18 Mayıs 2018

“Uluslararası Yeşeren Bir Bitki Onkoloji Günleri” Muş’ta düzenlendi

DSC_5791

 

“Uluslararası Yeşeren Bir Bitki Onkoloji Günleri” Muş’ta düzenlendi. Sağlık Bakanlığı, Muş Valiliği, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), TİKA, Erasmus ve Eurodesk’in katkılarıyla Genç Birikim Derneği tarafından gerçekleştirilen Muş Alparslan Üniversitesi Kongre Merkezi’ndeki programa 20 ülkeden bilim insanları, siyasetçiler ve kanser hastaları katıldı. Program öncesi kanser konulu tiyatro oyunu sahnelendi. Programda Kongre Onursal Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen, “Meme kanserinde erken teşhis ile tedavide yöntem” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Etkinlikler bir hafta sürdü.

 

Kongre çerçevesinde düzenlenen basın toplantısına; Meme Sağlığı Derneği (MEMEDER) Onursal Başkanı, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vahit Özmen, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Prof. Dr. Özlem Er ile Genç Birikim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Kongre Eş Başkanı Salih Yüce katıldı.

 

Genç Birikim Derneği Başkanı Salih Yüce, yaptığı açıklamada, “Uluslararası Onkoloji Günleri”ni bu yıl 8’inci kez düzenlediklerini söyledi.

2007 yılından beri Muş’ta kamu kurumları, bilim insanları, sivil toplum kuruluşları, uluslararası kuruluşlar, gençlik merkezleri ve gençlik sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla, her yıl farklı bir temayla “Uluslararası Yeşeren Bir Bitki Onkoloji Günleri”ni düzenlemeye başladıklarını ifade eden Yüce, “Düzenlediğimiz çalıştaylarla kansere karşı farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz. Çok değerli doktorlarla birlikte gerek hastalara ve hasta yakınlarına gerekse tüm vatandaşlara kadın kanserleri ve akciğer kanseri ile mücadelede tanıdan tedaviye, kanseri önleme yollarına kadar tüm bilgileri aktarmaya çalıştık” diye konuştu. Program öncesinde Muş’ta 20 ülkeden gelen gençler ve doktorlarla kapı kapı gezerek kansere dikkat çektiklerini anlatan Yüce, Avrupa Gençlik Programları aracılığıyla gönüllü gençlerin kente kanser hakkındaki bilgi ve deneyimlerini aktarmak ve konuyla ilgili yeni bilgiler öğrenmek için geldiğini söyledi.

 

Basın toplantısında konuşan Prof. Dr. Vahit Özmen, kanser farkındalığının Türkiye’de düşük olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Özmen, “Muş’a her geldiğimizde yaptığımız poliklinikte lokal ileri evre meme kanseriyle karşılaşıyoruz. Hastaların yüzde 75-80’i Diyabakır’da olduğu gibi lokal ileri ya da metastatik meme kanseri” dedi. Kanserde kişiye özel tedavi uygulamalarının artması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Özmen, sigara yasağının da gevşetilmemesi gerektiğini kaydetti.

 

Prof. Dr. Özlem Er de konuşmasında; ülkemizde çok sayıda klinik araştırma yapıldığını, kanserde farkındalığın aslında tüm dünyada az olduğunu ifade etti. Dünyada kanserin risk faktörlerini sayabilenlerin oranının çok düşük olduğunu belirten Prof. Dr. Er, “Yılda 48 milyon insan dünyada kanserden hayatını kaybediyor. Ülkemizde ise her yıl 165 bin yeni kanser hastası tanı alıyor” diye konuştu. Kanser tedavisinde Türkiye’nin çok yol katettiğini söyleyen Prof. Dr. Özlem Er, ülkemize tedavi için yurt dışından çok sayıda hastanın geldiğini belirtti.

 

Kongrede sigara bırakma metodları, kanseri önlemenin yolları, kanser hastalığında hasta-hekim ilişkisi, kanser tedavisi konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiği konular vatandaşlara anlatıldı. Programa Kenya’dan katılan Semi Simeyu, ülkelerinde kanserin çok sık görüldüğünü belirterek, “Türkiye’ye kanserle mücadele yöntemleri hakkında bilgi edinmek için geldim. Türkiye’de alanlarında çok iyi doktorlar var. Bilgilerinden, tecrübelerinden faydalanmak, kanserle mücadele etme tekniklerini görüp ülkemize taşımak istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Azerbaycan Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı ve Reformlar Merkezi Proje Departmanı Müdürü Dr. Samina Babazade ise programın çok faydalı geçtiğini vurgulayarak, “İki ülke arasında tecrübe ve bilgiyi paylaşmak bizim için çok önemli. Burada birçok yeni bilgi edinerek ülkeme gideceğim ve ülkemde bu programa benzer bir program gerçekleştirmeyi istiyorum. Bu etkinliğe katılanları da ülkemize bekliyoruz” dedi. Azerbaycan’dan kente gelen Şehlan Mirzazade de amaçlarının kansere dikkat çekmek olduğunu ifade ederek, “Ana temamız akciğer ve meme kanserinin erken teşhisini anlatmak. Kentteki caddelerde ve kafeleri gezerek insanları bilinçlendirdik” diye konuştu.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It