19 Ekim 2016

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU MEDİKAL SEKTÖRÜN SORUNLARINI ÖNEMSİYOR

YUSUF

Yusuf KÜRKÇÜOĞLU

TÜRKRAD 2016; 37. Ulusal Radyoloji Kongresi Sueno Deluxe Otel Belek, Antalya’da 1-5 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleştiriliyor. Radyologların bilimsel ve teknolojik yenilikleri takip etme fırsatı bulacakları kongreye ilginin büyük olduğu görülüyor. Kongre ana konusu bu yıl “Obstetrik ve Pediatrik Görüntüleme” olarak belirlendi. Türk Radyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Tamer Kaya ile kongre ve radyoloji üzerine yaptığımız söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umarız. Medikal News dergisi olarak da TÜRKRAD2016’dayız. Standımıza bekleriz.

Medikal sektör açısından geçtiğimiz ay yaşanan önemli bir toplantı vardı. Bu toplantı; Sektör dernekleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkililerinin birlikte düzenledikleri çalıştay idi. Antalya’da düzenlenen “SGK- Tıbbi Malzeme Sektör Çalıştayına”; Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF), Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS), MASSİAD Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçileri Derneği, Sağlık Gereçleri Üreticileri ve Temsilcileri Derneği (SADER), Ortopedi ve Omurga Cerrahisi Tıbbi Malzeme İmalatçıları İthalatçıları İhracatçıları Derneği (ORDER), Araştırmacı Tıp Teknolojileri Üreticileri Derneği (ARTED) temsilcileri ile SGK Genel Sağlık Sigortaları Genel Müdürü Gazi Alataş ve GSSGM Tıbbi Malzeme Daire Başkanı Recep Uslu da katıldı. Çalıştayda; Tıbbi malzeme başvuruları ile ilgili çalışma usul ve esasları, Tıbbi malzeme tedarik ve faturalandırma süreçleri, Tıbbi malzeme sözleşmesi hakkında bilgilendirme ve ücret usul esası, Tıbbi malzeme başvurularında ekonomik değerlendirme gibi konular ele alındı. Bu çalıştaydan önce de SGK’da Tıbbi Malzemeler Sektör Toplantısının ilki gerçekleştirilmişti. Buradan da görülüyor ki SGK, tıbbi cihaz sektörünün sorunlarına yakın ilgi gösteriyor. Mevcut sorunları sektör temsilcileriyle çözüme kavuşturmayı hedefleyen SGK’nın bu tavrı takdir topluyor. Ödeme sorunu ile ilgili de bir çalışmanın yapılması sektörü rahatlatacaktır. Çalıştayda; 2015 yılında tıbbi malzeme için 4 milyar TL harcandığı, 2016’nın ilk 6 ayındaki harcamanın ise 4.5 milyar TL’ye ulaştığı ifade edildi. Tıbbi malzeme harcaması artıyor ama ödeme sorunu sektörü küçültüyor…

TÜMDEF, SEİS, ARTED, ORDER, SADER Başkanları, sektörü uzun süredir kilitleyen geciken ödemeler konusunu, Ortak Rapor halinde Maliye Bakanlığı Müsteşarı Abdullah Kaya’ya ileterek çözüm önerilerinin hayata geçmesini talep ettiler. Bu görüşmeden sektör bir sonuç alınmasını bekliyor.

Sağlık yönetiminde büyük buluşma ise; 8-10 Aralık 2016 tarihlerinde “Tıbbi Tedarik Zinciri Yönetimi Kongresi”nde gerçekleşecek. Antalya’da düzenlenecek olan kongrede; satınalma, finans, bilgi işlem ve üst düzey yöneticilerle, sektöre ürün ve hizmet sağlayıcılar, etkin ve sürdürülebilir kaynak yönetici için bir araya gelecek. Medikal News dergisi olarak bu önemli kongrede de standımız ile yerimizi alacağız. Dostlarımızı bekleriz…

Ekim sayımızın içeriği ise gerçekten dopdolu. Kapak röportajımızı GE Sağlık Türkiye Genel Müdürü Yelda Ulu Colin ile yaptık. Sayın Colin önemli konulara temas etti.

Siemens Healthcare Sağlık A.Ş. Görüntüleme Bölüm Direktörü Enis Sonemel, Fujifilm Medikal Sistemler Grup Müdürü Hakan Bulut, MEDCON Tıbbi Cihazlar San. ve Tic. A.Ş. kurucusu Murat Kayıran, Mechanic Medical Healthcare System Genel Müdürü Erkan Şahin ve Biruni Üniversite Hastanesi Genel Müdürü Murat Kolbaşı ile yaptığımız röportajlar da bu sayımızda…

Bu arada; son 1 yılda radyoloji sektörüne hizmet veren 3 yeni firma sektöre merhaba dedi. Bunlardan ilki Medapp idi. Bir diğeri Mechanic Medical oldu. Son olarak da geçtiğimiz ay sektöre yeni adım atan Medcon Tıbbi Cihazlar oldu. Bu üç firmayı tebrik eder çalışmalarında başarılar dileriz.

Entegre Sağlık Kampüsleri inşaatları hızlı devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Mersin, Adana ve Yozgat Entegre Sağlık Kampüslerini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi alan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Mersin ve Yozgat Entegre Sağlık Kampüslerinin bu yıl içerisinde hizmete gireceği müjdesini verdi. 475 yataklı Yozgat ve 1294 yataklı Mersin Entegre Sağlık Kampüsleri için tıbbi cihaz alımları da sürüyor. Yozgat ve Mersin ilimize bu iki önemli eser hayırlı uğurlu olsun.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It