10 Mayıs 2018

TIBBİ CİHAZ SEKTÖRÜ SORUNLARINA ÇÖZÜM ARIYOR

Adsız1

“Tıbbi Cihaz Onaylanmış Kuruluşlar ve Sektör Buluşması” 7 Mayıs 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. Tıbbi cihaz sektörü üreticileri, Türkiye ilaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı ve Onaylanmış Kuruluş temsilcileri Ankara Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde bir araya gelerek sorunlarına çözüm aradılar. Toplantıya, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz, TİTCK Başkan Yardımcısı Recep Uslu, ASO Genel Sekreteri Doç. Dr. Yavuz Cabbar, Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Başkanı Metin Demir, Tıbbi Cihaz Onaylanmış Kuruluş ve Klinik Araştırmalar Dairesi Başkanı Dr. Asım Hocaoğlu, ASO Meclis Üyeleri Onur Özcan ve Levent Mete Özgürbüz ile ASO üyesi tıbbi cihaz üreticileri ile çok sayıda uzman katıldı.

TİTCK Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz ise etkili, güvenli ve kaliteli ürünü ulaştırma sorumlulukları bulunduğunu hatırlatarak, “Kurum olarak bunun regülasyonunu yapıyoruz ancak sorumluluk hepimizin. Sorunları çözmek için büyük bir çaba sarfediyoruz. Sorunlarla ilgili olarak, başta Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı olmak üzere diğer bakanlıkları harekete geçirmeye çalışıyoruz” dedi.

Özellikle üreticilerin mali sağlığı ne kadar iyi olursa kalitesi ve verimliliğinin de o denli iyi olacağını vurgulayan Dr. Gürsöz, “Üretici, sanayici ne kadar sağlıklı olursa, bizim hassas olduğumuz konulara da o kadar duyarlı olurlar. Biz sizlere devletin tüm kademelerinde yardımcı olmaya çalışacağız” diye konuştu. Yapılan yeni düzenlemelerle üreticilere ciddi sorumluluklar düştüğüne de dikkat çeken TİTCK Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz, bunun için daha nitelikli insan kaynağına ihtiyaç olduğunu ve eğitimlerle bunu süratle çözmek gerektiğini de sözlerine ekledi.

ASO Meclis Üyesi ve Medikal Komite Başkanı Levent Mete Özgürbüz de Avrupa’da katma değeri en yüksek sektörün medikal sektörü olduğunu belirti. “Konu insan sağlığı olduğu için bu alanda çok hızlı ilerleyemiyorsunuz” diyen Özgürbüz, “Bu alanda her ülkenin bir takım onay ve denetim yöntemleri var ama kuralları koyan biz değiliz. Bu nedenle hiç değilse uygulamada hızlı gidebilmemiz lazım. Onaylanmış kuruluşlarla uygulamada sorun yaşayıp geriye düşmeyelim. Sorunlu noktaları biran önce aşalım” şeklinde konuştu.

 

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It