Aylin Altuntaş, ACMP (Association of Change Management Professionals), ABD üyesidir.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It