6 Ekim 2016

“Tıbbi cihaz ve ilaçların olabildiğince Türkiye’de üretilmesi lazım”

akdag-tobb-1 

TOBB ve ABD Ticaret Odası’nın işbirliği ile TOBB İkiz Kuleler’de düzenlenen çalıştayda ‘sağlık’ sektörü ele alındı. Toplantıda; Türkiye’de sağlık endüstrisinin geliştirilmesi, yatırımların arttırılması hususlarında taraflar arasında bilgi alışverişinde bulunuldu. Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ve iki ülkenin sektör temsilcilerinin de katıldığı çalıştayda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, şirketlerin ve kamunun temsilcileriyle tartışılacak konuların yol haritası oluşturacağını söyledi.​ Hisarcıklıoğlu, TOBB ile ABD Ticaret Odası olarak, 2012 yılında bir mutabakat zaptı imzaladıklarını hatırlatarak, bu çerçevede düzenlenen etkinlikler ile ciddi mesafeler aldıklarını vurguladı. TOBB-ABD Ticaret Odası işbirliği kapsamında, bugüne kadar, üst düzey katılımlı karşılıklı heyet ziyaretleri gerçekleştirdiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Sadece Ankara ve İstanbul’a odaklanmadık. Faaliyetlerimizi Türkiye’nin tamamına yaydık. Aynı şekilde, ABD’de de sadece Washington ve New York odaklı çalışmıyoruz. Umut vadeden sektörleri de kapsamımıza aldık.  Biyoteknoloji, turizm, ilaç sanayi, sağlık, iletişim teknolojileri ve girişim sermayesi gibi alanlara yayıldık. ABD ile AB arasındaki Trans Atlantik Ticaret ve Yatırım Anlaşması üzerinde de çalışıyoruz. Türkiye’nin bu anlaşmaya taraf olmasına veya Türkiye ile ABD arasında bir serbest ticaret anlaşması imzalanmasına çok önem veriyoruz” diye konuştu. Türkiye-ABD ilişkilerinin güçlü olmasının Türkiye ve ABD için önemli olduğu kadar, Avrupa ve Ortadoğu için de çok önemli olduğuna vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, TOBB ve ABD Ticaret Odası olarak bu vizyonla çalışmaya devam edeceklerini bildirdi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Sağlık Endüstrileri Yönlendirme Komitesi bünyesinde, özel sektörün doğrudan temsil edilmesinde fayda gördüklerini de sözlerine ekledi.

Tıbbi cihaz üretimi

Bakan Akdağ da, toplantıda yaptığı konuşmada 2002 yılında hayata geçirilen ve tüm Dünyada başarı hikâyesi olarak değerlendirilen “Sağlıkta Dönüşüm Programı” hakkında bilgi verdi. Sağlık hizmetlerine erişimdeki kolaylığın, hizmet kalitesi ve verimliliğindeki artışın neticesinde anne-bebek ölüm oranının azaldığını söyleyen Akdağ, sağlık hizmetlerinden duyulan memnuniyet oranının ise arttığını vurguladı. Akdağ, “Bir diğer başarı hikâyesi de bu dönüşüm gerçekleştirilirken vatandaşımızın sağlık harcamalarının yıkıcı etkisinden korunabilmiş olmasıdır” dedi. Bakan Akdağ, en önem verdikleri konulardan birisinin sektörün paydaşlarıyla sürekli diyalog halinde bulunmaları olduğunu ifade ederken, Türkiye’nin sağlık konusundaki ihtiyaçlarının artık değiştiğini ve bulaşıcı olmayan hastalıklar ağırlıklı bir ağırlığın söz konusu olduğunu anlattı. Türkiye’de sağlık hizmetleri ve ilaca ulaşımı kolaylaştırdıklarını belirten Bakan Akdağ, “İlaç ve tıbbi cihazların olabildiğince Türkiye’de üretilmesi lazım” dedi. Yeni moleküller geliştirmeleri gerektiğini ve yüksek katma değerli ilaç ve tıbbı cihaz üretmek istediklerini söyleyen Recep Akdağ, bu konuda ABD özel sektörünün de ortaklıklarının önemli olduğunu bildirdi. Toplantıya katılan ABD heyetine, sağlık alanındaki yenilikçi teknolojilerin uygun fiyatlarla ülkemize gecikmeksizin kazandırılması yönünde görüşmelere ve çalışmalara başlanabileceği mesajı verildi.

87 ilaç üretim tesisi

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz ise toplantıda,  ilaç ve tıbbi cihaz sektörü hakkında genel bilgiler verdi. İlaç alanında hali hazırda 87 üretim tesisi olduğunu söyleyen Gürsöz, bu tesislerin 14’ünün son 5 yılda faaliyete geçtiğini 5 yeni yatırımın da halen yapım aşamasında olduğunu belirtti. Buluşmada; sektörel görünümün yanı sıra “Türkiye’de yatırım yapmak için 11 iyi neden” başlığı altında ülkemizdeki yatırım fırsatları da katılımcılarla paylaşıldı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, geçen ay da Boston’da Amerikan Ticaret Odası ve ilaç sektörü temsilcileri ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiş; görüşmelerde ilaç ve tıbbi cihaz alanlarında iki ülke arasındaki işbirliğinin ve yatırımların geliştirilmesi yönünde fikir alışverişinde bulunulmuştu.

ABD Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Myron Brilliant da konuşmasında iki ülke ticari ilişkilerinde özellikle son 6-7 yılda ciddi adımlar atıldığını vurguladı. Brilliant, özel sektörün sağlık sektörü yönlendirme komitesinde temsil edilmesi, Türkiye’de hastaların son teknolojiye sahip ilaçlara erişimi ve kamu-özel sektör işbirliği konularına önem verdiklerini bildirdi.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It