8 Ağustos 2015

SİYASİ İSTİKRAR VE ÜLKE GERÇEKLERİ!

DSC_1080Türkiye 7 Haziran genel seçimlerini yüksek sayılabilecek bir katılımla gerçekleştirdi. Mecliste var olan tüm partiler fire vermeden meclise girdiler. Çıkan sonuçlar itibariyle seçmenin siyasi partilere verdiği mesaj doğru okunduğunda birleşin, itişmeyin, kakışmayın, mecliste saygı ve örnek alınacak tavırlar sergileyerek millete ortaklaşa hizmet edin denilmektedir.

Koalisyon biran evvel oluşturulmalı

Tüm partilerinde tek amacı iktidara gelip veya iktidar ortağı olarak millete en iyi hizmeti vermek olduğuna göre ortada bir sorun yok demektir. Yapılması gereken her partinin ben millete hizmete varım deyip, sayısal dururuma göre iki parti, üç parti veya dört parti bir araya gelerek millete hizmet edecek koalisyonu bir an evvel oluşturup, Türkiye’nin içinde bulunduğu ulusal ve uluslararası sorunları en iyi şekilde çözmek için çalışmaya başlamaları beklenir. Millet bu oluşumu beklerken partiler hâlâ seçim öncesi tavırlarından vazgeçmiş değiller.

Yaşam savaşı

Benim amacım siyaset yapmak değil. Ancak ülkenin biriken sorunlarının artması, ekonomik göstergelerin kırmızı çizgilere ulaştığı, sanayicinin, ihracatçının, ithalatçının, esnafın, çalışanın ve çalıştıranın siyasetin getirdiği belirsizlikler sebebiyle ortaya çıkmış olan sorunlarla kıvranırken adeta yaşam savaşı verirken siyasi partilerin bu gelişmelerden bir haber olup, sorumluluk almaktan yoksun söylevleri ve tavırları milletin canını acıtıyor. Bu siyasi liderler işçi çalıştırmış olsalar, SSK primi ödeseler, dövize endeksli sanayi yatırımı yapmış olsalar, vergi mükellefi olmanın bu ülkedeki sıkıntılarını yaşamış olsalar acaba bu tavırları sergileyebilirler mi?

Halktan kopuk yaşam

Siyasetçileri, özellikle siyasete yön veren liderleri vergi mükellefi olmuş, zamanında devletin acımasız pençelerini bedeninde hissetmiş, sıkıntının, zorluğun, ekonomik sıkıntının, rekabetin ne anlama geldiğini bilenlerden seçilmiş olsa durum sanırım farklı olurdu. Bu kadar vurdumduymazlık içinde hareket etmezlerdi diye düşünüyorum. Türkiye’de siyasetçiler korumalarla dolaşan, eskortlarla trafikte sorun yaşamayan, kısaca tüm kapıların otomatikman açıldığı, ayrıcalıklı bir yaşam içinde oldukları için halktan kopuk ve halkın çektiği sıkıntılardan bir haber olarak yaşamaktalar. Hele bir de meclise girdiler mi iklim tamamen değişiyor.

Siyasi istikrar

Anlatmaya çalıştığım Türkiye’de siyasetçiler milletten ve ülke gerçeklerinden uzak yaşıyorlar. Ülkenin sorunları ve milletin sıkıntıları umurlarında değil. Gelişmekte olan ülke olarak siyasi istikrarın ne kadar önemli olduğunun farkında değiller. Siyasi istikrar sadece tek başına iktidarla olmaz. Sorumluluk taşıyan ülke menfaatlerini gerçek anlamda düşünen lider ve siyasetçilerin olduğu ülkeler koalisyonlarla siyasi istikrar yaratılabilmekte. Bizde neden olmuyor?

 

 

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It