18 Kasım 2016

Türkiye’de her 10 bebekten biri erken doğuyor

galeri992

Türk Neonatoloji Derneği tarafından düzenlenen “17 Kasım Dünya Prematüre Günü Etkinlikleri” kapsamında yenidoğan merkezlerinin sağlık çalışanları ile prematüre bebek aileleri Ankara Wyndham Otel’de bir araya geldi.

Değişik yaştaki prematüre bebeklerin aileleri ile bu prematüre bebeklere bakan hekim ve hemşirelerin buluştuğu, şenlik havasında geçse de duygusal anların çokça yoğun yaşandığı kutlamalar öncesinde gerçekleştirilen basın toplantısına Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Esin Koç ve Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Nurullah Okumuş konuşmacı olarak katıldı.

Yapılan basın toplantısında Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Esin Koç, Türkiye’de her 10 bebekten birinin prematüre olarak doğduğunu ve bu bebeklerin zamanında doğan akranlarıyla benzer hayatta kalma ve kaliteli yaşam şansını yakalayabilmeleri için bu alanda eğitim görmüş yenidoğan uzmanı hekim sayısının arttırılması gerektiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Koç: “Ülkemizde de her yıl 150.000’e yakın prematüre bebek doğmakta ve yaşam savaşı vermektedir. Minicik ayaklarıyla dünyaya zamansız adım atan ve hayata tutunmak için savaşan, kısa ve uzun dönemde sayısız sorunlar ile baş etmeye çalışan, doğumları dahi kutlanamayan tüm prematüre bebeklerin, onları yaşatmak için uğraşan doktor ve hemşirelerin ve onların savaşında her zaman yanlarında olan sevgili ailelerinin ‘Dünya Prematüre Günü kutlu olsun.” dedi.

Değişik yaştaki prematüre bebeklerin aileleri ve kendilerine bakan hekim ve hemşireleriyle buluştuğu, şenlik havasında geçse de duygusal anların da yaşandığı bu güzel kutlamada prematüre bebeklere hediyeler verildi ve prematüre günü pastası kesildi.

“17 Kasım Dünya Prematüre Günü” etkinlikleri kapsamında Sağlık Bakanlığı’nın Sıhhiye’deki binası, prematüre bebekleri temsil eden mor renkle ışıklandırıldı.

“Prematüre Günü”, dünya genelinde, ülkelerin sembol yapıları mor ışıkla aydınlatılarak kutlanıyor. Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü de, Türkiye’de prematürelik hakkında farkındalığı artırmak amacıyla Bakanlığın Sıhhiye’deki ana binasını dün mor renkle ışıklandırdı. Vatandaşlar, Bakanlık binasındaki lazer gösterisini ilgi ile izledi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ da, her yıl dünyada yaklaşık 13 milyon, Türkiye’de ise 150 bin prematüre bebek dünyaya geldiğini belirterek, “Türkiye artık dünün Türkiye’si değil. Bizim gelir, gelişmişlik durumumuzda olan ülkelerde yeni doğan bebeklerdeki ölüm oranı bizdekinin iki katı. Şükürler olsun ki bugün Türkiye’de bu hususta büyük bir mesafe almış durumdayız” dedi. Akdağ, “Kişi başına gelirin Türkiye’nin iki, üç misli olan ülkelerin seviyesine yakınız. Üstelik de o ülkelerde doğum sayısı Türkiye’yle kıyaslanmayacak kadar az” diye konuştu.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It