24 Aralık 2019

Tıbbi cihaz sektörü gecikmiş alacaklarını istiyor

metın demır 2 (2)

Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri sendikası (SEİS) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, tıbbi cihaz sektöründe ödeme sorununun sürdüğünü belirterek, 5 milyar lira civarındaki birikmiş alacaklarının sektörün devamlılığı için ödenmesini talep etti.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Merkezinde düzenlenen TİSK Basın Sohbetleri’nin ikincisi SEİS’in katılımıyla gerçekleşti. SEİS Başkanı ve TİSK Yönetim Kurulu Metin Demir, TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ve SEİS Genel Sekreteri Tünay Şahin’in katıldığı etkinlikte, basın mensuplarıyla sağlık sektörü ele alındı.

Sektörün 2003’te 14 milyon dolar olan ihracatının 2018’de 570 milyon dolara ulaştığını anlatan Demir, “15 yılda yaklaşık 40 kat artış söz konusu. Bunun artarak devam etmesini istiyoruz” dedi.

metın demır 2 (1)

Bu artışta birçok unsurun etkisinin olduğuna işaret eden Demir, şöyle devam etti: “Bunların başında satılabilir fiyat, satılabilir kalite geliyor. Biz bunu AB müktesebatıyla yakaladık. CE belgesi yeni pazarlara girmemizi kolaylaştırdı. Söz konusu dönemde ürün ve ülke çeşitliliğimizi arttırdık. İhraç ettiğimiz ürünler arasında ağırlıklı tıbbi sarf malzemeleri bulunuyor. Bunun yanında ameliyat masaları, lambaları, sterilizasyon, röntgen ve böbrek taşı kırma cihazları gibi biyoteknolojik ürünler var. Orta yüksek ve yüksek teknolojiye geçmeye çalışıyoruz. Üretime ve ihracata destekler bu dönemde yüksek. Bunu fırsata çevirmek istiyoruz. Tıbbi cihaz sektörü olarak 2023’te ihracatta 2 milyar doların üzerine çıkarak, ülke ihracatının yüzde 1’ini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”

Demir, sektörün elde ettiği başarılara rağmen birikmiş ödemeler gibi kronik sorunlarının devam ettiğine dikkati çekerek, bu konuda atılacak ciddi adımların sektörü daha ileri düzeye taşıyacağını söyledi.

 

Sektörü, “Asfalt yolda belirli hızda ilerleyen araca” benzeten Metin Demir, “İç piyasada ürün ve kalitemizle rüştümüzü ispat ettik. Toprak yoldan asfalt yola çıktık. Şimdi asfalt yoldan otobana çıkıp hızla ilerlememiz gerekiyor. Bunun için biraz daha desteğe ihtiyacımız var. Destek derken aslında şartnamede yazan tarihte sattığımız ürünün parasını almayı kastediyoruz. Tıbbi cihaz sektöründe ödeme sorunu sürüyor. Sağlık Bakanlığı hastanelerinde 9 aya yaklaşan, üniversite hastanelerinden belirsiz vadelerle ödeme alabiliyoruz. 5 milyar lira civarında birikmiş alacağımız var. Sektörün devamlılığı için alacaklarımızın ödenmesini istiyoruz” dedi.

Vadeli geri ödemenin doğru fiyatı engellediği gibi ürünlerin kamuya maliyetini de artırdığına değinen SEİS Başkanı metin Demir, “Sağlık Bakanımızla bu konuları görüştük, vadeleri 6 aya çekeceklerini söyledi. Üniversite hastanelerinde durum biraz daha faklı. Üniversitelerin finansal sürdürülebilirliğinin sağlanması için 2016’nın Nisan ayındaki Ekonomi Koordinasyon Kurulu kararlarının hayata geçirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It