22 Mart 2019

Bilkent’de parlayan yıldız: Radixact ve Tomoterapi Tedavisi

Adsız

 

Dünya’nın tek seferde inşa edilen en büyük hastanesi olan, 1,3 milyon metrekare kapalı alan üzerine kurulan Ankara Bilkent Şehir Hastanesi geçtiğimiz günlerde hizmet vermeye başladı. 3 bin 704 yatak kapasiteli hastanede 588 yatak kapasiteli Onkoloji Hastanesi de bulunmakta. Son teknoloji cihazların bulunduğu Onkoloji Hastanesinde, dünyanın en gelişmiş Kanser Tedavi Cihazlarından biri olan Radixact; Tomoterapi olarak bilinen cihaz ailesinin en yeni modeli Meditel Healthcare tarafından kuruldu. Henüz dünyada yeni kullanılan Radixact cihazının en temel özelliği Radyoterapide kişiselleştirilmiş tedavinin öncüsü olması. Tomoterapi, en az yan etki ile hasta ışınlama gibi çok temel bir özelliğe de sahip. Bu cihaz ile de Şehir Hastaneleri alanında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi, Türkiye’de kendi alanında bir ilke imzasını attı. Ankara Bilkent Şehir Hastanesi, böylelikle Tomoterapi tedavisi veren Türkiye’de tek Şehir Hastanesi olma unvanını da üzerinde bulunduruyor.

Tomoterapi’nin onkoloji hastalarına sunduğu avantajlar

Tümöre istenen dozu verirken, etrafındaki sağlam dokuları en iyi şekilde korur. Hastada oluşacak yan etkileri en aza indirir. Özellikle meme ve baş boyun tedavilerinde kişisel bakımın iyi olduğu hastalarda, cilt reaksiyonları gibi yan etkiler gözlenmemekle birlikte hasta yaşam kalitesini ve süresini arttırmaktadır. Beyin ışınlamalarında saçlı deriyi koruyacak şekilde tedavi planı yapılan hastalarda, saç dökülme olasılığını oldukça aza inmektedir. Vücudun farklı yerlerinde olan tümörleri tek bir seansta ışınlayıp en geniş alanları bölmeye gerek duymadan, kesintisiz bir şekilde ışınlama yapabilmeye olanak sağlamaktadır. Hastanın tedavi ve planlama süreleri oldukça kısa sürmektedir. Görüntü rehberliğinde gerçek, üç boyutlu ve kesitsel tedavi uygulandığı için tümörün yeri en iyi şekilde günlük olarak 3 boyutlu olarak belirlenmekte ve tedavi en doğru şekilde kesitsel ve milimetrik olarak 3 boyutlu olarak uygulanmaktadır. 3 boyutlu günlük gerçek Bilgisayarlı Tomografi görüntüsü kullanarak her hastaya milimetrik hassasiyet de tedaviler gerçekleştirebilmektedir. Tomoterapi ile keskin ve odaklanmış tedavi planlamaları yapılabilmektedir. Tedavi sırasında hastalar hiçbir şekilde tedavi nedeniyle bir acı duymazlar.

3704 yatak kapasitesi ile dünyada üçüncü

Bir sağlık kampüsü şeklinde inşa edilen Ankara Şehir Hastanesi, Ana Hastane Binası (66 Yatak), Genel Hastane (562 Yatak), Kalp ve Damar Hastanesi (441 Yatak), Nöroloji Ortopedi Hastanesi (506 Yatak), Çocuk Hastanesi (599 Yatak), Kadın Doğum Hastanesi (542 Yatak), Onkoloji Hastanesi (588), Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi (300 Yatak) ve Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi (100 Yatak) olmak üzere 3704 yatak ve 9 hizmet binasından oluşmakta. 3.704 yatak kapasitesi ile dünya sıralamasında üçüncü gelen Ankara Şehir Hastanesi Bilkent’te; 1.554 Tek Kişilik Hasta Odası, 82 VİP Hasta Odası, 725 Çift Kişilik Hasta Odası ve 700 Yoğun Bakım Yatağı (550 Erişkin ve Çocuk Yoğun Bakım – 150 Yenidoğan Yoğun Bakım) bulunmaktadır. Bununla birlikte kampüs içerisinde 100 yataklı Tıbbi Gözlem Kliniği de (Klinik Otel) bulunmakta.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It