9 Kasım 2017

AİLE HEKİMLERİ ULUSAL AİLE HEKİMLERİ KONGRESİ’NDE BULUŞUYOR

murat girginer

ARGEV OBEZİTE ARAŞTIRMASININ SONUÇLARINI İLK KEZ AÇIKLAYACAK

Türkiye Aile Hekimliği Araştırma Geliştirme Eğitim Vakfı (ARGEV), II. Ulusal Aile Hekimleri Kongresi’ni 9-12 Kasım 2017 tarihlerinde Antalya Titanic Deluxe Hotel’de düzenliyor. ARGEV, çarpıcı sonuçların çıktığı ‘Obezite Araştırması’nı ilk kez kamuoyu ile paylaşacak

Türkiye’de sağlık reformunda en kilit role sahip olan aile hekimleri, II. Ulusal Aile Hekimleri Kongresi’nde buluşuyor. Koruyucu sağlık hizmetleriyle ilgili en güncel bilgilerin alanında uzman hekimlerin sunumlarıyla paylaşılacağı kongrede, sağlık politikalarına yön verecek bilimsel araştırmalar yapmayı kendine misyon edinen ARGEV, obezite araştırmasının sonuçlarını da açıklayacak.

Aile hekimleri “Obeziteye karşı hareket et” diyecek

Aile hekimleri sağlıklı nesiller için tehdit oluşturan obeziteye karşı toplumu bilinçlendirmek ve hareket etmenin önemini vurgulamak için bir de yürüyüş düzenleyecek.

Kongre’de neler tartışılacak?

Türk insanının obeziteyle mücadelesine ilişkin en güncel verileri ARGEV Başkanı Dr. Murat Girginer ve ARGEV Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Olgun Göktaş açıklayacak.

Okul kantinlerinin sağlıklı olup olmadığının sürekli tartışıldığı ülkemizde “Çocuklarda abur cuburla gelen obezite” konusunda Kocaeli Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Filiz Çizmecioğlu önemli bilgiler paylaşacak.

Türkiye’de görülme sıklığı her geçen yıl artan kanserle yediklerimiz içtiklerimiz arasındaki ilişkiyi Prof. Dr. Kenan Demirkol yorumlayacak.

‘Sınav sisteminde bu yıl gerçekleşen ani değişiklik çocukları ne yönde etkileyecek?’ ‘Çocuklar sınav kaygısıyla nasıl başa çıkacak?’ gibi soruları Kocaeli Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nursu Çakın Memik yanıtlayacak.

İletişim araçları yaygınlaştı ancak toplum olarak iletişimi ne kadar etkin kullanıyoruz? Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu, “Aile ve toplum sağlığı için etkili iletişim” konulu oturumda çarpıcı bilgiler aktaracak.

Hamilelikte şeker yüklemesiyle ilgili tartışmalar nedeniyle aile hekimlerinin en çok soru aldıkları konuların başında gelen gebelik takibi ve gebelikte beslenme VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Eray Çalışkan tarafından ele alınacak.

Güneşiyle ünlü Türkiye’de neden D vitamini eksikliği yaşanıyor sorusunun yanıtını Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrin AD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Canan Ersoy paylaşacak.

Florence Nightingale Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Halil Coşkun, “Obezite Cerrahisi Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar” konulu bir sunum yapacak.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It