17 Ekim 2020

Tromboz, Önlenebilir Bir Hastalıktır

Medium - 150 DPI-MED_DX_Innovance_D-DIMER_All_Vials

Dünya genelinde yılda 3 milyondan fazla kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan tromboza karşı, 13 Ekim Dünya Tromboz Günü ile farkındalığı artırmak amaçlanıyor. Tromboz, erken teşhis ve önlemlerle tedavi edilebilir. Siemens Healthineers çözümleri, tromboz kaynaklı hastalıkların hızlı teşhisi için sağlık profesyonellerine destek oluyor.

 

Damar içinde pıhtılaşan kanın sebep olduğu tıkanıklık ile ortaya çıkan tromboz hastalığı, önlem alınmadığı takdirde yaşamı tehdit edebilecek bir seviyeye ulaşabiliyor. Ciddi bir hastalık olmasına rağmen erken teşhis ve önlemlerle engellenebilecek tromboz ve kan hastalıklarına dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık oluşturmak için 13 Ekim tüm dünyada Tromboz Günü olarak kabul ediliyor. Uluslararası Tromboz ve Hemostaz Derneği’nin (ISTH) öncülük ettiği bir girişim olan Dünya Tromboz Günü ile kan pıhtılaşma bozukluklarının yaygınlığı ve bireylerin bu hastalık riskini azaltmak için yapabilecekleri hakkında bilincin artırılması amaçlanıyor.

Bir arterde veya damarda kanın yüksek oranda pıhtılaşması olan tromboz; kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin başlıca üç nedeni olan kalp krizi, inme (felç) ve venöz tromboembolizmin (VTE) arkasındaki birincil faktör olarak görülüyor.

Venöz tromboembolizm (VTE) derin bir damarda, genellikle alt bacak, uyluk veya pelviste bir kan pıhtısı oluştuğunda derin ven trombozu (DVT); pıhtı çözülüp kan dolaşımına katılarak akciğerlere yerleştiğinde ise pulmoner emboli (PE) olarak adlandırılıyor. PE gibi yaygın ve hayati risk taşıyan bir durumda hastalığın mümkün olduğunca çabuk teşhis edilmesi ve tedaviye başlanması kritik bir önem taşıyor. Siemens Healthineers’ın INNOVANCE® D-Dimer kan testi, dakikalar içinde sonuç verdiği için PE ve/veya DVT şüpheli durumlarda klinisyenler için oldukça hızlı bir tanı aracı sunuyor.

Tromboz Gelişimindeki Risk Faktörleri

Kan pıhtılaşması, kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanan ölümlerin dörtte birinin nedeni olarak gösteriliyor. Tromboz riskini artıran faktörler arasında şunlar yer alıyor: 65 yaşın üstünde olmak, sigara içmek, hareketsiz yaşam tarzı, diyabet, kalp-damar hastalığı, majör travma, majör cerrahi uygulamalar, gebelik, kanser, aile öyküsü, östrojen bazlı tedavi, COVID-19 dahil şiddetli enfeksiyonlar…

Siemens Healthineers’dan Etkili Çözümler

Siemens Healthineers, COVID-19 hastalarında pıhtılaşma bozukluklarının teşhisi, tedavisi ve yönetiminde uzmanları destekliyor.

Enfeksiyonların pıhtılaşma riskini artırdığı biliniyor ancak COVID-19 virüsünden kaynaklanan enfeksiyonlar hastalarda oldukça farklı pıhtılaşma bozukluklarına yol açabiliyor. Öte yandan COVID-19 ile tromboz arasındaki bağlantı henüz tam olarak anlaşılmamış olsa da COVID-19 hastalarında önde gelen ölüm nedeni olarak tromboz ve tromboembolizmi gösteren çok sayıda araştırma bulunuyor.1,2,3 İyi huylu cilt lezyonlarından yaşamı tehdit eden trombotik olaylara kadar, koronavirüs çarpıcı derecede yüksek bir ölümcül kan pıhtısı prevalansı gösteriyor. Burada yüksek D-Dimer seviyelerinin ise COVID-19 hastalarında tromboz riskini belirlemek için çok önemli bir laboratuvar belirteci olduğu görülüyor.2,4 Dolayısıyla COVID-19 teşhisinin ardından hastaların tedavi ve izlenme süreçlerinde D-Dimer testi belirleyici bir rol oynuyor.

Siemens Healthineers, COVID-19 ile mücadelenin her aşamasında klinisyenlere destek oluyor. PCR testi olan FTD SARS-CoV-2 ile uzmanları doğru tanı konusunda desteklerken yüksek hassasiyetli COV2T total antikor testi sayesinde kişilerin COVID-19 bağışıklığının olup olmadığı veya virüse maruziyeti ölçülebiliyor. Siemens Healthineers 40 yılı aşkın süredir dünya lideri olarak kabul edildiği hemostaz alanında da INNOVANCE® D-Dimer testi ve Kan Gazı testleri ile hastaların tedavisi ve izlenmesinde sağlık profesyonellerine yardımcı olmaya devam ediyor.

Referanslar:

  1. Llitjos, et al. High incidence of venous thromboembolic events in anticoagulated severe COVID-19.J Thromb Haemost. 2020.
  2. Tang N, et al. Abnormal coagulation parameters are associated with poor prognosis in patients with novel coronavirus pneumonia. J Thromb Haemost. 2020;18:844-847.
  3. Bikdeli B, et al. COVID-19 and thrombotic or thromboembolic disease: implications for prevention, antithrombotic therapy, and follow-up. J Am Coll Cardiol. 2020.
  4. Lippi G, Favaloro EJ. D-dimer is associated with severity of coronavirus disease 2019: a pooled analysis. Thromb Haemost. 2020.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It