1 Ağustos 2016

“Geleceğe güvenle bakan İncekaralar, 65. Yılını kutlarken, “her şeyimiz insan için” felsefesiyle yoluna devam etmektedir”

SONY DSC SONY DSC

Öngörü, Azim ve Başarı… 65 Yılın Hikâyesi. İncekaralar’ı 1997 yılından bugünlere taşıyan 3. kuşak yönetici, İncekaralar A.Ş. CEO’su Özgür İncekara ile firmanın 65. Yılı üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik:

Bu yıl 65. Yılını kutlayan İncekaralar A.Ş.’nin tarihçesini anlatır mısınız?

İncekaralar 8 Ağustos 1951’de Hüseyin Avni İncekara tarafından kurulmuştur. Hüseyin Avni İncekara, 1980’li yıllarda Anadolu’nun sağlık teknolojisiyle tanışmasında büyük rol üstlenmiştir. Genç bir delikanlı olarak geldiği Ankara’da başlayan ticaret hayatında, çalışkanlığı, isabetli öngörüleri, zamanın gerekliliklerini okuyabilen zekâsı, taşıdığı soy ismi bir marka haline dönüştürdüğü hayatı ile çok radikal dönüşümlerin vuku bulduğu bir çağın insanıdır Hüseyin Avni İncekara ve 65 yılın hikâyesini başlatan kişidir. Hüseyin Avni İncekara, 65. Senesini dolduran İncekaralar markasını her daim öncelikli ve asli iş alanı olarak sabitlemiş, onu evladı gibi mükemmel bir baba özeniyle büyütmüş ve daim kılmıştır. 2000’li yılların baş döndüren gelişmeleri içinde İncekaralar, her çağda olduğu üzere son on altı yıl içinde de zamanın şartlarına karşı gösterdiği adaptasyon kabiliyetiyle geçmişi sağlam bir kurumsal irade, geleceği işaret eden bir firma olarak saygınlığını korumayı sürdürmüş, hedeflerinden vazgeçmemiştir. Yenilikçi kimliği ve özellikle AB bağlamında dünyaya açılan Türkiye’nin önemli bir aktörü olarak, atılımlarıyla büyüme ivmesini günümüze dek hiç düşürmemiştir. İncekaralar, günümüzde ileri teknoloji ile üretilen sistem ve cihazların Türkiye’de yaygınlaşmasında öncülük görevini üstlenmektedir.

Satışını gerçekleştirdiğiniz ürünlerden bahseder misiniz?

Sağlık sektöründe güvenilir teşhis ve tedavi imkânları sunmak için hastanelere sağladığımız ileri teknoloji ürünü cihaz ve sistemlerimizin yanı sıra endüstrinin her dalında Ar-Ge, kalite kontrol ve üretim teknolojileri için sistemler sunuyoruz. Tıbbi sistemler ve cihazlarımız şöyle: Açık yataklar, anestezi sistemleri, defibrilatör cihazları, eforlu EKG sistemleri, EKG Holter, EEG, EKG, EKT, holter sistemleri, kuvözler, monitör sistemleri, radyolojik sistemler, şırınga pompaları, tansiyon holterler, teletıp ve e-sağlık bilgi sistemleri, ultrasonografi sistemleri, ventilatör cihazları. Laboratuvar cihaz ve sistemlerimiz ise şöyle: Biyolojik güvenlik ve temiz hava kabinleri, CO2 inkübatörleri, derin dondurucular ve soğutucular, endüstriyel fırınlar, kan sayım cihazları, sterilizatörler, mikroskoplar ve görüntüleme çözümleri, pipet uçları, tüpler ve plakalar, polarimetreler, renk ölçüm ve mukayese sistemleri, saf su sistemleri, santrifüjler, spektroskopi sistemleri, test kabinleri, vakum konsantratörleri vs. Sağlık sektöründe olduğu kadar endüstriyi de içine alan tüm teknolojik gelişmeleri çok yakından takip eden firmamız, teknolojiye en büyük yatırımı yapan dünya lideri firmaların yüksek kalite standartlarında üretilen, yenilikçi, özel isteklere cevap verebilen sistem ve cihazlarını Türkiye’ye getirmenin yanı sıra, müşterilerinin ulusal ve uluslararası teknolojik koşullarda çeşitlilik gösteren ihtiyaç ve beklentilerinin üzerinde güvenilir ürünler sunmaktadır.

Distribütörlüğünü yaptığınız firmaları sıralayabilir misiniz?

İncekaralar sahip olduğu 65 yılı aşkın deneyimi ile sektörde lokomotif firma olma özelliğini taşımaktadır. Halihazırda bir çok sektöre önemli değerler sunan 25’den fazla markanın temsilciliğini yürütürken, birçok firmanın da Türkiye pazarında yer almasına önayak olmuştur. Avrupa, Amerika ve Japonya gibi teknolojide öncü ülkelerin değerli markaları ile Türkiye’de üstlendiğimiz önemli misyonumuzu idame ettirmekteyiz. Klinik Sistemler Departmanı’mız ile Avrupa’da Hamilton Medical (İsviçre), Medset Medizintechnik (Almanya), MIPM (Almanya) ile iş ortaklığını yürütürken Amerika’da ise GE Healthcare, Mecta Corporation, Scottcare gibi önemli firmalar ile tıbbi çözümleri müşterilerimize sunuyoruz. Bunun yanında Japonya’da Atom Medical, Hitachi Medical ve Nihon Kohden gibi sektöre farklı değerler kazandırmış, sunduğu kalite ile marka değerini her geçen yıl katlamakta olan firmaların bayrağını dalgalandırıyoruz. Yaşam Bilim Sistemleri Departmanı’mızda Avrupa’da, Biochrom (İngiltere), Digitech Digital Teknoloji (Türkiye), Eppendorf (Almanya), Hellma Group (Almanya), MMI Molecular Machines & Industries (İsviçre), Merck Millipore (Fransa), Olympus Europa (Almanya), Schmidt+Haensch (Almanya), Thermo Fisher Scientific (Almanya) ve Amerika’da Covaris, Digilab Genomic Solution, Illumina, Kapa Biosystems, Leeds Forensic Systems gibi firmalar ile uzun yıllardır iş ortaklıklarımız devam etmekte.

Türkiye’deki her hastanede bir ürününüz var diyebilir miyiz?

Kesin bir ifade ile her hastane demek doğru olmaz ama açıkça söyleyebilirim ki, günlük hayatın her köşesinde İncekaralar’dan bir parça bulmak mümkündür. İncekaralar olarak tıbbi sistemlerimiz ile ön planda olsak da laboratuvar ve endüstriyel sistemlerimiz ile hastanelerin inşasından, işletmesine kadar olan her aşamada İncekaralar’ı bulmak mümkündür. Geçmişten günümüze kadar, sağladığımız güven ve istikrar ile 2023 hedefleri doğrultusunda yurdumuzun merkezinden en ücra köşesine kadar varlığımızı her geçen gün arttırmayı planlıyoruz. 2023 yılına gelindiğinde nüfusun 85 milyona yaklaşması beklenmekte. Buna bağlı olarak vatandaşlarımızın en temel haklarından biri olan sağlık hizmetleri de bu yönde ivme kazanarak, hastane kapasite ve servislerine yeterli hizmet altyapısı sunulacaktır. Bizde İncekaralar olarak bu revizyon sürecinde etkin rol oynamayı planlıyoruz. Ülkemize ve vatandaşlarımıza hak ettikleri kaliteyi sunmak, dünya teknolojilerini yakından takip ederek son teknolojiyi ilk kullananlardan olmak için bu önemli görevi yerine getirmeye çalışmaktayız. Bu nedenle İncekaralar olarak hayatın her alanında sizlerle buluşmak adına taşımakta olduğumuz misyonun önemini her geçen gün daha fazla hissetmekteyiz.

İhracatınız var mı? Hedefinizdeki yeni ülkeler nereler?

İhracat yapan bir firma değiliz. Portföyümüzde bulunan ürünler Avrupa, Amerika ve Japonya merkezli, önemli teknoloji başkentlerinde tasarlanmış ve üretilmiş sistemlerdir. Bütün teknolojik ekipmanlarda olduğu gibi tıbbi cihazlarda da fiyat ve kalite çeşitliliği oldukça yüksek. Firma politikamız olarak her zaman zirveyi ve yüksek standartları sunmayı gaye edinmiş bulunmaktayız. Bunun yanında, sunduğumuz güven ve geçmişten gelen tecrübemiz ile uluslararası iş ortaklarımızı yalnızca Türkiye sınırlarında değil yakın coğrafyamızda da gururla temsil etmekteyiz. Bölgede birçok hastane projesine danışmanlık ve destek vererek tecrübemiz ile bölgede de sağlık sektöründe aktif rol oynuyoruz.

Anahtar teslimi hastane projesini gerçekleştirmiş ilk firmasınız sanırım?

İncekaralar, 1970’li yılların başından itibaren dünya standartlarına sahip, anahtar teslimi komple hastane ve laboratuvar projelerinde danışmanlık hizmeti vermektedir. Türkiye’de sağlık kurumlarının modernizasyonu ve çağdaş tıp teknolojisi ile donatılmasında etkin rol oynayan İncekaralar, Türkiye’de proje aşamasından işletme aşamasına kadar tüm safhaları kapsayan anahtar teslimi hastane projesini gerçekleştirebilen yüksek tecrübeye sahip bir firmadır.

Proje yönetimi konusunda ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

Modern proje yaklaşımı ile ilk aşamadan işletme aşamasına kadar, anahtar teslimi projelerin gerçekleştirilmesi, sağlığın birçok dalında hizmet veren hastanelerin ve farklı sektörlere yönelik Ar-Ge laboratuvarlarının modernizasyonu ve çağdaş teknolojiyle donatılması için a’dan z’ye kapsamlı bir hizmet sağlıyoruz. Hedefimiz; Önde gelen lider firmalar ile proje ortaklıkları oluşturarak yeni sinerjiler yaratmak, bilgi birikimi ve deneyimlerimizi paylaşarak Türkiye’de dünya standartlarında hastane ve laboratuvarlar kurmaktır. İncekaralar’ın proje faaliyetleri, hastane ve her türlü Ar-Ge laboratuvarı konusunda yeni yatırımcılara yönelik, proje öncesi danışmanlık ve fizibilite çalışması ile birlikte, yatırım için gerekli donanım ihtiyaçlarının belirlenmesi, inşaat, montaj, aplikasyon, kullanıcı eğitimi, bakım ve servis de dahil olmak üzere ihtiyaçların tek elden temin edilmesi, işletme danışmanlığı verilmesi, mevcut hastane, Ar-Ge ve kalite kontrol laboratuvarlarının modernizasyonu olarak sayılabilir. İncekaralar, müşteri ihtiyaçlarını doğru belirleyerek, en uygun çözümlerle karşılamakta, uzun süreli iş ortaklığı yaklaşımı ile nitelikli ve eğitimli insan kaynakları sağlamakta ve müşteri ile ileri teknolojiye sahip dünya lideri firmaları buluşturmaktadır. Bugün İncekaralar, modern proje yaklaşımları ile kriminoloji laboratuvarlarından gıda laboratuvarlarına, kimya laboratuvarlarından maden laboratuvarlarına ve sağlığın birçok dalında hizmet veren hastanelere kadar uzanan çok geniş bir yelpazede ve tüm aşamalarda en son teknolojileri anahtar teslimi sağlıyor. İnsan hayatının değerine ve önemine inanan firmamız, uluslararası markaların, en ileri teknoloji ürünü tıbbi cihaz ve sistemleri ile güvenilir teşhis ve tedavi imkânları sunarak ülkemizde sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılmasına ve gelişimine katkıda bulunuyor.

Satış sonrası hizmetleriniz ile ilgili neler söylersiniz?

İncekaralar, satış ve satış sonrası hizmetlerinde “Müşteri Memnuniyeti“ni en üst düzeyde oluşturmak ve devamlılığını sağlamak için Kalite Yönetim Sistemi’ni benimsemiştir. Bu amaçla, teknolojiye olduğu kadar, insan kaynakları, kaynakların etkin ve bilinçli kullanılması, eğitim vb. konulara da gerekli önemi göstermektedir. Temsilcisi olduğu ürünlerin kullanım alanları, kullanıcı eğitimi, uygulama, bakım, onarım vb, satış ve satış sonrası gerekli olan bilgi ve donanım için çalışanlarının sürekli eğitilmesine büyük önem vermektedir. Sağlık ve endüstri sektörlerinde uluslararası standartlarda kalitesi kanıtlanmış dünya markalarını; uzman kullanıcılarla buluşturmayı, en yüksek düzeyde hizmet vermeyi sürdürmeyi, insanımızın hayat kalitesini yükseltmeyi ilke edinen firmamız, Türkiye’de üstün teknolojisi, tecrübesi ve kaliteli hizmetiyle sağlık ve endüstri sektörünün öncü kuruluşlarından birisi olmuştur. Müşteri odaklı hizmet anlayışı ile sürekli değer yaratmaya çalışan satış sonrası servisimizin hedefi, müşteri memnuniyetindeki liderliğimizi sürdürmektir. Bu amaçla gerek bakım gerekse onarım kalitesine yönelik, uzman insan kaynaklarına, teknik eğitimlere ve son teknoloji ile üretilmiş özel test ekipmanlarına kesintisiz yatırım yapmaktayız. Müşterilerimiz ile sonsuz güvene dayalı bir iş ortaklığına sahibiz. Bu güveni yaratan en büyük fark ise kusursuz bir “Satış Sonrası Servis” yaşatma hedefimizdir.

Sosyal sorumluluk çalışmalarınızdan da bahsedebilir misiniz?

İncekaralar’ın iş hayatındaki başarısının sırrı; Türkiye’nin geleceğine güvenerek en güç koşullarda bile faaliyetlerini gerçekleştirmiş olmasıdır. Kurumsal gelişimin ancak ülkenin gelişimi ve toplumun refahı ile mümkün olabileceğine inanan İncekaralar, bugüne kadar pek çok sosyal sorumluluk projesinin altına imzasını attı. Bizlere yol gösteren kurumsal değerlerimiz, kültürümüz, etik anlayışımız ve toplumsal duyarlılığı yüksek çalışanlarımız ile sosyal sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Devlet organlarından sivil toplum örgütlerine, özel ve kamusal kurumlardan bireylere uzanan toplumsal hizmet yelpazesinde kendisine sağlam bir yer edinen İncekaralar, eğitime özel bir önem vermektedir. Bugünün ve yarının aydınlık Türkiye’si için bilinçli ve eğitimli gençler yetişmesi fikrini her zaman destekliyoruz. Nevşehir’de öğrencilerimize sunduğumuz İncekaralar İlköğretim Okulu, Hüseyin Avni İncekara Fen Lisesi ve Kampusu ile Nevşehir Üniversitesi İncekara Sağlık MYO topluma hizmetin ilk basamağı niteliğindedir. Sahip olduğumuz değerler ışığında, Türkiye’ye katkı sağlamak amacıyla her dönem eğitim, kültür, sağlık, çevre gibi yaşamın temel alanlarında birçok projeyi hayata geçirdik. Toplumsal sorumluluklarımızı, yeni projeler ile yerine getirmeye devam ediyoruz. Ayrıca Kurucumuz Hüseyin Avni İncekara’nın girişimleri ile Nevşehir ve Lefkoşa’da, diyaliz merkezi inşa edilmiştir. “Yaşam için duyarlıyız” kampanyası ile yola çıkan İncekaralar, ticari faaliyetlerinden dolayı kesmiş olduğu her fatura ile Türk Kızılay’ına destek oluyor. Ayrıca kan bağışını desteklemek ve insanları bağış yapmaya teşvik etmek amacıyla, 1994 yılından itibaren her yıl 12 – 16 Mayıs tarihleri arasında tüm çalışanları ile gönüllü kan bağışında bulunuyor. Kanser araştırmalarına destek sağlamak için, Kanada Büyükelçiliği ve Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu işbirliği ile Terry Fox’un başlattığı “Umut Maratonu”na 2003 yılından itibaren her yıl destek olmayı sürdürüyoruz.

Geçtiğimiz ay Sağlık Gönüllüleri Türkiye’nin verdiği “Türkiye’de Tıbbın Gelişimine En Fazla Katkı Yapan Tıbbi Teknoloji Kuruluşu Ödülü”ne layık görülmüştünüz…

Sağlık Gönüllüleri Türkiye’nin (SG-T) her yıl verdiği “Sağlıkta Sosyal Sorumluluk Ödülleri”nin onuncusu geçtiğimiz ay gerçekleşmişti. Sağlık alanında başarılı sosyal sorumluluk projeleri ile bu alanda başarılı kişilerin ödüllendirildiği gecede İncekaralar’a “Türkiye’de Tıbbın Gelişimine En Fazla Katkı Yapan Tıbbi Teknoloji Kuruluşu Ödülü” takdim edildi. Tüm ekibimizi mutlu eden bir ödül oldu.

Başarınızın arkasındaki güç takım ruhu mu?

Tabi ki. Çalışanlarımız şirketimizin temel kaynağıdır. Çünkü İncekaralar’da başarının esası takım ruhu ile başlar. Her kişi bireysel olarak grup içi sinerjiyi artırmakla sorumludur. Kuruluş hedeflerimiz doğrultusunda İnsan Kaynakları’nın etkin ve verimli kullanılmasını sağlamak esastır. Sektörümüzde ve müşterilerimizin gözünde kazandığımız haklı saygınlık ve elde ettiğimiz başarılar İncekaralar’da çalışan herkesin işini sahiplenmesi, işinin lideri olma inancıyla elde edilmektedir.

TOBB Türkiye Medikal Meclis Başkanlığı’nı da yürütüyorsunuz. Buradaki çalışmalarınızdan biraz bahseder misiniz?

TOBB Türkiye Medikal Meclisi olarak, öncelikli amacımız sektörümüzün çıkarlarını korumaktır. Üstlendiğimiz önemli görevin farkındalığını her geçen gün yükselterek, sağlık hizmetlerinin de üst düzey kalite standartlarına ulaşması için gereken azami çabayı harcamaktayız. Sektörümüz, ana hatları ile üretici, ithalatçı ve bayilerden oluşmakta. Meclisimiz çatısı altında bulunan farklı kulvardaki yatırımcıları ortak paydada buluşturarak, karşılaştığımız sorunları, ortak sorunlarımız olarak benimser, çözüm yolları için birlikte hareket ederiz. İthal ürün ve ham maddelerin hakim olduğu sektörde, döviz kuru ve ekonomik dalgalanmalar, yatırımcıları olumsuz yönde etkilemekte. Sektöre doping etkisi yapan KKDF oranının %0’a indirilmesi, hak edilmiş olan destek ve önemin somut adımı olma özelliğini taşımakta. Sektörde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli yerli firmalar güç kaybederken, global firmalar sektörü domine etmekte, meclis olarak yerli firmaların gereken pazar payına sahip olması için var gücümüzle çalışmaktayız. Sektörün faaliyetlerinin desteklenmesi ve gerekli bilgi birikiminin sağlanması amacı ile Tıbbi Cihazlar Kurumu gibi sektörümüze yönelik kurumların hayata geçirilmesi şüphesiz önemli adımlardan biri olmuştur. Meclisimiz ile kurumlar arasındaki koordinasyonun sağlanması ile ihale süreçlerinde kurumların ve firmaların karşılıklı çıkarları göz önünde bulunmaktadır. Ülkemizde üretim, sarf malzemeleri ve hastane mobilyaları ağırlıklı olarak ilerlemekte, ileri teknoloji tıbbi cihazlarda dışa bağımlılığın önüne geçilememekte. Bağımlılığın en aza indirgenmesi, teknolojik üretimin teşvik edilmesi ar-ge, kalifiye eleman ve üretim teşviki gibi konularda gerekli çalışmaların yapılması da meclisimiz görev ve hedefleri arasında yer almaktadır.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It