25 Nisan 2017

4.ULUSLARARASI & 8. ULUSAL EBELİK ÖĞRENCİLERİ KONGRESİ BİRUNİ ÜNİVERSİTESİ’NDE GERÇEKLEŞTİ

IMG_7625 Biruni Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü tarafından düzenlenen 4. Uluslararası ve 8. Ulusal Ebelik Öğrencileri Kongresi 20- 22 Nisan Tarihleri arasında Biruni Üniversitesi’nde gerçekleşti. Kongre’de açılış konuşması yapan Biruni Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezihe Kızılkaya Beji, “ Bu tür toplantıların öğrenciler için büyük bir fırsat olduğunu dile getirerek, öğrencilerimizin okullarında aldığı eğitimlere katkı sağlamak ve uluslararası yeni gelişmeleri takip edebilmeleri için böyle kongrelerin yerinin büyük olduğuna dikkat çekti. “Toplumların sağlık düzeyinin yükseltilmesi ancak kadın sağlığının en iyi duruma gelmesi ile mümkündür” Prof. Dr. Beji, “Kadın sağlığı çocuk, aile ve toplumun sağlık durumu ile yakından ilgilidir. Dolayısıyla toplumların sağlık düzeyinin yükseltilmesi ancak kadın sağlığının en iyi duruma getirilmesi ile mümkün olur. Kadın sağlığını, yaşam biçimi, yaşadığı ortam ve koşullar, stres gibi faktörler olumsuz etkilemektedir. Bunun yanısıra kadın yaşamında ergenlik, gebelik, lohusalık, menopoz ve yaşlılık dönemleri; hormonal, fiziksel, ruhsal birçok değişikliğin yaşandığı dönemlerdir. Bu etkilerden kurtulmak ve sağlığı korumak için egzersizin günlük hayatın bir parçası olması, stres düzeyinin azaltılması, kadının kendine vakit ayırması ve bütün bunları bir yaşam biçimi haline getirmesi önerilmektedir.

  1. Uluslararası & 8. Ulusal Ebelik Öğrencileri Kongresinde, bu düşünceden yola çıkarak kongre ana teması, “Gebelik Öncesinden Başlayan, Sağlığa Katkı” olarak belirlenmiştir. Kongre kapsamında yer alan oturumlarda Prekonsepsiyonel Bakım; Gebelik ve Lohusalık Döneminde Beslenme; Fitoterapi; Anne, Bebek ve Mikrobiyata; Gebelik Öncesi, Gebelik ve Lohusalık Sürecinde Ruh Sağlığı; Ebeveynliğe Uyum, Perinatal Dönem ve Egzersiz gibi konulara yer verilmiştir. Bu bağlamda zengin bir bilimsel içerik hazırlanmış, alanlarında yılların birikimine sahip uzmanlar konuşmacı olarak davet edilmiştir. Kongremizde ulusal ve uluslararası düzeyde, kendi alanında otorite olan konuşmacı ve katılımcılarımızın katkılarıyla 8 oturum halinde 1 konferans, 19 sunum, sözel ve poster bildiri oturumları yer almaktadır. Ayrıca kongre öncesi kurslar olarak 10 kurs gerçekleştirilecektir.

Kongremize ülkemizin farklı illerinden çok yoğun bir ilgi ve katılım için büyük bir talep olması nedeniyle kongremiz internet aracılığı ile canlı yayınlanacaktır. Ebelik Öğrencileri Kongresi, ilk olarak 2010 yılında düzenlenmiştir ve geleneksel olarak her yıl farklı bir üniversite tarafından düzenlenmektedir. Biruni Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak organizasyonunu üstlendiğimiz 4. Uluslararası & 8. Ulusal Ebelik Öğrencileri Kongresini 523 kayıtlı katılımcı ile gerçekleştiriyoruz. Sağlık hizmetinin bir ekip çalışması olduğu bilinci ile, farklı disiplin ve farklı kurumlardan gelen değerli bilim insanları ve meslektaşlarımızın bir araya geldiği, bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı, tartışıldığı bir etkinlik olması planlanmıştır“ dedi. Çeşitli üniversitelerden gelen katılımcıların sunumlarıyla devam eden kongrede söz alan Prof. Dr. Akile Gürsoy, “doğum olayı bir mucizedir. Hayatın devam etmesini sağlayan hem biyolojik hem kültürel yanı olan inanılmaz bir olaydır. Doğum sayesinde toplumlar geleceklerini sürdürebilirler. Bu sebeple doğum belli başlı dinlerde kutsal bir olay olarak görülür”diye belirtti. Gelir düzeyi yüksek olan bazı ülkelerde doğum oranının oldukça düşük olduğuna dikkat çeken, Gürsoy, böylelikle ülkeler kendilerini yenileme özelliğini kaybetmiş oluyor” dedi. “Türkiye’de 2015 yılında 1 milyon 326 bin canlı bebek doğmuş. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ülkemizde 100 bin kişiye düşen ebe sayısı 70. Ayrıca ebelik eğitimi uygulamaları ülkeden ülkeye değişiyor. Kamboçya’da doğum sırasında veya sonrasında pek çok anne hayatını kaybedebiliyor. Bu sebeple çok kapsamlı bir eğitim vermeye başladılar. Cumhuriyetimizin ilk yıllarında çocuk ve anne ölümleri bütün toplumu etkiliyordu. Bugün bu oranlar artık yok. Ebelik mesleği de hemşirelik mesleği de sadece yaşatmak için değil daha kaliteli yaşatmak için vardır. “

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It