13 Nisan 2015

Acendis ve S-CAPE® Dijital Görüntüleme Alanında Güçlerini Birleştirdi

Acendis, akıllı ameliyathaneler için S-CAPE Medical Multiconsole ve Bilgisayar Sistemleri’ni sunuyor.

 

2003 yılında ilk ‘in-wall’ bağımsız Medical Multiconsole’u tasarlayan ve sağlık sektörüne sunan Alman S-Cape® firması ve Acendis dijital görüntüleme alanında güçlerini birleştirdi. Sistemin, ameliyathanelere yerleştirilen ekranlardan hasta bilgi görüntüsüne ulaşma, bu görüntüleri doğrudan kontrol etme ve daha birçok benzersiz özelliği cerrahlara büyük kolaylıklar sunmakta.

 

Sistemin özellikleri

Cerrahını tanıyan ve ona yardımcı olan akıllı bir ameliyathane için tüm gerekli donanım ve yazılımı bünyesinde bulunduran merkezi bir entegre sistemi, Ameliyathanelerde HL7 protokolü ile, PACS, hastane bilgi sistemi (HIS), Laboratuvar bilgi sistemlerine direkt entegrasyon, Ameliyathane içerisindeki kamera özelliğine sahip tüm medikal cihazlardan kayıt alabilme (güvenlik kameraları dahil), Kayıt altına alınmış ameliyat video görüntülerinin yönetimi, Videoların PACS sunucusuna veya kendine özel bir sunucuya gönderilip, arşivlenmesi, telekonferans, video streaming.

 

Ameliyatlar kayıt altına alınıyor

Acendis Genel Müdürü Gürkan Köroğlu yaptığı açıklamada, “Türkiye’deki cerrahi teknolojilere katmış olduğumuz bu yenilik ile cerrahlarımızın yapmış oldukları operasyonların, kayıt altına alınıp, arşivlenmesi, yeni yetişen doktor adayları için güzel bir kütüphane oluşturmaktadır. Yapılan bu kayıtlar, ayrıca, Sağlık Bakanlığı’nın “Sağlıkta Reform” uygulaması içerisinde bulunan Teletıp uygulamasına destek sağlayacak niteliktedir” dedi. Köroğlu, böylelikle, hastanelerde kayıt altına alınan bu ameliyatların, ileri dönemlerde, hastanın başka bir operasyonuna ışık tutacağı vurgusunda bulundu. Köroğlu şunları söyledi: “Akıllı ameliyathane konseptinin bir getirisi daha olan telekonferans ile daha önce yurt dışında tanık olduğumuz canlı ameliyatları ülkemizde çok kolay ve pratik bir şekilde, özel bir tertibat gerektirmeden yapmaya başladık. Böyle bir teknolojinin, ülkemizde, özel ve devlet hastanelerine ilk olarak Acendis tarafından kazandırılıyor olması bizim için gurur verici bir gelişmedir”.

 

Akıllı Ameliyathaneler

Türkiye’nin ileri gelen özel ve kamu hastaneleri, ameliyathanelerinde Acendis tarafından sunulan S-CAPE Medical Multiconsole ve Bilgisayar Sistemleri’ni tercih ettiler. Sistem, Acıbadem Hastaneleri, Medical Park Hastaneleri, Liv Hospital Ankara ve Özel Derindere Hastanesi ve kamu hastanelerinden Gazi Üniversitesi ile Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi sağlık personeli tarafından etkin bir şekilde kullanılmaya başlandı.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It