21 Kasım 2017

Tomoterapi tedavisi Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde başladı

xl_a2c04ed5-cc1d-4201-af76-082a09c9321e PAU_4165

PAÜ Hastanesi Onkoloji Anabilim Dalında Onkolojide dünyanın gelişmiş ve ileri teknoloji ışın (Radyoterapi) tedavi methodu Tomoterapi teknolojisi hastalara hizmet vermeye başladı.

Radyasyon Onkolojisi AD. Başkanı Prof. Dr. Bahar Baltalarlı, Ünitenin hastalara hizmet vermeye başladığını belirterek açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Baltalarlı, “Bir zamanlar sadece hayal edebileceğimiz metodlarla kanserle mücadeleleri tek bir platformda toplayan “TomoTherapy” teknolojisi artık Pamukkale Üniversitemiz’de. TomoTherapy teknolojisi ve Tomoterapi Tedavisi 21. Yüzyılın Kanser Tedavisi ve Radyoterapi anlamındaki en önemli buluşlarından bir tanesidir. TomoTherapy sistemi bir çok kesitli 3 boyutlu Bilgisayarlı Tomografi (BT) tarayıcısı üzerine tasarlanmış dünyadaki tek 3 boyutlu görüntüleme ve 3 boyutlu tedavi sunan radyoterapi sistemidir. Sistem uzaktan bakıldığında bir Bilgisayarlı Tomografi tarayıcıya benzemektedir. Böylelikle rutin olarak günlük 3 Boyutlu görüntüleme ve 3 Boyutlu ışın tedavisi yapılarak  tedavinin tamamını tek bir sistemde tamamlanabilmekte ve yüksek hassasiyette “Kişiselleştirilmiş veya Kişiye Özel”  Işın Tedavileri sunabilmektedir” dedi.

 

Neden TomoTherapy Tedavisi?

Prof. Dr. Baltalarlı sözlerini şöyle sürdürdü: “Geleneksel radyoterapi cihazları, radyasyon ışınını sadece bir kaç açıdan verebilme olanağına ve teknolojisine sahiptir. TomoTherapy teknolojisinde ise tedavi ışınları bütün açılardan optimize edilerek hekim (Radyasyon Onkoloğu) tarafından ön görülen dozda ve oranda ışın tedavisi verilir. Geleneksel olarak ışın tedavisi veren az sayıda, kalın ve hassasiyeti düşük radyasyon ışının yerine, TomoTherapy teknolojisi  binlerce küçük dar demetlere ışını yayarak, bölüp ve optimize etmektedir. Her bir demet farklı bir tedavi dozu verebilir. Böylelikle farklı dozlar, sağlıklı çevre dokulara mümkün olduğunca zarar vermeyecek şekilde  tümörün farklı kısımlarına giderek maximum oranda sağlıklı dokuların korunmasını sağlar. Bu durum  tedavi sırasında ve sonrasında yan etkileri azaltmakta ve hasta hayat konforunu arttırıcı çok önemli bir kriterdir. Son teknoloji TomoTherapy sistemlerinde bulunan, TomoDirect seçeneği, kanserle mücadelede yeni bir kapı daha açmaktadır. “Sarmal” bir şekilde  tümör etrafında dönebilen TomoTherapy tedavisinin; 360 derece ışın verebilmesinden farklı olarak; TomoDirect metodu, tümörleri hedeflemek için sabit radyasyon ışınlarını da kullanır. TomoDirect, geniş çaptaki kanser türlerini tedavi etmek için daha çok seçenek sağlar. Ayrıca, bu iki tedavi modu tek bir hasta içinde birleştirilebilir. Bu da “Hybrid” tedavilerin sunulmasında ve “Kişiselleştirilmiş” en doğru tedavinin uygulanmasına fayda sağlar.” Prof. Dr. Bahar Baltalarlı, yeni teknoloji tedavi ile PAÜ Hastanesinin tüm bölgeye hizmet vererek tedavi ve hastaların geri dönüşlerinin sevindirici olduğunu ve böyle bir hizmetin kazandırılmasından dolayı büyük memnuniyet duyduğunu bildirdi.

TomoTherapy Accuray cihazının kurulumu Türkiye Temsilcisi Meditel Medikal tarafından gerçekleştirildi.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It