22 Kasım 2017

1500 yatak kapasiteli Erzurum Şehir Hastanesi 2018 yılında hizmete girecek

ERZURUM SEHIR 1

 

Sağlık Bakanlığı tarafından Erzurum’da yapımı sürdürülen tamamlandığında 265 bin metrekare alanda hizmet verecek olan Erzurum Şehir Hastanesiyle ilgili açıklama yapan Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, hastanenin 2018 yılında hizmete gireceğini söyledi. Sağlık Bakanlığınca yapımı sürdürülen, tamamlandığında 265 bin metrekare kapalı alanda 1500 yatak kapasitesiyle hizmet verecek olan Erzurum Şehir Hastanesi, Doğu Anadolu’yu sağlık merkezi haline getirecek. Erzurum’da  Çat yolu üzerinde yapımına 2013 yılında başlanan şehir hastanesinin yüzde 65’i tamamlandı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, hastanenin 2018 yılında hizmete alınacağını söyledi. Erzurum’da Şehir Hastanesinin devasa bir sağlık yatırımı olduğunu ifade eden Vançelik, “Şehir hastanesi sadece  Erzurum için değil Kuzeydoğu Anadolu merkez olan aynı zamanda yakın coğrafyamıza da sağlık hizmeti verebilecek. İnşaat binin üzerinde işçi ile hızla devam etmektedir. 2018 yılında hastanemizi hizmete almış olacağız. Gerçekten iç mimarisi ile odalar mükemmel tarzda olacak. Belki dünyada sayılı hastanelerden birisi olacak. Odalarımız yüzde 90 oranında tek kişilik odalardan oluşacak” dedi. Prof. Dr. Serhat Vançelik, Erzurum’un Kars ve Ardahan gibi illere üst düzey sağlık hizmeti verdiğini belirterek, “Bizim kardeş olduğumuz ülkeler Azerbaycan, Nahcivan ve İran gibi ülkelerde sağlık hizmetleri bizim ülkemizle kıyaslanabilir durumda değil. Oradan gelenler şuanda burada sağlık hizmetlerini alıyorlar ve istatistiklere baktığımızda her yıl artmaktadır. Üst düzey sağlık hizmetleri özellikle organ nakli veya yoğun bakım hizmetleri alanlarda bulunmaktadır. Bu hastane bittiğinde bölgeye açılım daha fazla olacaktır. Kars, Ardahan gibi illere Erzurum üst düzey sağlık hizmeti sağlayan bir il. Bununla da yetinmeyerek farklı ülkelere de sağlık hizmetlerimizi tanıtmak amacındayız. Sadece ülkemiz için değil sağlık turizmi anlamında bize ciddi anlamda döviz katkısı da olacaktır” şeklinde konuştu.

“Mevcut hastanelerin personeli devam edecek”

İstihdamla ilgili açıklamada da yapan Prof. Dr. Serhat Vançelik şunları söyledi: İstihdam alanındaki planlamaları şuan için öngörmek çok kolay değil. Mevcut hastanelerden de personel kayacağı için Palandöken Devlet Hastanesi, Nenehatun Kadın Doğum Hastanesi gibi bloklar tamamen personeli ile birlikte yeni yapılan kampüse gelecek. Mevcut olan personelden açıkta kalan yerleri dolduracak personel alımı yapılacaktır.”

1500 yatak kapasiteli

Ameliyathane ve yoğun bakım üniteleriyle birlikte toplam 1500 yatak kapasitesine sahip sağlık kampüsünde, 150 Yataklı Kadın Doğum, 150 Yataklı Çocuk Hastalıkları, 100 Yataklı Onkoloji, 150 Yataklı Göğüs Hastalıkları, 150 Yataklı Kalp ve Damar Cerrahi Hastaneleri ile 32 ameliyathane hizmet verecek. Ayrıca; hastane projesine Sağlık Müdürlüğü hizmet binası, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği hizmet binası, 2 adet 1300 kapasiteli otopark, kreş binası ile Erzurum için hizmet verebilecek üst seviyede konferans salonu da projede yer alıyor. Hektaş Grup Gayrimenkul tarafından yapılan Kampüs tamamlandığında Erzurum’daki nitelikli yatak oranı yüzde 100’e ulaşacak.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It