3 Şubat 2020

YENİ HASTANE PROJELERİ TAM HIZ DEVAM EDİYOR

Yusuf Kurkcuoglu Son Foto

Yusuf KÜRKÇÜOĞLU yazdı…

 

2020 yılında hizmete girecek olan 5 Şehir Hastanesi’nin yanında çok sayıda yeni devlet hastanesi inşaatı da devam ediyor.

Sakarya 200 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, Sivas Numune Bölge Hastanesi 250 Yataklı Ek Hizmet Binası ve Ankara 200 Yataklı Gölbaşı Devlet Hastanesi’nin inşaatlarında sona yaklaşıldı.

Bir bloktan oluşan Sakarya 200 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, 5 ameliyathane, 9 doğum salonu, 57 poliklinik ile hizmet verecek. Son teknolojiye sahip tıbbi cihazlarla donatılacak hastanede 12’si yetişkin, 7’si çocuk, 36’sı yeni doğan olmak üzere yoğun bakımda toplam yatak sayısı 55 olacak. Yaklaşık 5 bin 500 metrekare büyüklükteki acil servis 5 poliklinik ile hizmet sunacak.

Sivas da, son teknolojiye sahip tıbbi cihazlarla donatılan, konforlu, modern hasta odaları, polikliniklerle hizmet verecek yeni bir sağlık yatırımına kavuşuyor. Bir bloktan oluşan 250 yatakla hizmet verecek yeni hizmet binasında 36 poliklinik bulunacak. Yetişkin yoğun bakım 8 yatak ile hizmet verecek. 250 yataklı ek hizmet binası ile birlikte çok amaçlı geriatri merkezi yatırımı da yer alıyor. 192 yatak kapasiteli geriatri merkezinde, 8 poliklinik yer almakla birlikte, palyatif servis 24 yatak ile hizmet verecek.

Başkent Ankara, yapımı tamamlanan yeni yatırımlarla sağlık alanında çok daha güçlü bir hale geldi. Ankara’nın farklı ilçelerinde, mahallerinde hizmete giren yeni aile sağlığı merkezleri, ağız diş sağlığı merkezleri, sağlıklı yaşam merkezleri, acil sağlık istasyonları, devlet hastaneleri ve şehir hastanesiyle ile nitelikli yatak sayısı arttı, sağlıkta hizmet kalitesi yükseldi. Bu yatırımlardan biri Gölbaşı ilçesinde hayata geçiyor. 200 yataklı yeni devlet hastanesi tamamlandığında, hasta mahremiyeti ve konforunu ön planda tutan nitelikli hasta odaları, her branştan 46 polikliniği, 6 ameliyathanesi ile hizmet verecek. Yoğun bakımda 8’i koroner, 26’sı yetişkin, 12’si yeni doğan olmak üzere 46 yatak, diyaliz ünitesinde ise 5 yatak yer alacak.

Sağlıkta hizmet kalitesini en üst seviyeye çıkaran sağlık yatırımlarından biri de Şırnak’ta yükseliyor. Şırnak’ta 75 yataklı olarak planlanan kadın doğum ve çocuk hastanesinin inşaatı hızla devam ediyor. Tamamlandığında yatak kapasitesi 93’e kadar çıkacak kadın doğum ve çocuk hastanesinde 21 poliklinik, 4 ameliyathane olacak. Yoğun bakımda 6’sı yetişkin, 22’si yeni doğan olmak üzere toplam 28 yatak yer alacak.

Kayseri Develi Devlet Hastanesi’nde ise 150 yataklı ek hizmet binasının inşaatı devam ediyor. İnşaatın tamamlanıp, ek hizmet binasının hizmete girmesiyle birlikte hastanenin yatak kapasitesi artacak. 3 blok halinde, 5 katlı inşa edilen ek hizmet binasında toplam 95 nitelikli hasta odası olacak. Bu odaların 12’si tek yataklı, 83’ü iki yataklı olarak planlanmış durumda. Hastane 5 ameliyathanesi, 40 polikliniği ile hizmet verecek. Yoğun bakımda 24 yatak, diyaliz ünitesinde ise 16 yatak yer alıyor. Ambulans helikopterlerin iniş ve kalkışına izin veren heliport alanı da inşa ediliyor.

Şanlıurfa Bozova 65 Yatak Kapasiteli Devlet Hastanesi’nde de son rötuşlar sürüyor. 1 bloktan oluşan hastane, 65 yatak kapasitesiyle, farklı branşlardan 17 polikliniği, 2 ameliyathanesi ile hizmete girecek. Yoğun bakımda 4’ü yetişkin, 4’ü yeni doğan, 2’si yanık olmak üzere 46 yatak, diyaliz ünitesinde 8 yatak, palyatif ünitesinde 4 yatak yer alacak.

Ankara Ayaş 75 Yataklı Devlet Hastanesi’nin inşaatında da sona yaklaşıldı. Hastane fizik tedavi ve rehabilitasyonda 45 yatak, genel hastanede 30 yatakla hizmet verecek. 75 yataklı hastane 1 blok halinde inşa edildi. 22’si tek yataklı, 27’si iki yataklı olmak üzere toplam 49 adet nitelikli hasta odası bulunuyor. Hastane 30 poliklinik, 2 ameliyathane ile hizmet verecek. Yoğun bakımda 3 yatak, diyaliz ünitesinde 6 yatak yer alıyor.

Seyhan 150 Yataklı Devlet Hastanesi ve Trabzon Tonya Devlet Hastanesi inşaatlarında yer teslimi yapıldı. Malatya Battalgazi 300 Yatak Kapasiteli Devlet Hastanesi’nin inşaatı ile Kilis’te hizmet verecek 300 yataklı Devlet Hastanesi ile 40 ünitli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi inşaatı sürüyor. Muğla Marmaris 150 yatak kapasiteli Devlet Hastanesi İhalesi de yapıldı.

Bu sayımızda kapak röportajımızı ORSA Ortopedi Sanayi Genel Müdürü Ecz. Necdet Çapa ile gerçekleştirdik. Global Health&Pharma 2019 Teknoloji Ödülü’nü alan Orsa, “En İyi Ortopedik Destek Ürünleri Üreticisi” seçildi. Sayın Necdet Çapa ile röportajımızı ilgiyle okuyacağınızı umarım.

Yeni bir sayıda buluşmak dileğiyle,

Esen Kalın…

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It