23 Mart 2015

Sağlık Hizmetleri Esas Önceliği İnsana Verir

Açılışını Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun yaptığı Uluslararası Hasta İletişimi Zirvesi’ne, 1,000’i aşkın sağlık hizmetleri profesyoneli katıldı.

 

Türkiye Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Kurumu ve Birleşik Devletler Merkezli Cleveland Clinic tarafından, İstanbul Grand Cevahir Otel Kongre Merkezinde düzenlenen birinci Uluslararası Hasta İletişimi Zirvesi’nin açılışı, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu tarafından gerçekleştirildi. İki günlük zirve, sağlık hizmetleri, akademi ve iş dünyasından uluslararası ve yerel liderleri, Türkiye’de, olabilecek en verimli ve etkin bir biçimde olağanüstü klinik sonuçlar elde etmenin ve şefkatli, hasta merkezli bir sağlık hizmeti sunmanın önemine değinmeleri amacıyla bir araya getirdi. Açılış konuşmasında Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, şunları söyledi: “İnsanlarımıza verimli sağlık hizmetleri sunabilmek için, değişen ve sürekli ilerleyen tıbbi tesislerin modern bir biçimde faaliyet göstermesi gerekir. Bunu, yalnızca teknik ekipman veya altyapı yoluyla sağlamak mümkün değildir. Dünya çapında sağlık hizmetleri, esas önceliği insana verir. Öncelik her şeyden önce insana verildiğinde, doğru iletişim hizmet kalitesini belirleyen en önemli etmenlerden biri halini alır. Bu, hasta ve sağlık personeli arasında, bilgi paylaşımının yanı sıra duygu paylaşımının gerçekleşmesi olarak tanımlanabilir ve yetkin sağlık hizmetleri sunumu ve daha iyi klinik sonuçların elde edilmesini sağlar. Bugün burada Cleveland Clinic bünyesinden 10 konuşmacıyı ve diğer uluslararası ve yerel konuşmacıları birinci Hasta İletişim Zirvesinde ağırlıyor, bilgi paylaşmayı, uzmanlardan öğrenmeyi ve öğrendiklerimizi Türkiye’deki sağlık kuruluşlarımıza uygulamaya yönelik çalışmalar gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz.”

 

Cleveland Clinic, ABD, Kardiyoloji Departmanı Başkan Yardımcısı Dr. Murat Tuzcu da, “Yaklaşık 1,000 sağlık hizmetleri profesyonelinin bugün bizimle beraber zirvede olduklarını görmek ümit verici” şeklinde konuştu. “Son derece iyi yapılandırılmış bu Hasta İletişimi Zirvesinin katılımcılarla buluşmasında Türkiye Sağlık Bakanlığıyla işbirliği yapmak onur verici; uzmanlık ve birikimlerimizi Türkiye sağlık hizmetleri sektörü topluluğuna ulaştırmak ve onlarla paylaşmaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi. Cleveland Clinic, ABD Kolorektal Cerrahi Departmanı Başkanı ve Uluslararası Tıp Eğitimi Müdürü Dr. Feza Remzi ise şunları söyledi: “Bu zirvenin benzersiz yanı, her açıdan yalnızca hasta deneyimine odaklanıyor olmamız. Uluslararası konuşmacıların yanı sıra, Türkiye’deki kurumlarda çalışan kıdemli yöneticiler, Türkiye’de hasta deneyiminin mevcut durumuyla ilgili bilgileri bizimle ve izleyicilerle paylaşacaklar. Öğretim üyeleri ve katılımcıların iştirakini ve münazarasını teşvik eden panel tartışmalarımız olacak; bunlardan biri, sağlık hizmetleri sektöründe şiddetin önlenmesi ve dayanıklılığın inşa edilmesiyle ilgili.” Cleveland Clinic Türkiye Bölgesi İdari Müdürü Dr. Aylin Özdemir Lorenz, “Cleveland Clinic’in, sosyal medyada milyonlarca defa görüntülenmiş empati konulu kısa videosu, bugün zirve açılışında Türkçe olarak gösterildi. Video, Hastayı Ön Plana koymaya yönelik kararlılığımızın bir dışavurumu. Bunu gerçekleştirebilmek için, hastalarımızın ve onların aile bireylerinin duygularını ve bakış açılarını anlamaya yönelik zaman harcamalıyız” diye konuştu.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It