13 Ekim 2017

Tıbbi malzeme alımına e-market geliyor

SAĞLIK BAKANI DEMİRCAN’DAN AMBULANS UÇAKLARDAKİ HARFLERİN MENZİL TARİKATININ İŞARETİ OLDUĞU İDDİALARINA YANIT SAĞLIK BAKANI AHMET DEMİRCAN: “ANAYASAYA, MİLLETE, DEVLETE BAĞLILIK DIŞINDA HİÇBİR ADRES BİZİM İÇİN BİR BAĞLILIK ADRESİ OLAMAZ” “PERSONEL AÇIĞIMIZI KAPATMAYA YÖNELİK GEÇEN SENEYE GÖRE DAHA FAZLA ALIM OLACAK” “6 BİN TUS SINAVI İÇİN ASİSTAN KADROSUNU 8 BİNE ÇIKARTTIK” “SAĞLIK PERSONELİNDE EMEKLİLİKTEKİ ARTIŞIN SAĞLANMASI HEM DE YIPRANMA PAYI KONUSUNDA BİR ÇALIŞMAMIZ VAR” “3 BİN 300 KİŞİNİN DAHA GÜVENLİK SORUŞTURMASI GELMEDİ, BEKLİYORUZ” “HER 100 DOĞUMDAN 53’Ü SEZARYEN. SUDA DOĞUM MERKEZLERİ OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORUZ” "ELBETTE AMERİKA’DA TEDAVİ GÖREN İNSANIMIZ VAR. ORADAN BURAYA GELEN DE OLACAK. VİZELERİN DURDURULMASI HOŞ DEĞİL. BUNUN İKİ TARAFA DA OLUMSUZ ETKİLERİ OLACAKTIR. TÜRKİYE SAĞLIK NOKTASINDA DIŞARIYA ÇOK FAZLA İHTİYAÇ DUYACAK NOKTADA DEĞİL"

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Ankara’daki sağlık muhabirleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Demircan, hemşire ve doktor açığına yönelik personel alımı hakkında, “2017’ye göre belli bir artış var ama 2018’de bütçe ölçeğinde çok büyük bir genişleme yok. Biz iki taraflı bütçeyi değerlendireceğiz. Birincisi; oluşan genişlemeyi önem sıralamasıyla en önemli konularımızı öne çekerek kullanacağız. Aynı zamanda tasarrufta yapacağız. Kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanmak zorundayız. İkincisi; personelde alım bütçede var. Personel açığımızı kapatmaya yönelik geçen seneye göre daha fazla alım olacak” dedi.

Doktor açığının olduğunu belirterek, bu konuda yapılan çalışmaları aktaran Demircan, “Türkiye 5-6 yıl içerisinde pratisyen hekim açığını kapatacaktır. Aile hekimliğinde de noksanlığımız var ve onu da yavaş yavaş kapatıyoruz. Bizim önümüzdeki ikinci büyük açığımız uzman açığımız. 6 bin TUS sınavı için asistan kadrosunu 8 bine çıkarttık. Dün aldığımız kararla 2 bin eklendi. Bu hem üniversitelerimizi rahatlatacak hem de 5 yıl sonra uzman dönüş rakamları daha yüksek olacak. Bu sayı sorunu Türkiye’nin önünden pratisyen hekim noktasında 5 yılda giderek kalkacak, uzman hekim noktasında yan dalları da dahil edersek 10 yıl sonra bizim sorunumuz azalacak” ifadelerini kullandı. “Halk Sağlığı Günleri”nde sağlık personeli ile ilgili yeni bir düzenlemenin yapılacağı müjdesini paylaşan Bakan Demircan, sağlık çalışanlarının emeklilik ücretleri ve yıpranma payına yönelik, “Hekimlerin emeklilik ücretleri düşük. Bunda bir düzeltme için çalışmalarımız var. Mali konular olduğu için bütçe süreci içinde bunu çözeceğimize inanıyorum hem emeklilikteki artışın sağlanması hem de yıpranma payı konusunda. Sağlığın da kendi içerisinde zorluk dereceleri var. Bu konulardaki çalışmalarımız sürüyor. Bu müjdeyi vereceğiz ama olgunlaşmadığı için şu an bir şey diyemiyorum. Ciddi bir düzeyde bu çalışmanın sürdüğünü belirtmek isterim” dedi. Türkiye’de her 100 doğumdan 53’ünün sezaryen ile olduğuna dikkat çeken Demircan, “Malpraktis’ten korku ve cerrahi branşlardaki talep azlığı doğru bir tespit. Bunun düzenlemesi yapılmış ama yeterlilik noktasındaki sıkıntıyı gidermek lazım. Sigorta sistemini daha da geliştirebiliriz. Türkiye maalesef dünya ortalamasının çok üzerinde sezaryen uygulaması yapılan bir ülke, yüzde 53. Bunu da düzeltecek çalışmalar yapılıyor. Yaptırım veya ceza uygulanmadı bugüne kadar. Biz teşvik ediyoruz, yönlendiriyoruz, imkanlarını geliştirmek istiyoruz. Suda doğum merkezleri oluşturmaya çalışıyoruz. Hastanelerimizde bu istikamette bir çalışma başlattık. Hastanelerimizin ihtiyaç duyduğu sayıda doğum küvetleri ekleyerek doğumu daha kolaylaştıran bir sistem getirmeye çalışıyoruz. Doğum olacak ortam sakin bir ortam olmalıdır. Kendi odasında doğum yapacak şekilde yeni hastanelerimizde bir sistemi sağlıyoruz. Biz kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Ceza bir çözüm değildir. Sorunun sebeplerini ortadan kaldırmak ve hekimlerimizin işlerini kolaylaştırmak bize düşen görev. Bu alanı olumlu istikamette çözmek için çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

 

Bakan Demircan; “Sağlıkta tedarik sistemi değişimi yapıyoruz. e-market oluşacak, ihale ile gerekli aletler alınacak. Böylece stok maliyeti düşecek. Yerli üretici de teklif verebilecek. Standart belirleniyor, üniversite laboratuvarlarında kontrol edilecek. 870 hastanede, 870 yerde alım yapan değil, bir sağlık marketi düzenlemesi yapılacak. Önümüzdeki günlerde bunu açıklayacağız. Sağlık Bakanlığı ve ilgili bakanlıklarının oluşturacağı yapı ile ihale ile alacağı ürünlere taşrada hastanelerimiz ihale zorlukları ile boğuşmadan market sistemiyle ulaşabilecekler. Hem uygun fiyata hem kaliteli ürüne ulaşmada güzel bir döneme girilecek” diye konuştu. Sağlıkta çok başlılık döneminin bittiğini, hastanelerdeki mekân sorunlarının çözüldüğünü kaydeden Demircan, Şehir hastanelerinin dışında, merkezde de kolay ulaşılabilecek hastanelerin olacağını söylerine ekledi.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It