21 Mart 2016

TIBBİ CİHAZ STRATEJİ BELGESİ ÇALIŞTAYI

MEHMET ALI OZKAN1 

TÜMDEF ve SEİS tarafından Düzce Topuk Yaylası Fenerbahçe tesislerinde 26-27 Şubat tarihlerinde düzenlenen tıbbi cihaz strateji çalıştayına katıldım. Çalıştayın ana gündemi Türkiye Tıbbi Cihaz Sektörü Strateji Belgesi Eylem Planı için yapılacak çalışmalarda sektörel sivil toplumun katkısının neler olabileceği, sektörün sorunları ve çözüm önerileri konusunda ortak politikalar geliştirmek, sektörde tek sesliği belirlemek için mükemmel bir organizasyondu. TÜMDEF üyesi olsun ya da olmasın tüm dernek temsilcilerinin toplantıya katılıp derneklerin görüşlerini ortaya koymaları, çalıştaya katkı sağlaması bakımından önemliydi. Sektör, profesyonelce sektörün sorunları ve çözüm önerileri konusunda gündem maddeleri üzerinde sonuç odaklı çalışmalar yaptı. Toplantıda havanda su döven yoktu, egosunu tatmin etmek için ön plana çıkmak isteyenler de yoktu çalıştayda.

Sonuç odaklı, olumlu ve yapıcı bir çalışma oldu. Yedi masada doksan civarında sektör temsilcisi ve meslektaşımız farklı konularda raporlarını hazırlayıp sunumlarını yaptılar. Çalıştayın amacına uygun sonuçlandığını düşünüyorum. Düzenleme komitesine, TÜMDEF ve SEİS başkanlarına ve yönetim kurullarına teşekkür ediyorum. Tabi ki işlerini bırakıp çalıştaya katkı sağlamak için gelen meslektaşlarımıza da teşekkür etmeden olmaz.

Toplantıda dile getirildiği şekliyle esas beklenti çalıştaydan çıkan sonucun sektörün ortak eylem planına dönüştürülmesi ve sektörün, tıbbi cihaz strateji belgesi üzerinde belirleyici rol alması için TÜMDEF & SEİS ortak çalışmalarından sonuç alabilmek. Çalıştayda değerli başkanlarla konuşmamızda strateji belgesi eylem planı için sektörü temsilen ortaklaşa çok planlı çalışmalar içinde olacaklarını söylediler. Gözlerinde ve sözlerinde o kararlılığı gördüm. Dilerim sektöründe kendilerine vereceği katkı ile bundan böyle sektörel sorunların çözümüne ve sektörün geleceğine yön verecek çalışmalara ortak imza atarlar. SEİS & TÜMDEF iş birliğinin geldiği bu olumlu nokta çalışmalardaki başarıyı arttıracaktır. Sektör, sorunlarının çözümünde sonuç alacak çalışmaları bu iki güzide kuruluşumuzdan sabırsızlıkla beklemektedir.

Çalıştaya katılan TÜMDEF üyesi olmayan bazı dernek başkanları ve yöneticilerin sektör sorunları çok fazla, biz neden bir araya gelip gücümüzü birleştirmiyoruz? Gibi soruları çalıştaydaki sıcaklığı ve samimi çalışmaları gördüğünde kendilerine sormuş olduklarını düşünüyorum. Dile getirme cesaretini göstermemiş olsalar da yüreklerinde bu konunun gündeme geldiğini ben şahsen hissettim.

Şayet bu soruyu kendilerine sormayan yöneticiler olmuşsa bu yöneticilerden tıbbi cihaz sektörüne sivil toplum yöneticisi olarak bir fayda gelmez. Sivil toplum birliği adına iyi niyetleri olmadıklarını düşünürüm. Çalıştaydaki gündem, profesyonel çalışma, dostluk ve samimiyet katılımcılar olarak bizlerde iğneyi kendimize batırma duygusunu yarattı. Dilerim sivil toplumun güçlü sesi için aklıselim dernek yöneticileri iğneyi kendilerine batırma cesaretini gösterirler ve sektör birlikteliğine destek veririler. Bu güne kadar çoğunlukla bireysel düşündük, sektörün geldiği nokta belli. Daha ne bekliyoruz ki?

Bir teşekkür de Fenerbahçe spor kulübüne ve Aziz Yıldırım başkana. Düzce topuk yaylasında öyle bir tesis yapmış ki anlatamam sizlere. Konforu, doğa güzelliği, spor tesisiyle, yürüme alanları ile her şeyi bir arada sunuyor misafirlere. Tesiste, konfor ve hizmet en yüksek seviyede. Personel güler yüzlü. Çalıştaya katılan bizler tesisten ayrılmak istemedik. Ancak hafta sonu tesis dolu olduğu için yer olmadığından ayrılmak zorunda kaldık. Tüm katılımcıların Aziz Yıldırım başkanın gıyabında teşekkür ettiklerine şahit oldum.

Tesisin katılımcılardan büyük oranda müşteri kazandığını şimdiden söyleyebilirim. Tesisi taraflı tarafsız tüm halkın hizmetine sunan Aziz Yıldırım başkan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürler. Bir Fenerbahçeli olarak başkanım ve kulübümle bir defa daha gurur duydum.

İyi planlanmış, gündemi yoğun, sektör için önemli bir çalıştayı geride bıraktık. Çalıştay raporunun bir an evvel sektör eylem planına dönüştürülmesini ve sektör sorunlarının çözümü için bugünden tezi yok etkin, sonuç odaklı farklı bir çalışma yöntemi geliştirilmesi için herkesi TÜMDEF ve SEİS’e destek olmaya, birlik olmaya davet ediyorum.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It