25 Nisan 2017

2017 yılında 4 Şehir Hastanesi daha hizmete girecek

kadır serdar 1

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Kadir Serdar Taflan ile yeni devlet hastaneleri ile Şehir Hastaneleri’ni konuştuk:

Kadir Serdar Taflan kimdir bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1964 yılında Erzurum’da doğdum. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Özel sektöre ve kamu kurumlarına yönelik pek çok projenin yöneticiliğini yaptıktan sonra, 1995 yılında İGDAŞ A.Ş. Genel Müdür Yardımcılığına getirildim. 2002 yılına kadar İGDAŞ’taki görevime devam ettikten sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştiraklerinden İSTON A.Ş.’nin Genel Müdür Yardımcılığı görevi tevdi edildi. 2004 yılında ise İSTON’un Genel Müdürü oldum. 2011 yılına kadar İSTON A.Ş. Genel Müdürlüğü görevini yürüttüm. 2011 yılına geldiğimizde, büyüklerimiz Sağlık Bakanlığı’nda Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün kurulumunda bizlere görev verdiler. Sağlık Yatırımları Genel Müdürü olarak ülkemize faydalı olmanın gayreti içinde görevimize devam ediyoruz.

Kuruculuğunu yaptığınız Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün faaliyetlerini biraz anlatır mısınız?

Türkiye Cumhuriyeti topraklarında Sağlık Bakanlığı’na ait her türlü sağlık tesisi ve hastane inşaatları Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü idaresinde hayata geçirilmektedir. Kurumumuz bünyesinde en küçük sağlık tesisleri olan ve birinci basamak olarak gruplandırılan ASM’lerimizden tutun 1000 Yataklı Devlet hastanelerimize, kapasiteleri 500 ile 3800 arasında değişen Şehir Hastanelerimize varıncaya dek çok farklı kulvar ve kapasitelerde Sağlık Tesisi inşaatları bizim görev alanımızı oluşturuyor. Bizler sağlık tesislerini yaparken iki farklı yöntem uyguluyoruz. Birincisi eskiden beri alışkın olduğumuz genel bütçe yöntemi ile hayata geçirilen projelerimizdir. Bu projeler hayata geçirilirken etüt proje ve emlak dairemiz arsa tespiti ve proje alımı noktasında görev üstlenmektedir. Planlanan tesislerimizin gerek yer tespiti gerekse müellifler aracılığı ile projeleri hazırlandıktan sonra iş ihale dairemize çıkmaktadır. İhale dairemiz Kamu İhale Kanunu çerçevesinde projelerimizin yapım ihalelerini gerçekleştirmektedir. İhale sürecinin ardından ilgili yüklenici firma belli olunca kendilerine yer teslimi yapılmakta ve akabinde İnşaat Uygulama Dairemizin nezaretinde inşaatımız başlamaktadır. İnşaatlarımızın tüm sürecinde kurumumuzun mimar ve mühendisleri kontrolör olarak idare adına gerekli denetimleri yaparak projeye uygun bir yapının ortaya çıkması noktasında gerekli görevi üstlenmektedirler. Sağlık Tesislerinin inşasında benimsediğimiz ikinci yöntem ki Sağlık Yatırımlarını ayrıcalıklı kılan nokta burasıdır, Şehir Hastaneleri özelinde Türkiye Cumhuriyeti’nin hatta dünyanın en büyük PPP projelerini Kamu Özel İşbirliği Modeli ile hayata geçiriyor olmasıdır. KÖİ Modeli ile yapılan Şehir Hastanelerimiz özel sektörün imkân ve kabiliyetleri ile kamu maliyesinden para çıkmadan yapılmaktadır. Burada kurumumuz özel sektör ile ortaklaşa bir çalışma sergilemek sureti ile daha çok bu işin kontrolörlüğü noktasında görev üstlenmektedir. Özet olarak Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü, bakanlığımızdaki farklı kurumların da görüşleri alınarak, demografik durum, sağlık tesislerine erişilebilirlik gibi farklı kriterler neticesinde Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ihtiyaç programları ve yatak sayıları doğrultusunda hem klasik yöntem hem de KÖİ modeli ile ülkemizde ihtiyaç duyulan her noktada her büyüklükte sağlık tesisini proje aşamasından inşaat aşamasına dek hizmete hazır yapılar halinde hayata geçirip Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’na teslim etmektedir.

2017 yılında faaliyete geçecek olan yeni devlet hastaneleri var mı? Toplamda kaç yatak kapasitesine sahip bu hastaneler?

Evet 2017 yılında faaliyete geçecek olan yeni hastanelerimiz var. 2017 yılında tamamlanacak sağlık tesisleri 178 adet olup; 125 adedi hastane ve ADSM 53 adedi ise 1. basamak sağlık tesisidir. Bu yatırımların toplam yatak sayısı 17.000 civarında olup, 4 milyon metrekarenin biraz üzerinde kapalı alanı beraberinde getirmektedir. Bu yıl sadece yeni tesis açmakla kalmayıp Sağlık Yatırımlarında pik yaptığımız bir rekor yılı yaşamaktayız. Gerek yatak sayısı gerekse m2 miktarı olarak en büyük yatırımı hayata geçirdiğimiz yıl 2017 yılıdır. 2003 yılından bu yana 2700’ün üzerinde Sağlık Tesisi tamamlanmıştır. Bu yatırımlar yaklaşık 69.000 Yatak ve 14 Milyon metrekare kapalı alana tekabül etmektedir. 14 yılda yapılan sağlık yatırımının yaklaşık ¼’i, şantiyelerimiz 2017 yılında planladığımız şekilde yol aldığı takdirde 1 yıl içerisinde hayata geçmiş olacaktır.

Şu ana kadar 3 Şehir Hastanesi hizmete girdi. İnşaatı devam eden ve ihalesi tamamlanan kaç şehir hastanesi var?

Doğrudur şu an itibari ile Mersin, Isparta ve Yozgat Şehir Hastanelerimizin açılışını yapmış bulunuyoruz. İhalesini tamamlayıp sözleşmesini imzaladığımız 21 projemiz bulunmakta. Bu projelerimizden 3’ünü hayata geçirdiğimiz için geriye 18 projemiz kalıyor. 18 projemizin de biri Türkiye Halk Sağlığı ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumlarımızın projesi. Dolayısıyla şu an 17 Şehir Hastanemizin inşaatı devam etmekte.

2017 yılında hizmete girecek kaç Şehir Hastanesi planlanmakta? Bu hastanelerden biraz bahseder misiniz?

2017 yılında hizmete girmesini planladığımız 7 Şehir Hastanemiz bulunmaktaydı. Bunlardan üçünü hizmete aldık. Geriye 4 Şehir Hastanemiz kaldı. Kayseri, Adana, Ankara Bilkent ve Manisa Şehir Hastanelerimizi 2017 yılı içerisinde açmak için tüm personelimiz, yüklenici ve müşavir firmalarımız canla başla çalışmakta. Bunlardan Kayseri Şehir Hastanemiz 1584 Yataklı, Adana Şehir Hastanemiz 1550 Yataklı, Ankara Bilkent Şehir Hastanemiz 3660 Yataklı, Manisa Şehir Hastanemiz ise 558 Yataklı olarak inşa edilmekte. Yatak sayılarındaki farklılıklar bir tarafa burada hem bu yıl açılanlar ve açılacaklar hem de gelecek dönemde hizmete girecekler pek çok açıdan ortak özellikleri bünyesinde barındıran dünyanın en modern hastaneleri olarak inşa edilmekte. Sağlıkta Dönüşümün İkinci Devresi olarak adlandırdığımız bu yeni dönemde nitelikli yatak ile her hastaya özel oda planlandı. Özel odalarımız içinde barındırdığı imkânlar ile 5 yıldızlı bir otel odasının sunmuş olduğu konfora sahip mekânlar olarak projelendirildi. Her biri, 5 metrekaresi ıslak zemin olmak üzere ortalama 30 metrekare kullanım alanına sahip; içerisinde TV, buzdolabı, elbise dolabı, yatak olma özelliğine sahip refakatçi koltuğu ve kanepesi, WC ve banyo bulunan tek kişilik özel odalarımız; hem hasta hem de refakatçilere üst düzey mekânsal konforu mahremiyet kavramı ile birlikte sunan bir sağlık şahikasıdır. Her türlü sağlık hizmetinin tek bir kampüs içinde alınabildiği Şehir Hastanelerimizde;

 • Vatandaşlarımızın sağlık hizmetine erişimini mümkün olan en kısa mesafeye indiren kapalı otoparklar,
 • En hızlı şekilde hasta nakline elverişli, helikopter pisti,
 • Hasta ve yakınlarının hastane içi dolaşımda daha az enerji harcamalarına yönelik yürüyen merdivenler, yürüyen bantlar, tüp geçişler,
 • Hastane içi yatay taşımalarda akülü taşıma sistemi,
 • Engelli vatandaşlarımızın ulaşımlarını aksama olmaksızın sürdürülebilir kılmak adına engelli yürüyüş yolları,
 • Deprem anında ve sonrasında sağlık hizmeti sunulmasına olanak tanıyan izolatör sistemleri,
 • Yangın anında ve sonrasında zon kapılarını kapatıp, ateş ve dumandan izole alanlar oluşturan, otomasyonlu akıllı sistemler,
 • Modern yapıda bir iç mimari ile gün ışığına erişimi üst seviyede, geniş ve ferah bekleme alanları,
 • Hasta psikolojisinden uzaklaştırarak dinlendiren bilinçli renk tercihi, yeşil çatılar
 • Çocuklarımızın hasta psikolojisinden uzaklaşarak en mutlu oldukları aktivite olan oyun oynamalarını sağlamak adına şeffaf cam mimariye sahip çocuk oyun alanları,
 • Enerji tasarrufu ve ikincil enerji kaynağı sağlama noktasında trijenerasyon sistemleri gibi devrim niteliğinde pek çok yenilik bulunmaktadır.
 • İşletme hizmetleri alanında;
 • Hastane ve poliklinik girişlerinde danışma ve yönlendirmeler,
 • Acil servis önlerinde araç parkı ile vakit kaybedilmemesi adına ücretsiz vale hizmeti,
 • Lobilerde refakatçilerin dış dünya ile her an iletişimlerini sağlayacak WİFİ sistemi, internet erişimi,
 • En küçük olumsuzlukları dahi engellemek ve huzur ortamını bozmamak adına çok sayıda güvenlik görevlisi, güvenlik kamerası ve motorize devriyeler ile tüm bunların idaresini yürüten CCTV Yönetim Merkezleri, gibi hasta ve refakatçilerin işini kolaylaştıracak pek çok hizmetler vatandaşımızın kullanımına sunulmaktadır.
 • Medikal Hizmetler kısmında;
 • Tedavi ve görüntüleme hizmetlerinin sürelerinin kısaldığı,
 • Erken teşhis ve doğru tedavi ile hastalıkların büyük oranda önlendiği,
 • Tedavi aşamasında yan etkilerin en aza indirildiği; son teknoloji ürünü tıbbi cihazlar Şehir Hastanelerimizde vatandaşlarımızı beklemektedir.

Son teknoloji cihazlarla donatılan ve hizmete giren Şehir Hastaneleri’nden memnuniyet ne düzeyde?

3 Şehir Hastanemizin hizmete alınmaları geçtiğimiz 3 ay içerisinde gerçekleşti. Bu süre geri dönüşler için çok kısa bir süre olarak görülebilir fakat ilk etapta aldığımız geri dönüşler günümüze kadar ülkemizde hiçbir kamu kurumunda ya da hastanelerde görülmemiş düzeyde olumlu geri dönüşler alıyoruz. Hatta vatandaşlarımızı bu hizmetlerin ücretsiz olduğuna ikna etme noktasında ciddi güçlük yaşıyoruz. Örneğin Yozgat Şehir Hastanemizde bir teyzemiz hastaneye geliyor, muayenesini gerçekleştiriyor, ayrılmadan evvel danışmaya gelerek, orada görevli bulunan hanımefendiye: “Kızım üste ne kadar ödeyeceğiz” diyor. Kızımız: “Teyzecim borcunuz yok” dese de ikna noktasında ciddi güçlük yaşıyor. Teyzemiz gözünde yaş, dilinde duasıyla hastaneden ayrılıyor. Bu bir örnek, emin olun sizlere şu kısa zamanda yaşanmış daha çok örnek sayabilirim. Düşünsenize hastaneye tedavi olmaya geliyorsunuz, aracınızla hastanenin altına, kapalı otoparka giriyorsunuz, asansörle, yürüyen merdivenle nasıl isterseniz o şekilde doktorunuza ulaşıyorsunuz. Doktorunuz son teknoloji ürünü tıbbi cihazlarla size teşhis koyuyor. Allah vermesin tabi ama verdiğinde de hastalığı en rahat şekilde atlatmanız adına sizleri özel WC ve banyo imkânı olan, refakatçiniz ile mahremiyetinizi koruyan, refakatçinizin de konaklamasına imkân veren; TV, buzdolabı, elbise dolabı ve çalışma masası gibi her türlü imkânı beş yıldızlı otel konforunda sizlere sunan tek kişilik odalarda tedavi oluyorsunuz. Tedaviniz esnasında uzman doktorlar son teknoloji ürünü tıbbi cihazlar ile en kısa sürelerde en net bilgilerle sizlere müdahale ediyor ve hızlı bir şekilde tedavinizi tamamlayıp tek bir kuruş ücret ödemeden hastaneden ayrılıyorsunuz. Vatandaşlarımız memnuniyetin ötesinde eski sağlık sistemini de gördükleri için hayranlıklarını ifade etmek sureti ile bizlere hayır duaları ederek büyük bir şevk veriyorlar.

Tüm şehir hastanelerinin önümüzdeki yıllarda hizmete girmesiyle Türkiye’deki sağlık sisteminde nasıl bir rahatlama olacak?

Şehir hastanelerimizin tamamı 2020 yılı sonunda bitirilmiş olacaktır. Hem fiziki altyapıları hem de sahip oldukları teknolojik donanım ile Şehir Hastanelerimiz ülkemiz sağlık sistemini rahatlatmanın ötesinde İkinci Dönemini yaşadığımız Sağlıkta Dönüşüm Programımızın yıldızları olarak konumlanacaktır. Ülkemiz tarihinde eşi görülmemiş, özel hastanelerin dahi referans kabul edeceği bu eserler sunmuş oldukları imkânlarla ülkemiz sağlık sistemine çağ atlatacak, dünya sağlık liginin zirvesine oturtacaktır. Sadece bir örnek vermek gerekirse; ilk açılan Mersin Şehir Hastanemiz 374.000 m2 kapalı alana sahip bir kampüsümüz. Yerini aldığı Mersin’deki eski hastanelerimizin toplam alanı yaklaşık 70.000 metrekare Mersin Şehir Hastanemizde sadece 3.126 araç kapasitesine sahip kapalı otoparkımızın alanı 110.540 m2. Zannediyorum sadece bu veri dahi sağlık sistemimizin rahatlamanın ötesinde ne denli bir devrimi yaşadığının, yaşayacağının bir göstergesidir. Öte yandan klasik yöntemle yapılmaya devam eden 56.000 yatak da bittiğinde 10 bin kişiye 32 yatak hedefini tutturularak 2023 yılında tüm hastanelerimiz Nitelikli Yatağa kavuşmuş olacak. Planlanan bu gerçekleşme ile eş zamanlı olarak da Sağlıkta Dönüşümün İkinci Devresi içinde küresel ölçekte tıbbi başarılar, Sağlık Turizmi Merkezi olma hedeflerimiz ciddi bir mesafe kat etmiş olacak.

Şehir Hastaneleri’ne tıbbi cihazlar nasıl alınıyor? Nasıl bir yol izleniyor?

Kamu Özel İşbirliği modeli ile yapımı gerçekleşen Şehir Hastaneleri’nde tıbbi cihaz Sabit Yatırım ve Hizmet alımı olarak iki metod ile sağlanmaktadır. Bildiğiniz üzere, KÖİ modelinde yatırım döneminde devletin kasasından herhangi bir ödeme çıkmamakta, Şirket’e, yapmış olduğu yatırım karşılığında ihale dönemi belirlenen Kira Bedeli üzerinden 25 yıla yayılan bir finansal modelleme ile ödeme yapılmaktadır. Bakanlığımız personelinin kullandığı tıbbi cihazlar da Sabit Yatırım dahilindedir ve satın alma Şirket tarafından yapılmaktadır. İdaremiz bu süreçte marka model belirtmemekle birlikte, şartnamelere uygunluğu hususunda nihai onayları vermektedir. Hizmet alımı kapsamındaki tıbbi cihazların tedariki ise Hizmet Sağlayıcı sorumluluğundadır. Şirket vasıtasıyla Hizmet Sağlayıcı, Hizmet Şartları’nın gerekliliklerinin sağlanması için gereken Ekipman ve tüketim malzemelerini, maliyeti kendisine ait olmak üzere sağlayacak ve Ekipmanlar’ın, uygun bir şekilde bakımını ve gerekli hallerde yenilenmesini temin eder. Burada, hizmet alımı mantığı ile örneğin Görüntüleme Hizmetleri’nde yapılan tetkik üzerinden Şirket’e ödeme yapılır. Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) kapsamındaki tüm tetkiklerin yapılmasına imkân veren bir cihaz parkuru kurulur ve ekipmanlar için herhangi bir ödeme gerçekleşmemektedir.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It