8 Ağustos 2015

Ankara’ya 3.566 yatak kapasitesiyle dev bir şehir hastanesi yapılıyor

ETLIK 1Sağlık Bakanlığı’nın Kamu-Özel Ortaklığı (KOO) modeli ile yürüttüğü entegre sağlık kampüsleri programı kapsamındaki 3.566 yataklı Etlik Entegre Sağlık Kampüsü 1 milyar 150 milyon Euro yatırım değeriyle hayata geçiriliyor. Yapım ve işletmesini Astaldi-Türkerler Ortaklığı’nda Ankara Etlik Sağlık Yatırım A.Ş.’nin gerçekleştireceği, tıbbi hizmetleri verecek kamunun ise 24 yıllığına kiracı konumunda olacağı hastanenin uluslararası proje finansman anlaşması imza töreni Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun da katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplamda 1 milyon 71 bin metrekare alanda yükselen Etlik Entegre Sağlık Kampüsü 42 ayda inşa edilerek hizmete hazır hale getirilecek. Ana yapı haricinde 6 kuleden oluşacak olan kompleks; Genel Hastane, Kardiyovasküler Cerrahi Hastanesi, Ortopedi ve Nörolojik Bilimler Hastanesi, Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Onkoloji Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ve Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi ile birlikte Teşhis ve Tedavi binasından oluşuyor.

876 milyon Euro’luk krediyi sağlayan bankalar ise; EBRD, İş Bankası, IFC, BSTD, DEG, SACE, Credit Agricole, Banca IMI / Intesa San Paolo, Unicredit, Deutsche Bank, TSKB ve Akbank oldu. İmza töreninin sonunda Ankara Etlik Sağlık Yatırım A.Ş. ortakları Astaldi S.p.A Genel Müdürü Filippo STINELLIS ve Türkerler Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker günün anısına istinaden Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na bir hediye verdiler. Bakan Müezzinoğlu da uluslararası bankalar konsorsiyumunun hazırladığı 876 milyon Euro’luk dev çeki Ankara Etlik Yatırım A.Ş. yetkililerine teslim etti.

Ankara sağlık başkenti olacak

“Ankara’yı sağlığın da başkenti yapıyoruz” diyerek konuşmasına başlayan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Sağlıkta en büyük dönüşümü gerçekleştirmek üzere yola çıktık. Türkiye hayallerini bir bir hayata geçiren örnek bir ülke haline gelmiştir. Bugün kredi anlaşmasının imzalanmasına tanıklık ettiğimiz Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsü toplam yatak sayısı ile dünyanın en büyük sağlık komplekslerinden biri olacaktır. Modern mimarisinin ve sosyal kullanım alanlarının yanı sıra Etlik Entegre Sağlık Kompleksi çevre dostu uygulamalarının kullanıldığı proje olarak hayata geçiriliyor” dedi. Bakan Müezzinoğlu, şöyle devam etti: “Bugün geldiğimiz noktada yaklaşık 876 milyon Euro’luk bir finansmana imza atıldı. Hemen bölgemizde, komşularımız bir miktar borçlarını ödemek için finansman bulabilmek için aylardır ne durumda olduğunu ve hâlâ imza atmakta bir miktar devleti yönetebilme adına finansman bulmakta zorlandığı bir noktada Türkiye bu gün 18 yıl vadeli ve milyar Euro’luk burada bu koşullarda imza altına alınabiliyorsa Türkiye’nin gerek ekonomisi gerekse yönetimindeki istikrarın yakaladığı bir başarıdır. Biz 10-15 yıl öncesi Türkiye’nin bu tür koşullarda yaşadığı soru işaretlerinin ve yaşadığı faiz yükselmeleri, enflasyon ve geleceğe ait umut kaygılarının bu gün hiç olmadığını, güvenilir bir yolculuk için Türkiye’nin yol haritasının belli olduğunu gören bir anlayışı burada görüyoruz. Çünkü paranın aradığı en önemli kriter güven kriteridir. Bu güven kriterinin Türkiye’de bugünkü koşullarda bile sağlıklı bir şekilde devam ediyor olması Türkiye’nin sandık iradesin, demokrasinin geldiği nokta adına da önemli bir başarıdır. İnanıyorum ki Türkiye çizdiği istikrarlı yönetim anlayışı ile çok daha önemli başarılara ve 2023 vizyonu ile ilgili hedeflerine yürüyecektir.”

Proje finansmanı 18 yıl vadeli

Kredi Sözleşmesi İmza Töreni’nde konuşan Yatırımcı Şirket Ankara Etlik Sağlık Yatırım A.Ş. CEO’su ve Türkerler Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serhat İnanç 876 Milyon Euro mertebesindeki Proje Finansmanın 18 yıl vadeli olduğunu belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bu miktarda ve bu özelliklerde bir Proje Finansman Anlaşması ilk defa akdediliyor. Yine Etlik Projesi, bu kapsamda dünya finans sisteminin referans kuruluşlarını ve lider bankalarını böylesine geniş bir katılımla bir araya getiren ilk projedir. Huzurlarınızda bizlerle bu yolculukta birlikte olan dostlarımız Avrupa Birliği Referans Finans Kuruluşu EBRD, Dünya Bankası Referans Kuruluşu IFC, Karadeniz Kalkınma Örgütü Referans Kuruluşu Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası, İtalya Devlet Kuruluşu SACE, Alman Kalkınma Bankası DEG, Ülkemizin saygın kurumları Türkiye İş Bankası, TSKB, Akbank, dünya finans sisteminin önde gelen bankaları Credit Agricole, Deutsche Bank, Unicredit, ve Banca IMI/Banca Intesa’ya tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum. Uluslararası finans dünyasının Astaldi ve Türkerler’e olan takdirleri bugün bir kez daha tescil edilmiştir. Bu özel anlaşmanın bundan sonra ülkemizdeki birçok projenin uluslararası ve yerel kuruluşlarca finanse edilmesinde örnek alınacağını da şimdiden görüyoruz. Bu vesileyle, birlikte çalıştığımız tüm ekip arkadaşlarımıza ve müşavirlerimize de ayrıca teşekkür ediyoruz. En önemli teşekkürlerden bir tanesini de ilgili mevzuatın oluşturulmasından, en basit saha aktivitesine kadar her konuda bizlerle yapıcı bir şekilde emek veren Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’na sunmak istiyoruz. Kamu Özel İşbirliği Modelinin Türkiye’nin menfaati için ne kadar doğru bir biçimde yürütülebileceğinin önemli bir örneğini burada birlikte oluşturduk. Hayırlı uğurlu olsun. “dedi

Şifa dağıtan dev bir kompleks

Yatırımcı Şirket Ankara Etlik Sağlık Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Astaldi Concessioni Türkiye Ülke Müdürü Tommaso Sabato ise dünyanın birçok yerinde yatırımları olduğunu ve Türkiye’nin bu yatırımların arasında en başı çektiğini belirtti. Değerlendirmelerde bulunan Sabato: “Bugün burada bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Etlik Entegre Sağlık Kampüsü Astaldi’nin 1980’lere uzanan Türkiye’deki tecrübesinin anlamlı bir kilometre taşını teşkil etmektedir. Ülkede, yalnızca ekonomi alanında değil, aynı zamanda hayat standartlarını yükseltme adına da son derece önemli reformlar gerçekleştirilmiştir. Ve inanıyoruz ki, şehir hastaneleri sözkonusu reformların devam etmesi bağlamında önemli hizmetler sağlayacaktır. Bu nedenle, Etlik Entegre Sağlık Kampüsünü hizmete açma sürecinde değerli ortağımız Türkerler’in yanında çalışmaktan son derece heyecan duymaktayız. Yalnız Türkiye’nin değil, dünyanın en büyük hastanelerinden biri olacak olan Etlik Entegre Sağlık Kampüsü yalnız Ankara şehrinde yaşayan 5 milyona değil, tüm Türkiye’ye ve komşu ülkelere sağlık hizmeti verecek ve dağıtacak dev bir kompleks olacaktır. Biz ve ortağımız Türkerler bunu yapabileceğimizi biliyoruz ve bunu, en iyi şekilde, en iyi zamanda ve en yüksek kalite standartları ile ve tutkumuz ve uzmanlığımız ile birlikte şirketimizin en değerli varlıkları olan çalışanlarımız için tam güvenlik içinde gerçekleştireceğiz” dedi.

3.566 yatak kapasitesiyle dev bir şehir hastanesi

Toplamda 3.566 yatak kapasiteli kampüste ayrıca bir otel, kongre merkezi, çarşılar, spor merkezleri ve ticari alanlarla alışveriş ve rekreasyon alanları ile birlikte 11 bin araç kapasiteli otopark da bulunuyor. 30 Haziran 2011 tarihinde gerçekleştirilen ihale sonucunda Etlik Entegre Sağlık Kampüsü projesini üstlenen yatırımcı şirket Ankara Etlik AŞ de Astaldi Concessioni % 46 Astaldi % 5 Türkerler ise % 49’luk paya sahipler.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It