25 Nisan 2018

BD Araştırma Ödülleri, KLİMİK 2018’de sahiplerini buldu

1524645306_G__rsel_2

BD Türkiye, infeksiyonla mücadele kapsamında sağlık hizmetlerinin gelişmesine katkı sağlayacak bilimsel çalışmalara destek vermeye devam ediyor

 Becton Dickinson Türkiye’nin “BD Sağlık Öncüleri Programı” kapsamında, infeksiyon hastalıkları alanında ulusal bilimsel çalışmaların sayısının ve kalitesinin yükselmesi, daha sağlıklı ulusal verilere ulaşılması, infeksiyon kontrolü ve önlenmesinde farkındalığın artması amacıyla Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği(KLİMİK) ile hayata geçirdiği “BD Araştırma Ödülleri” bu yıl 3. defa sahiplerini buldu.

700’ün üzerinde katılımcıyla Antalya’da gerçekleşen 19. KLİMİK Kongresi’nde infeksiyon kontrolü ve önlenmesi alanında başarı gösteren 14 çalışma, alanında uzman jüri üyeleri tarafından değerlendirildi ve ilk üçe giren çalışmalar, BD Araştırma Ödülü almaya hak kazandı.

Amerikan Hastanesi’nden Hem. Bahar Madran, Dr. Şiran Keske ve Prof. Dr. Önder Ergönül, “Febril Nötropenili Hastalarda Antibiyotik Yönetim Programının Etkisi” çalışması ile birinci oldu.

İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nden Doç. Dr. İlker Devrim ve ekibi, “Pediatrik Hematoloji-Onkoloji Hastalarında Port Kateter İlişkili Kan Dolaşımı İnfeksiyonlarının Önlenmesine Yönelik Bundle (Önlem Paketi) Uygulamalarının Maliyet-Etkinlik Analizi: 6 Yıllık Değerlendirme” çalışması ile ikincilik ödülünü aldı.

Üçüncülük ödülünün sahibi ise, “Ucuz periferik venöz kateterler bize pahalıya mal oluyor” isimli çalışmaları ile Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Murat Dizbay ve ekibi oldu.

Kongre gala gecesinde düzenlenen ödül töreninde konuşan BD Türkiye Genel Müdürü Ayşe Şanlıoğlu, “Çözüm sunduğumuz her alanda ulusal çalışmaları desteklemek ve literatüre katkıda bulunmak bizim öncelikli hedeflerimiz arasında. İnfeksiyon ile mücadelede, hastane infeksiyonlarının kontrolü ve önlenmesi süreçlerindeki uygulamaların ulusal düzeyde bir standarda kavuşması, bu alandaki teknolojik gelişmelerden yararlanmak ve sağlık çalışanlarının bu konudaki farkındalıklarının artırılması da oldukça önemli. Bu kapsamda, KLİMİK işbirliği ile bilimsel ulusal çalışmaların sayısının ve kalitesinin artması amacıyla hayata geçirdiğimiz ‘BD Araştırma Ödülleri’, Türkiye’de sağlığı geliştirmek için çok değerli” dedi.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It