7 Şubat 2019

SMA VE ALZHEİMER’A YENİ TEDAVİ SEÇENEKLERİ GELİYOR

Esra Öz-5

Esra ÖZ

 

 

Göz hastalıkları, nörobilim, kanser immünoterapi, akciğer kanseri, meme kanseri ve Alzheimer alanlarında da yenilikler olacak. İsviçre’nin Basel kentinde dünya basınından alanında uzman gazetecilerin sorularını yanıtlayan Roche üst düzey yönetimi, toplantıda 2018 yılının finansal sonuçlarını ve 2019 yılındaki yeni ilaç ve diagnostik çalışmalarını açıkladı.

Onkoloji, MS (multipl skleroz) ve hemofili gibi ciddi alanlarla mücadelede önemli yararlar sunan yeni çözümlerin sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Roche Grup CEO’su Severin Schwan, “2018 yılında her iki bölümümüzde de çok iyi büyüme kaydettik. Ayrıca dijitalleşme, ürün geliştirme ve kişiselleştirilmiş sağlık hizmetlerinin ilerletilmesini desteklemek amacıyla gerçek yaşam sağlık ve analiz verilerinin kullanılması yönünde de çok önemli ilerleme kaydediyoruz. Kişiselleştirilmiş sağlık hizmetleri stratejisini daha da ilerletmek için, hastanın kanserindeki moleküler değişimleri tespit ederek bunları ilgili hedefe yönelik tedavilerle, immünoterapilerle ve klinik çalışmalarla eşleştirme yapmak amacıyla kapsamlı genetik haritalama yöntemini geliştiren, kanser araştırması alanında gerçek yaşam verilerinin kullanılması konusunda çalışmalar yaptık. Bu sene göz hastalıkları, sinir sistemi, nörobilim ve Alzheimer alanlarında da yenilikler olacak. Kanser immünoterapi, akciğer kanseri, meme kanseri, otizm tanısı ve tedavisinde ayrıca diagnostik alanında da farklı çalışmalarımız sürüyor. Gen terapi alanında kombine ve hücre terapinin maliyetleri çok pahalı. Gen terapide farklı etkenler var. Sistemik şekilde işliyor ve diğer terapi çeşitlerinden farklı ve tedavi başarı oranı yüksek” dedi.

 

Meme kanserinde hedefe yönelik çözüm, daha az cerrahi müdahale

Son dönemlerde ülkemizde sıkça gündeme gelen  Spinal Müsküler Atrofi (SM) hastası çocukların yüzünü güldüren yeni tedavi seçeneklerinin bu sene sunulacağının müjdesini veren Roche İlaç CEO’su Bill Anderson, yeni çalışmalarda bu hastaların hayatlarını değiştiren sonuçlar aldıklarını dile getirdi. Amaçlarının dünyayı değiştirerek daha konforlu bir yaşam olmasını hedeflediklerini kaydeden Anderson, bir meme kanseri ilacıyla meme kanseri tanısı almış hastaların cerrahi müdahale alanını küçülten ve kanser hücrelerine etki eden neoadjuvan tedavide de başarılı sonuçlar elde ettiklerini açıkladı. Cerrahi müdahale ile eş zamanlı uygulanacak olan tedavinin başarı oranlarının yüksek olduğunu belirten Anderson, böylece meme kanseri nedeniyle derin kesiler yerine küçük müdahalelerin hastaların yaşam konforunu artıracağını kaydetti. Anderson, ayrıca akciğer kanseri için de yeni bir ilacın başarılı oranlarının yüksek olduğunu söyledi.

MS hastalığında gözle görülür bir değişiklik

Her hastaya doğru tedaviyi doğru zamanda ulaştırmanın önemine dikkat çeken Anderson, şunları söyledi: “Verilerin hızla artan bolluğu ve karmaşıklığı sağlık çalışanları için zorlu bir mücadeleyi temsil ediyor. Kişiselleştirilmiş sağlık hizmetlerinin bir sonraki aşamasına ilerlerken, veri yönetimi konusuna önem gösteriyoruz. ABD’deki Foundation Medicine Inc., her bir hastanın kanserine ilişkin genomik profil sunmak üzere, yüzlerce kanser geni içindeki değişikliklerin çok yüksek bir duyarlılık ve özgüllükle saptanabilmesine olanak tanıyor. Flatiron Health ise, elektronik tıbbi kayıtları bir araya getirerek kanser tedavisi için büyük veriden faydalanıyor. Böylece ile yaptığımız ortaklıklar sayesinde “anlamlı veri” olarak adlandırdığımız şeyi oluşturuyoruz. Bu veri kümelerini, kanser tanı ve tedavisine dair spesifik şablonlar arıyoruz. Bu, kanser biyobelirteçlerinin tekrarlama sıklığını belirlemekten potansiyel “uygulanabilir” hedeflerin belirlenmesine kadar uzanıyor. Multipl sklerozda (MS) bu, hastalığın ilerlemesini daha erken tespit etmek ve ilaç gelişimini hızlandıran araçlar geliştirmek anlamına geliyor. MS başından itibaren ilerleyici bir hastalık. Bununla birlikte, gerçek dünyadaki bireysel hastalık seyrini karakterize etme ve öngörme yeteneği sınırlı kalıyor. Floodlight, hastalığın ilerlemesine ilişkin yeni önlemler geliştirmek üzere bilişsel ve motor fonksiyonlarındaki ufak değişiklikleri tespit etmek için akıllı telefon sensörüne dayalı ölçümleri kullanıyor. MS ile ilgili yaptığımız yeni çalışmanın hikayesinde de görüleceği üzere, hastanın hayatında gözle görülür bir değişiklik oldu.”

Türkiye’de ilk patoloji laboratuvar entegrasyonu projesi

Türkiye’de ilk kez Patoloji Hizmet Alım Laboratuvar Entegrasyon Projesi’ni hayata geçirerek tüm patoloji laboratuvar süreçlerinin görünür olmasını ve dijital ortamda takip edilmesini sağladıklarını belirten Roche Diagnostik CEO’su Michael Heuer,Bu proje sayesinde, hastadan alınan bir örneğin hangi aşamada olduğunu, hangi teknisyen veya doktor tarafından ne tür bir işlemden geçtiğini gösteren dijital bir platform kuruldu. Bu uygulama ile aynı zamanda doku kayıplarının veya süreçte yaşanabilecek hatalı işlemlerin önüne geçilebiliyor. Patoloji laboratuvarlarına önemli oranda katma değer sağlayan ve hasta sonuç güvenliğini ön plana çıkaran bu projeye mümkün olduğu kadar çok sağlık kuruluşunu dahil etmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

2019 yılında hedef büyütülecek

2018 yılına ilişkin finansal sonuçlarını açıklayan Roche Grup CEO’su Severin Schwan, “Roche’un grup satışları yüzde 7 oranında artarak 56.8 milyar İsviçre Frangı seviyesine ulaştı. 2018’deki güçlü performansımızla, ilaç bölümünde özellikle onkoloji, MS ve hemofili alanlarının; diagnostik bölümünde ise immünodiagnostik çözümlerin lokomotifliğinde gerçekleşti. İlaç Bölümü’nün satışları yüzde 7 oranındaki artışla 44 milyar İsviçre Frangı seviyesine ulaşırken, Diagnostik Bölümü’nün satışları da yüzde 7 oranında yükselerek 12.9 milyar İsviçre Frangı olarak gerçekleşti. 2019’da sabit kur cinsinden düşük ila orta tek haneli satış artışı bekliyoruz. Hisse başına kazancı da sabit kur cinsinden ciro artışına paralel olarak artırmayı hedefliyoruz. Bu yıl İsviçre Frangı cinsinden daha da yüksek temettü artışı gerçekleştirmeyi öngörüyoruz” diye konuştu.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It