14 Kasım 2017

YENİ GÖRÜNTÜLEME TEKNOLOJİLERİ TÜRKRAD 2017’DE

yusuf portre

 

TÜRKRAD 2017; 38. Ulusal Radyoloji Kongresi Sueno Belek Kongre Merkezi, Antalya’da 31 Ekim 4 – Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleştiriliyor. Radyologların bilimsel ve teknolojik yenilikleri takip etme fırsatı bulacakları kongrede bu yıl iki ana konu ele alınacak. İki ana konudan ilki çoklu organ tutulumu yapan ve dolayısı ile tüm vücuda ait radyolojik bulguları olabilen “Sistemik Hastalıklar”. İkinci ana konu ise; son yıllarda dünyada giderek önemi artan, klinik durum ve hastaya göre seçilecek en uygun görüntüleme yönteminin belirlenmesi konularını kanıta dayalı ilkelere göre ele alan ve yakın gelecekte bilgi sistemleri aracılığı ile tıp pratiğinde köklü değişikliklere yol açması beklenen “Tetkik Uygunluğu ve Algoritma” başlığı olarak seçildi. Türk Radyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Tamer Kaya ile kongre ve radyoloji alanındaki gelişmeler üzerine yaptığımız söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umarız. Medikal News dergisi olarak da TÜRKRAD2017’deyiz. Standımıza bekleriz.

Ekim sayımızın içeriği yine dopdolu. Kapak röportajımızı GE Sağlık Türkiye Genel Müdürü Yelda Ulu Colin ile yaptık. Sayın Colin röportajında önemli konulara temas etti. Sektörde önemli bir distribütörlük anlaşması da yaşandı geçtiğimiz aylarda. Promedis Group, dünya devi Samsung’un, sağlık ve medikal cihazlar alanında Türkiye’deki tek yetkili distribütörü oldu. Konu ile ilgili ayrıntıları Promedis Group Genel Müdürü Onur Arslanoğlu ile yaptığımız röportajda bulabilirsiniz.

Liv Hospital ve GE Sağlık işbirliği ile gerçekleştirilen “Kanserden Koşarak Uzaklaş” sosyal sorumluluk projesi ile ilgili Liv Hospital Grup Koordinatörü Meri İstiroti ile bir röportaj yaptık. Önemi büyük bu projeye GE Sağlık’ın desteği takdir edilecek bir konu. Projeye katkı sunan GE Sağlık ve Liv Hospital’i kutlarım. MEDCON Tıbbi Cihazlar San. ve Tic. A.Ş. kurucusu Murat Kayıran ile MR Güvenliği üzerine bir röportaj da sayfalarımız arasında.

TÜSAP Sağlık Platformu’nun 4. Vizyon Toplantısında ‘sağlık finansmanı’ gibi çok önemli bir konu ele alındı. Sağlık sektöründen önemli temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan; Kalkınma Bakanlığı Sosyal Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürü Emin Sadık Aydın’ın, sağlık harcamalarının artışında kamudaki harca artışlarının katkısının olduğunu söyledi. GE Sağlık Türkiye Genel Müdürü Yelda Ulu Colin de, “Türkiye’de 2016 yılında görüntüleme pazarı yaklaşık yüzde 19 oranında, 2017’nin ilk altı ayı itibari ile de yüzde 6 oranında küçülmüş görünüyor” diyerek önemli bir ayrıntıya dikkat çekti. Toplantının geniş haberini dergimizde bulabilirsiniz.

Geçtiğimiz ay medikal sektörde Sağlık Bakanı Sayın Dr. Ahmet Demircan’ın, “Tıbbi malzeme alımında e-marketler gelecek” açıklaması konuşuldu. Özellikle yerli üreticilerin mallarının satılacağı DMO’daki model gibi bir e-market uygulaması düşünüldüğü, altyapının hazırlandığı belirtildi. Bakan Demircan açıklamasında, sağlıktaki tedarik sisteminin yeni bir modelle yapılmasını öngördüklerini dile getirerek, “870 hastanede, 870 yerde alım yapan değil, bir sağlık marketi düzenlemesi yapılacak. Önümüzdeki günlerde bunu açıklayacağız. Sağlık Bakanlığı ve ilgili bakanlıklarının oluşturacağı yapı ile ihale ile alacağı ürünlere taşrada hastanelerimiz ihale zorlukları ile boğuşmadan market sistemiyle ulaşabilecekler. Hem uygun fiyata hem kaliteli ürüne ulaşmada güzel bir döneme girilecek” demişti.

İstanbul’daki sağlık muhabiriyle henüz bir araya gelmeyen Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Ankara’daki sağlık muhabirleriyle bir toplantı düzenledi. Bakan Demircan’ın yaptığı toplantıda öne çıkan konu başlıkları şunlar oldu: Sağlıkta çok başlılık dönemi bitiyor. Hastanelerdeki mekân sorunu çözülüyor. Sağlık turizmi yasası gelecek. Şehir hastanelerinin dışında, merkezde de kolay ulaşılabilecek hastaneler olacak. Üniversite hastanelerinin sorunları çözülecek. Ebe kadroları artırılacak. Hekimlerin düşük olan emeklilik ücretleri ile ilgili çalışma yapılacak.

Aralık ayında sektör adına önemli bir kongre var Antalya’da. Tıbbi tedarik zincirinin tüm paydaşlarını aynı çatı altında buluşturan Uluslararası katılımlı III. Tıbbi Tedarik Zinciri Yönetimi Kongresi ve Fuarı 7-9 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek. Tıbbi tedarik zincirinde etkin ve sürdürülebilir kaynak yönetimi için sağlık yöneticileri, ürün ve hizmet sunucuları ile üçüncü kez bir araya gelecek. Medikal News dergisi olarak kongredeki standımıza bekleriz…

Yeni bir sayıda buluşmak dileğiyle

Esen kalın…

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It