7 Ekim 2019

Burun ameliyatı için yılın en iyi zamanı ne zaman?

Op. Dr. Abdülkadir Goksel (2)

Burun ameliyatı düşünüyorsunuz ancak yılın hangi zamanının en iyi olacağından emin değil misiniz? Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Abdülkadir Göksel, sonbahar-kış döneminin burun ameliyatı için yılın uygun zamanı olduğu konusunda uyarıyor.

İyileşme ve kamufle dönemi göz önüne alındığında ameliyat gerektiren burun uygulamaları için sonbahar-kış aylarının en ideal dönem olduğunu belirten Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Abdülkadir Göksel, yılın bunaltıcı olmayan bu mevsiminin cerrahi işlem geçirenler için kurtarıcı sayıldığını söylüyor.

Doctor examining patient nose after rhinoplasty surgery, medical aid, healthcare

Op. Dr. Abdülkadir Göksel: ‘‘Burun ameliyatlarında ilk amaç, kişinin burnunun fonksiyonel olarak en sağlıklı hale getirilmesini sağlamak olmalı. Burun fonksiyonel olarak en doğru biçimine kavuştuğunda estetik olarak da en doğal ve güzel görünüşe kavuşacak. Ameliyat sonrası iyileşme için uygun bir süre sağlamak, şişliği ve izleri gizlemek ve söylememeyi tercih ettiğiniz kişilere en iyi mazereti sağlamak için sonbahar-kış dönemi en ideal zaman diyebiliriz. Yeterince dinlenme ve toparlanma önemli. İşlemin ardından doğrudan güçlü güneş ışığından uzak durulması gerekiyor. Ameliyatınızı bu dönemde yaptırmanız, yara izlerinin ve yaraların iyileşmesi için daha fazla zamanınız olduğu anlamına geliyor. Ayrıca kapalı ortamlarda olmak ameliyattan sonra cildinizin iyileşme sürecini kolaylaştırıyor. Yüksek sıcaklıklar şişme ve enfeksiyonu tetikliyor. Serin kış iklimi, bu komplikasyonları önlemek için mükemmel ortam sağlıyor. Yine bu dönemde akraba ve arkadaşların yanınızda olarak sizi desteklemesi psikolojik anlamda çok önemli.’’

www.rinoisanbul.com

www.drgoksel.com

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It