3 Haziran 2020

25 YILDIR ACENDIS’İ FARKLI KILAN; MÜŞTERİLERİ İLE ÇALIŞMALARININ ÇÖZÜM ODAKLI BİR BAKIŞ AÇISI, GÜVEN VE SAĞDUYUYA DAYANMASIDIR

SAYFA 6

ACENDIS Founder and CEO Hasan Şahin:

25 YILDIR ACENDIS’İ FARKLI KILAN; MÜŞTERİLERİ İLE ÇALIŞMALARININ ÇÖZÜM ODAKLI BİR BAKIŞ AÇISI, GÜVEN VE SAĞDUYUYA DAYANMASIDIR

 

yılını kutlayan ACENDIS Founder and CEO Hasan Şahin ile ACENDIS’in sağlık sektörüne yaptığı katkıları ve son çalışmalarını konuştuk:

 

ACENDIS olarak sektörde 25 yılı geride bıraktınız. Geriye dönüp baktığınızda ACENDIS’in sektöre yaptığı katkılar hakkında ne söylemek istersiniz?

ACENDIS, hastane projeleri gerçekleştirmek ve son teknoloji medikal cihazları sağlık sektörünün hizmetine sunmak amacıyla 1995 yılında Almanya’da kuruldu. Dünyanın en önemli medikal cihaz üreticileri ile 25 yıldır birlikte çalışarak sağlık sektörünün çözüm ortağı olarak Avrupa, Türkiye, Ortadoğu, Afrika, Türki Cumhuriyetleri’nde ve Çin’de hizmet vermekteyiz. Bugüne kadar Türkiye’de 200’ün üzerinde anahtar teslimi hastane yatırımı yaptık. Türkiye’de alanımızda yüzde 50’nin üzerinde pazar payına sahibiz. Acıbadem, Medicana, Medical Park, Dünyagöz gibi daha çok zincir hastanelerin projelerini gerçekleştirdik.

Anahtar Teslim Hastane Projeleri alanında 25 yılda öncü bir konumda olan firmamız bir hastanenin A’dan Z’ye medikal projelendirmesinin yapılması, planlanması, yurt dışından sağladığı finansman çözümleri, cihazların satın alınması, lojistiği, kurulum ve kullanıcı eğitimleri ile teknik servis desteğine kadar tüm sürecini müşteri memnuniyeti ve güven esaslı gerçekleştirmektedir. Merkezimizin Almanya’da olması Avrupa’daki yeniliklerin hızlı olarak farkında olarak çözüm odaklı ve proaktif hareket etmemizi kolaylaştırmaktadır. Yüksek nitelikli ekibimiz sayesinde de müşterilerimizin bireysel gereksinimleri için en iyi çözümü sunabilmekteyiz. Bizi farklı yapan diğer bir nitelik de müşterilerimizle çalışmalarımızın çözüm odaklı bir bakış açısına, güven ve sağduyuya dayanmasıdır.

 HASAN sahın 5 medıkal hazıran 2020 kapak

Dünya çapında her alanda etkilerini gördüğümüz 2020 yılına damgasını vuran Koronavirus salgını ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Tüm dünyada birçok alanda dengeleri sarsan ve pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de karantina uygulamalarına yol açan bu salgına bağlı olarak zorlu bir süreçten geçilmekte. Türkiye’deki şu an için salgına ilişkin göstergeleri dikkate aldığımızda hastalığın bulaşma hızının hızla düştüğünü ve yeni enfekte vakalarda düşüş yaşandığını görmek sevindirici. Bunun yanında hastalığın çok hızlı bulaşma özelliğini ve her bünyeye göre farklılık gösteren etkilerini dikkate alarak tedbirli davranmaya devam etmemiz önemli. Bu zor zamanlarda toplumun büyük kısmı bu pandeminin kendilerine yükledikleri sorumluluklarının bilincinde davrandı. Evlerinde kalmaları gerekenler ve evlerinden çalışabilenler evlerinde kalıp bu sürece katkıda bulunurken işlerinin yapısı gereği dışarıda çalışmak zorunda olanlarımız var. Sağlık sektöründe, toplu taşıma alanında ve perakende sektöründe dışarıda çalışmak zorunda olan çalışanlarımız verebileceğimiz örnekler. Bu pandeminin önüne geçmek için sağlık çalışanlarımız bu hastalığa yakalanmış hastalara gerekli tedaviyi sunabilmek ve halihazırda diğer tedavi hizmetlerini vermeye devam edebilmek için de insanüstü bir çabayla ve hayatlarını tehlikeye atarak çalışmaktalar. Bu büyük fedakârlıkları için sağlık çalışanlarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Bu pandemi ACENDIS’i nasıl etkiledi?

ACENDIS Teknik Servis Ekibimiz ve diğer ACENDIS Ekibi mensuplarımız, tıbbi cihazların fonksiyonlarını sorunsuz olarak yerine getirebilmeleri için neredeyse aralıksız olarak hizmetlerine devam etmekteler. Bu zor günlerde sağlık çalışanlarımıza destek olmayı en tabi görevimiz olarak görmekteyiz. Elimizdeki tüm olanakları kullanarak hep yanlarında olmaya da devam edeceğiz. Diğer yandan yıllardır sağlık sektörünün dinamiklerine hâkim bir firma olarak; virüsün sağlık yatırımlarına olumlu etkisi olacağı kanısındayız. Tedbir amaçlı sağlık yatırımları ve bunun ile ilgili mal ve hizmet yatırımı artacaktır. Virüs salgınının ve salgına karşı alınan karantina önlemlerinin tedarik zincirlerini ve üretme sistemlerini etkilediği, buna bağlı olarak küresel ticarette mal akımının gerilediğini görüyoruz. Tüm bu olumsuzlukların yanı sıra distribütörlüğünü üstlendiğimiz yoğun bakım ventilasyon ve hasta yatağı üretici firmaları ise yüksek miktarlı siparişler almakta. Azerbaycan başta olmak üzere tüm ülkeler tedbirlerini arttırmak için tıbbi cihaz temini yapmak istiyor. Ancak burada da cihaz fabrikalarının üretimlerinin sipariş hızına yetişmede sorunu olmakta. Şuan en çok sağlık ile ilgili özel hastane yatırımları mevcut. Ancak son rakamları yine ancak yılın üçüncü çeyreğinden sonra alabiliriz. Ayrıca yıllardır ürün grubuna kaliteli, ileri teknoloji ürünleri bünyesine dahil etmeye özen gösteren bir firma olarak virüs vakasında sağlığın ve sağlık sektöründe kalitenin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirtmek gerekir.

 

Önümüzdeki aylar için ACENDIS olarak hedefleriniz nelerdir?

ACENDIS olarak önümüzdeki aylarda ana hedefimiz, içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde ülkelerin ihtiyaçları olan sağlık tesisleri projelerini ve tıbbi ekipmanların sağlanması olacaktır. Pandemi sürecinde ülkelerin sağlık gereksinimleri hızlı, yüksek adet ve çeşitlilik arz ediyor. Bu sürecin başlangıcından bugüne kadar ihtiyaç olabilecek tıbbi cihaz ve malzemeler konusunda müşterilerimize üreticilere ön sipariş verilmesi konusunda uyarılarda bulunduk ve bulunmaya da devam etmekteyiz. Özellikle üreticilerimizin tüm dünyadan gelen yoğun talepleri nedeniyle ve gerek teslimat süreleri gerekse içinde bulunduğumuz olağanüstü durum sebebiyle başta lojistik ve hammadde fiyatlarının artması ile ürün fiyatlarında artışa sebep olmaktadır. Bu sebeple müşterilerimizin ileride oluşabilecek muhtemel ihtiyaçlarına karşı gerekli bilgilendirme ve planlama

çalışmalarımız devam edecektir. Son dönemde ACENDIS olarak Manavgat Özel Akdeniz Hastanesi projesini tamamlamış bulunmaktayız.

Pandemi sürecinde gerek Türkiye’de gerekse de Çin ve Ortadoğu’da yeni hastane projeleri üzerine çalışmalarımız devam etmektedir. 2017 yılında Çin’in Guangzhou şehrinde kurduğumuz ACENDIS China şirketimiz pandemi esnasında mevcut pazar ihtiyaçlarını karşılamak için Almanya ve ABD’den çeşitli tıbbi malzeme grupları satın aldı ve bu ürünlerin bir kısmını yerel yönetimlere, hastanelere ve okullara bağışladı, bir bölümünü de acil olarak bu ürünlere ihtiyaçları olan iş ortaklarımıza ve müşterilerimize temin etti. Son zamanlarda Çin’de COVID-19 salgını kontrol altına alındıysa bazı yabancı ülkelerde salgın durumu devam ettiğinden ACENDIS China Ekibimiz olarak maskeler, koruyucu giysiler, test reaktifleri ve ventilatörler gibi tıbbi malzemeleri yerel kaynaklardan temin etmekte. Şu an yerli tıbbi cihaz endüstrisi Çin’de hızlı bir büyüme aşamasına girdi ve tıbbi cihazların ihracat ölçeği genişleme eğilimi gösteriyor. ACENDIS China şirketimiz de lokal ekipman üreticileri ile ilişkilerini geliştirmektedir. Giderek önem kazanan diğer bir konu da hastanelerde, büyük şirketlerde ve alışveriş merkezlerinde kullanılabilecek sterilizasyon robotları ve lojistik robotların büyük bir potansiyel talebine sahip olmalarıdır. ACENDIS de bu yüksek teknoloji işletmeler ile işbirliği yapmak ve birlikte geleceğin sterilizasyon ve lojistik robot uygulamalarını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca proje bazında da büyük potansiyeli olan hastane projeleri üzerine çalışmalarımız devam etmektedir.

Ortadoğu’daki çalışmalarımıza da devam etmekteyiz. Ürdün’ün başkenti Amman’daki projemiz Al-Kindi Hospital’i bu yıl gerçekleştirdik ve hastane yönetimi memnuniyetlerinin bir simgesi olarak teşekkür belgelerini bize ilettiler. Bu yıl hizmete giren Al-Kindi Hospital genel bir hastane olmasının yanında özellikle bariatric cerrahi alanında uzman bir hastanedir. 10 katlı ve 33.000 metrekarelik kapalı alan üzerinde kurulu olan hastane, 140 hasta yatağı, 5 yoğun bakım ünitesi ve 9 ameliyathanesi ile hastalarına hizmet vermeye başladı.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It