19 Mart 2018

BİZİM EMEĞİMİZ, SİZLERİN DESTEĞİ ÖDÜLLENDİRİLDİ…

yusuf med 

Yusuf KÜRKÇÜOĞLU yazdı…

YILIN DERGİSİ SEÇİLDİK

Emeğin ödüllendirilmesi güzel bir duygu. Yayın hayatına başladığımız Şubat 2015 yılından bu yana Medikal News dergimiz sektörde okunan, her sayısı beklenen bir dergi oldu. Bunun karşılığını da bir ödül ile taçlandırdık. Sağlık Bilimleri Üniversitesi “ŞAHANE” Medya Ödülleri kapsamında Dergi alanında 2017 yılı “Sağlık Temalı Yazılı Basın Ödülü’ne layık görüldük. Ödülümüzü Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende aldık. Başta dergimizi bu ödüle layık gören Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl olmak üzere jüri üyelerine ve yayın hayatımızın başından bu yana bizleri destekleyen çözüm ortaklarımıza teşekkür ederiz.

 odul

KAMU-SEKTÖR UYUMU

Sağlık Market konusunu sayfalarına taşıyan ilk dergi olarak konuyu takip etmeyi sürdürüyoruz. Sağlık Market nedir? Sektörü nasıl etkileyecek? Kamu’ya faydası neler? Tüm bu sorular 3-4 aydır konuşuluyor. Hem Kamu hem de sektörü zor durumda bırakmayacak bir proje olması için her iki tarafın bir araya gelerek bu konuyu ele alması gerekiyordu. Bu buluşma geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş ile sektör STK’ları bir araya gelerek Sağlık Market’i masaya yatırdı. Böyle bir toplantının gerçekleşmesi ile Kamu-Sektör uyumunun sürdüğü anlaşıldı. Kamunun, sektör ile ilgili alacağı bir kararı sektör temsilcileri ile oturup konuşması güzel bir davranış. Bu görüşmeden olumlu sonuçlar çıkar inşallah. Bu arada; üniversite hastanelerinin medikal sektöre olan borçlarının da çözüme kavuşturulması için çalışmalar sürüyor.

 

BAŞBAKAN’IN GÜNDEMİNDE

Sağlıkta başta ilaç olmak üzere tıbbi cihazların da yerlileşmesi çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Bu konu Başbakan Sayın Binalı Yıldırım’ın da gündeminde. Başbakan Yıldırım’ın, “Türkiye’de üretilebileceğini öngördüğümüz ilaç miktarı 6,1 milyar lira değerinde. Hedefimiz ilaçta yüzde yüz yerlileştirmeyi sağlayabilmek” açıklaması Türkiye’nin ilaç alanında önemli yatırımlara sahne olacağının işaretini veriyor adeta. Yerlileştirme Projesi kapsamında tıbbi görüntüleme cihazlarının da yerlileştirilmesi üzerinde çalışılıyor. Bu projenin tüm etapları hayata geçirildiğinde ilaçtaki tasarrufa ilave olarak tıbbi cihazlarının yerlileştirilmesinden 6 milyar lira, aşıda yerlileştirme çalışmasından da yaklaşık 900 milyon lira değerinde kamu maliyesine katkı sağlanması hedefleniyor. İlaç ve tıbbi cihazda yerlileştirme çalışmaları yurt dışı ortaklıklara da sahne olacak gibi.

 

14 MART TIP BAYRAMI

Tüm hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlarız. Hekimlerin her zaman yanında olan Abdi İbrahim İlaç, Astra Zeneca, Berko İlaç, Bristol Myers Squibb (BMS), Boehringer Ingelheim, Daiichi Sankyo, İbrahim Etem Menarini, İlko İlaç, Novartis, Pharmactive İlaç ve Roche’a bu sayımızda yer alan 14 Mart Tıp Bayramı reklamları için ise teşekkür ederiz.

 

DOPDOLU BİR DERGİ

Medikal News dergisi Mart sayısıyla yine dop dolu. Kapak röportajımızı sektörde adını hep ilklerle duyuran Çapa Medikal’in Genel Müdürü Zekeriya Avşar ile yaptık. Çapa Medikal’in dijitalleşme sürecini röportajımızda okuyabilirsiniz… Sağlık sektöründe yaşanan en son haberleri dergimizde bulabilirsiniz… Bu arada; Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçileri Derneği (MASSİAD) Başkanlığı’na yeniden seçilen Tolga Sözen ile Ortopedi ve Omurga Cerrahisi Tıbbi Malzeme İmalatçıları, İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (ORDER) Başkanlığı’na seçilen Erkin Delikanlı’yı kutlar, başarılar dilerim. Bu sayımız sağlık sektörünün bir numaralı buluşma platformu olan Expomed Fuarı’nda olacağız. 22-25 Mart 2018 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’ndeki standımıza bekleriz.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It