14 Aralık 2016

Medical Park İzmir Hastanesi Dünya’nın en gelişmiş Dinamik Hacim BT Sistemi Aquilion ONE ViSION Edition Sistemi’nin açılışını yaptı

toshiba-izmir

 

Medical Park İzmir Hastanesi’nde Toshiba Bilgisayarlı Tomografi cihazının açılış töreni gerçekleştirildi. Açılış kurdelesi Toshiba Turkey Tıbbi Sistemler A.Ş. CEO’su Hiroshi Tani ve Medical Park İzmir Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Zafer Beken tarafından kesilen cihazın lansman törenine Ege Üniversitesi Pediatrik Radyoloji Bölümü Prof. Dr. Hüdaver Alper konuşmacı olarak katıldı. Medical Park Sağlık Grubu, Medical Park İzmir Hastanesi için Toshiba firmasının üst düzey ileri radyolojik görüntüleme teknikleri, eşsiz geniş alan dedektörü, sağladığı düşük dozla çalışma güvencesi ile dünyanın her ülkesinde kendinden söz ettiren “En iyi tarama seçeneği herkesin, her zaman hakkıdır” felsefesiyle üretilen Aquilion ONE ViSION Edition en üst sınıf BT sistemini tercih etti.

Cihaz bir kalp atışının 4’te 1’i süresinde kalp çekimi yapıp, kolonoskopiyi de 10 saniyenin altında bir süre içerisinde gerçekleştirirken, görüntülenmesi en zor alanları dahi yüksek çözünürlükte başarıyla görüntülüyor. Diğer tomografi sistemlerine göre saniyeler içinde sonuç veren bilgisayarlı tomografi sisteminin üreticisi, Toshiba Turkey Tıbbi Sistemler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Hiroshi Tani, “Bu sistem dünyanın en gelişmiş bilgisayarlı tomografi sistemi ve dünya üzerinde bu sistemi sadece Toshiba yapabiliyor.

Bu sistem tüm vücut tomografi sistemidir, dolayısıyla vücudun her yerine kullanılabilir ancak kalpteki üstünlüğü çok verimli ve daha efektif. Bir turda bütün kalbi alabiliyor, bir turu dönmesi 0.275 saniye sürüyor ve orada da 640 tane kesit alıyor. Dolayısıyla bütün kalbin bilgisini bir dönüşte veriyor. Bir diğer özelliği de çok düşük radyasyon dozu vermesidir. Normalde kalbi taramak için kullanılan tomografi sistemleri 6 mSv doz verirken bu sistem 0.2-0.25 mSv seviyelerinde doz veriyor. Yani 25 kat daha az radyasyon veriyor. Burada 25 kalp anjiyosu yaptırsanız alacağınız dozla diğer sistemlerde 1 kalp anjiyosu yaptırdığınızda alacağınız doz aynı” dedi.

Daha büyük alanı tarıyor

Medical Park İzmir Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zafer Beken de diğer cihazların bir turda 2 veya 4 santimetre alanı tararken yeni cihazın daha kısa sürede 16 santimetre alanı taradığına dikkat çekti. Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Selim Serter ise cihazın bir kalp atışının 4’te 1’i süresinde kalp çekimi yaptığını, kolonoskopinin de 10 saniyenin altında bir süre içerisinde gerçekleştirildiğini söyledi. Sistemin İzmir’de sadece Medical Park İzmir Hastanesine getirildiğini belirten Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Selim Serter, “Dünyada şu an 640 kesitli olma özelliği ile en iyi cihaz ve hastanemizde böyle bir cihazla halkımıza hizmet sunmak bizi çok mutlu ediyor. Çok hızlı ve geniş kapsama alanına sahip bir cihazdır. Herkes bu cihazla kalplerinde herhangi bir patoloji olup olmadığı bilgisine etkin ve hızlı şekilde ulaşabilirler. Bunun yanı sıra cihaz endoskopik yollarla akciğerlerin havayollarını, bağırsakların duvar yapısını, kolonoskopi uygulamalarını da herhangi bir müdahale olmadan gerçekleştirebiliyor. Kalpteki damarların yanı sıra beyin, vücut organları, bacak damarları, tüm damar sistemlerini anjiyografik işleme gerek olmaksızın gösteriyor. Ayrıca kanser hastalarında tümör canlılığını, nüksetme olup olmadığının sonucunu etkili ve hızlı veriyor” diye belirtti. Sonuçlar hızla ve net alınıyor Özellikle kardiyolojik hastalıklar dahil, çoğu hastalığın tetkiklerinde bilgisayarlı tomografi ile net, hızlı, doğru sonuçlar aldıklarını kaydeden Doç. Dr. Serter, “Başta kalp hastalıkları olmak üzere akciğer kitlesi, kalın bağırsak, karaciğer kitleleri, akciğer, karın, bacak, beyin ve boyun damarlarının görüntülenmesi cihazın etkili olarak kullanıldığı alanlardır” ifadelerini kullandı.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It