7 Şubat 2019

TÜRK RADYASYON ONKOLOJİSİ DERNEĞİ, DÜNYA KANSER GÜNÜ’NDE ETKİNLİKLER DÜZENLEDİ

726b92e9-d8a9-4c12-84b2-3bd3f5cd00a6

4 Şubat “Dünya Kanser Günü” tüm dünyada kanserle savaşan yüzlerce kurum, kuruluş, dernek ve örgütün bir araya gelerek oluşturduğu UICC (Uluslararası Kanserle Savaş Örgütü) tarafından kanser ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını hedeflemek amacıyla oluşturuldu. Her yıl 4 Şubat’ta UICC’nin belirlediği ortak bir slogan çerçevesinde dünya genelinde UICC üyesi tüm kurum ve kuruluşlar tarafından çok çeşitli etkinlikler yapılıyor.

 

Bu yıl “4 Şubat Dünya Kanser Günü” nün sloganı “I am….and I will….” olarak belirlendi; “ben buyum ve bunları yapacağım”.  Kanserle mücadele eden sağlık personeli, hastalar ve hasta yakınları için bu slogan zaten gündelik yaşamlarının bir parçası; “ben bir hekimim ve hastalarıma şifa dağıtacağım”, “ben bir hemşireyim ve her zaman yanınızdayım” ve “ben bir hasta yakınıyım ve hastama sonuna dek destek olacağım”…

Radyoterapi kanser tedavisinde kullanılan en etkili tedavi yöntemleri arasında, her iki kanser hastasından bir tanesi tedavilerinin bir döneminde radyoterapiye gerek duyuyor. Türkiye’de radyoterapi ile uğraşan radyasyon onkologlarını biraraya getiren Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği, bu yıl 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde tüm üyeleriyle kansere karşı farkındalık yaratmak için bir takım etkinlikler düzenledi. Dernek üyelerinin kanserle mücadelede kararlılık mesajları sosyal medyada yoğun olarak paylaşıldı ve tüm mesajların yer aldığı bir video hazırlanarak 4 Şubat günü yayınlandı.

4 Şubat günü ayrıca, İzmir’de Folkart Towers binalarının tepesindeki dev ekranlarda Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği tarafından “4 Şubat Dünya Kanser Günü” mesajları yayınlandı. Dernek üyeleri İzmir’de Folkart kuleleri ve İstanbul’da özel olarak turuncu-mavi renk ile ışıklandırılmış 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü gören yerlerde, ellerinde slogan ve mesajlar yazılı tabelalarla kanser konusunda farkındalık yaratmaya çalıştı.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It