17 Ocak 2017

“Turquality Marka Desteği ve Ar-Ge Merkezi Akreditasyonunu aldık”

sadrettın daı 1

 

Türkiye’nin lider tıbbi cihaz ve tek kullanımlık tıbbi ürünler üreticisi Bıçakcılar, küresel marka oluşturma programı Turquality Marka Destek Programı’na dahil oldu. Bıçakcılar ayrıca, tıbbi cihaz sektöründe Ar-Ge Merkezi statüsü alan ilk şirket oldu. Bıçakcılar CEO’su Sadrettin Dai, konuyla ilgili sorularımızı cevaplandırdı:

Bıçakcılar A.Ş. hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Türkiye medikal sektöründe 1959 yılından beri tıbbi cihaz ve tek kullanımlık tıbbi ürünler alanında öncü bir rol üstlenen Bıçakcılar A.Ş., akıllı, yenilikçi, güvenli ve çevre dostu tıbbi cihazlar üreterek ve tedarik ederek iş ortaklarına maksimum fayda sağlamayı hedeflemektedir. 100’den fazla ülkeye ihracat yapan Türkiye’nin lider tıbbi cihaz ve tek kullanımlık tıbbi malzeme üreticisi Bıçakcılar, 57 yıldır Türkiye medikal sektöründe tıbbi cihaz ve tek kullanımlık tıbbi ürünler üretimi gerçekleştiriyor. Son teknoloji ile donatılan 31 bin metrekare üzerine kurulu İstanbul Esenyurt Üretim Merkezi’nde kaliteli üretim ve üstün hizmet anlayışıyla üretim yapan firmamız, 900’ü aşkın çalışan ve Türkiye genelinde 6 bölge müdürlüğü düzeyinde yaygın satış ağıyla hizmet vermektedir. Bıçakcılar tek kullanımlık ürünler ve tıbbi cihaz alanında Türkiye’de 200 milyon adet üretim yapmaktadır. Avrupa, Afrika ve Asya bölgelerine ihracatı olan firmamız, Batı Avrupa pazarlarında sonda-kateter grubunda pazarın önde gelen firması konumundadır. Bu anlamda Avrupa’nın en büyük kapasitesine sahiptir. Ürün tasarımından satış sonrası servisine kadar üretimin her aşamasında Toplam Kalite Yönetimi prensiplerine ve GMP kurallarına sıkı sıkıya bağlı olan Bıçakcılar, tek kullanımlık steril tıbbi ürünlerden, ameliyat masa ve lambaları gibi tıbbi cihazlara kadar uzanan geniş bir yelpazede ürünler sunmaktadır.

Bıçakcılar’da iki önemli gelişme birden yaşandı. Biraz bundan bahseder misiniz?

Tıbbi cihaz ve tek kullanımlık tıbbi ürünler alanında öncü rol üstlenen Bıçakcılar, uluslararası arenada daha fazla katma değer ve daha fazla pazar payı anlamına gelen ve güçlü markalar yaratmaya teşvik eden Turquality Marka Destek programına dahil oldu. Turquality Marka Destek programı kapsamında, devlet desteğiyle uluslararası alanda tanıtım ve bilinirliği artırıcı çalışmalara ağırlık vereceğiz. Turquality Marka desteği kapsamında Ortadoğu’da yerel ofis açtık. Yeni hedefimiz ise Afrika’da ofis açmak. Ayrıca; tıbbi cihaz sektöründe Ar-Ge Merkezi statüsü alan ilk şirket olduk. Bıçakcılar, Ar-Ge faaliyetlerini ve orta-yüksek teknolojili ürünlerin imalatını destekleyen Ar-Ge Merkezi statüsüne, tıbbi cihaz sektöründeki ilk şirketi olarak dahil edildi. Ar-Ge Merkezi kapsamında yeni ürün ve süreç geliştirme çalışmalarına ağırlık vereceğiz. Bilimsel yayın, patent ve fikri mülkiyet konularında sektöre öncülük ederek kazanımlar sağlamayı hedeflemekteyiz.

Türkiye’de sağlık sektöründe önemli değişim yaşanmakta. Bıçakcılar bu değişimin neresinde?

Bıçakcılar olarak biz de bu değişime katkıda bulunacak stratejiler geliştiriyor, yenilikçi ürünlerimizle marka algımızı Türkiye’de ve dünyada yükseltmek için çalışıyoruz. Turquality Marka Destek Programı’na dahil olmak, bu anlamda bizi çok destekleyecek. Diğer yandan Ar-Ge Merkezi statüsünü de alarak, sektörümüzde bir ilke imza attık. Her iki önemli gelişme de yurt dışı pazarlardaki etkinliğimizi artırmamızı sağlayacak. Bu doğrultuda yeni ürünler geliştirerek sektörde fark meydana getirmeye devam edeceğiz.

Bıçakcılar’ın sağlık sektörüne sunduğu ürün grupları neler?

En büyük yerli üreticiyiz. Tek kullanımlık ürünler; infüzyon, transfüzyon, anestezi, kateterler, cerrahi aspirasyon, drenaj, idrar torbaları, kalp damar cerrahisi. Tıbbi cihazlar: Luxline LED ameliyat ve muayene lambaları, Luxline Ameliyat lambaları, Surgiline ameliyat masaları, Mobiline hasta taşıma sistemleri, Examline jinekoloji, muayene masaları ve kan alma koltukları, Vaculine vakut/küretaj ekstraktörler, Vaculine Aspiratörler.

Temsilciliğini yaptığınız firmalar hangileri?

Bıçakcılar dünyanın en güvenilir, seçkin markalarının ürettiği kendi üretim hattımızın dışında kalan pek çok ürünü, yıllardır Türk sağlık sektörünün kullanımına sunmuştur. Şu firmaların münhasır dağıtıcılığını yapmaktayız: LivaNova/Sorin Group, CryoLife, Welch Allyn, Dispomedica, Ad-Tech, Collagen Matrix, Gore.

Müşteri memnuniyetine önem veriyorsunuz…

En geniş satış ve dağıtım teşkilatına sahibiz. Müşteri isteklerini zamanında karşılayabilmek amacıyla Bıçakcılar ürünleri 3.500 metrekarelik alanda depolanır ve kullanıcıya Bıçakcılar dağıtım araçlarıyla tam zamanında ulaştırılır. Sonrası destek hizmetleri birimimiz, uzman kadrosuyla, koşulsuz müşteri memnuniyetini hedefler, gerekli teknik desteği, kullanım ve koruyucu bakım eğitimlerini verir. İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun, Konya, Antalya ve Adana merkezlerimiz ile yurt çapında servis ağımız müşterilerimize hizmet vermektedir.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It