17 Eylül 2015

AKILLI AMELİYATHANE ENTEGRASYON SİSTEMİ S-CAPE’NİN TÜRKİYE LANSMANI İSTANBUL’DA YAPILDI

acendıs scape1Sağlık sektörüne ileri teknoloji çözümler sunan ACENDIS, Alman dijital ameliyathane sistemleri üreticisi S-CAPE’in Türkiye lansmanını İstanbul’da gerçekleştirdi. Toplantıya; Türkiye Genel Müdürü Gürkan Köroğlu, S-CAPE’in kurucu ortağı Herr Bjorn Von Siemens, S-CAPE’in CEO’su Dennis Kogan’nın yanı sıra, Gazi Üniversitesi Pediatrik Nöroşirürji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Kemali Baykaner, Gazi Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahi Anabilim Dalı Üyesi Doç. Dr. Alp Özgün Börcek’in konuşmacı olarak yer aldığı lansmana, aralarında Acıbadem, Anadolu Sağlık Grubu, Amerikan Hastanesi, Medical Park, Memorial, Medipol’ün yer aldığı özel hastane gruplarının yanısıra, aralarında, Gazi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi’nin bulunduğu Üniversite Hastanelerinden Akademisyenler ile Kamu Sektöründen katılımcılar yer aldı.

Tüm cihazlar sisteme entegre edilebiliyor

Doç.Dr.Alp Özgün Börcek yaptığı konuşmada, sistemin en önemli faydalarından birinin ameliyathanedeki kalabalığı ortadan kaldırması olduğunu belirterek, “Görüntüler her yere aktarılabiliyor. Ameliyathanelerin steril olması gerekiyor, S-CAPE’in görüntüleri her yere aktarması, özellikle eğitim açısından çok faydalı. Sesli iletişimde sağlanarak, biz ameliyatı yaparken, üniversitedeki öğrencilerimiz ekrandan ameliyatı izleyebiliyorlar. Aynı şekilde, hocalarımız ameliyata uzaktan müdahale edebiliyorlar. Cerrah içeride ne görüyorsa, ekran üzerinden aynı görüntüyü en uzak mesafede olan da görebiliyorlar. Tüm cihazlar sisteme entegre edilebiliyor, böylece tek bir tuş ile tüm operasyon rahatlıkla izlenebiliyor. Sistemin hasta görüntü arşivi, hukuki sorumluluklar çerçevesinde güvenli bir şekilde arşivlenebiliyor” dedi. Prof.Dr. Kemali Baykaner ise konuşmasında, beş yıl önce Japonya’da gördüğü dijital ameliyathane konseptinin Türkiye’ye S-CAPE ile geldiğini belirterek, en iyi olmak için teknolojiyi artırmak gerektiğini söyleyerek, “Böyle bir sistemi Türkiye’ye getirerek ufkumuzu açan ACENDIS ve S-CAPE’e teşekkür ederiz” dedi.

Dijital ameliyathane

2013 yılında en iyi tasarım ödülünü alan, 2014 yılında dünyanın en iyi dijital ameliyathane sistemi seçilen, Alman dijital ameliyathane sistemleri üreticisi S-CAPE’in tanıtımında konuşan ACENDIS Türkiye Genel Müdürü Gürkan Köroğlu, 20 yıldır Türkiye’de hastane projesi yaptıklarını dile getirerek, “Finansmanından servis, eğitim, tıbbı cihaz temini, bu hastaneleri kurarken her zaman ileri teknolojileri sunmak istiyoruz. Bizim vizyon gördüğümüz, dünyada yoğun olarak kullanılan ve teknolojinin şu an dijital ameliyathane sistemleri dediğimiz kağıtsız görüntülerin ve verilerin belirli bir merkezde kullanıldığı bir sisteme doğru kayıyor. Bizim hastane projelerinde kullandığımız S-CAPE’de bunların en önemlilerinden bir tanesi” diye konuştu.

Dünyada yaygın kullanılıyor

S-CAPE’in kurucu ortağı Herr Bjorn Von Siemens, CEO’su Dennis Kogan cihaz hakkında kısa bir sunum gerçekleştirerek, bilgi verdi. Tanıtımda konuşmalarının ardından cihaz hakkında bilgi veren Gürkan Köroğlu; “Son yıllarda trend olan dijital hastane konseptine uygun arşivleme, depolama, görüntüleme sistemimiz. Dünyada çok yaygın olarak kullanılıyor. Türkiye’de şu an kullandığımız hastanelerimiz var” şeklinde konuştu. Konuşmasında cihazın getireceği kolaylıklardan bahseden Köroğlu; “Yapılan özel uygulamalarda, ameliyatlarda bu bilgilerin kaydedilmesi sunum olarak yayınlanması, diğer doktorlara diğer hastanelere gösterilmesine imkân sağlayacak. Bunun dışında yasal zorunluluk haline gelebilecek önümüzdeki dönemlerde. Yapılan vakalarda uygulanan bazı hatalar bazı komplikasyonlar buradan izlenebilecek” ifadelerini kullandı.

Tek merkezde arşivleme

Cihaz hakkında teknik bilgiler veren ACENDIS Türkiye Medikal Bilgi Teknolojileri Uzmanı Selçuk Aksoy ise, “Bu gün burada tanıtmış olduğumuz cihaz ameliyathanelerin akıllı olarak yani kendi kendini yönetebilmesi, cerrahını tanıyarak cerrahının daha önceden tanımlamış olduğu ve istediği şekilde yönetebilmesine olanak sağlıyor. Cihazın en büyük özelliği hastanın tüm bilgilerini, tüm verilerin görüntülerini, videolarını ve tek merkezde arşivlemesi bizim için ve doktor için hem hasta güvenliği hem de ulaşım kolaylığı açısından büyük avantaj sağlıyor” dedi.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It