12 Nisan 2016

Siemens Sağlık, Dual Source portföyünü güçlendiriyor

 

İki x-ışını tüpü ve dedektörü bulunan bilgisayarlı tomografi cihazlarının tek üreticisi Siemens Sağlık, Dual Source portföyünü güçlendiriyor ve en yeni modeli Somatom Drive’ı Viyana’daki Avrupa Radyoloji Kongresinde (ECR) sundu. Çeşitli inovatif teknolojiler sayesinde, Somatom Drive tüm klinik alanlarda kullanılabiliyor. Hastalar, son derece düşük X-ışını ve kontrast maddesi dozlarıyla gerçekleştirilen muayenelerin yanı sıra nefes tutma gerektirmeyen görüntülemeden de faydalanıyorlar. Sağlık profesyonelleri de yeni dokunmatik panellerin kolay kullanımından ve artan tarama talebini karşılamaya yönelik hızlı muayene prosedürlerinden yararlanıyor. Siemens Sağlık Bilgisayarlı Tomografi Başkanı André Hartung şunları ifade ediyor: “Yüksek performanslı BT tarayıcısı Somatom Drive ile çok daha fazla sayıda kullanıcı, Dual Source teknolojisinin son derece hassas görüntüleme ve çok düşük doz değerleri gibi avantajlarını hastalarına sunabiliyor.” Bu yenilikler bir dizi inovatif teknoloji aracılığıyla elde ediliyor: Somatom Drive’ın yeni Straton MX Sigma X-ışını tüpleri ve Sigma jeneratörleri, X-ışınının yönünü hassas bir şekilde saptırıyor ve daha net hedeflenmiş ışın odaklama sağlayarak muayenelerin düşük gerilimlerde çok yüksek enerji seviyelerinde gerçekleştirilmesini mümkün kılıyor. Dolayısıyla, ileri derecede hastalar ve diyabet gibi düşük böbrek fonksiyonuna sahip hastalar için genellikle büyük bir zorluk olan kontrast maddesi, buna uygun olarak azaltılabiliyor. Kullanıcılar, X-ışını tüp gerilimlerini, 70 kV ve 140 kV arasında 10 kV’lık kademelerle serbest bir şekilde ayarlayabiliyor. Bu, gerilimin ve böylece de doğru dozun her bir hasta için ayrı ayrı seçilebilmesi anlamına geliyor. Hastaların daha düşük kV ile taranması, radyasyona maruz kalma oranlarını azaltıyor. Bu, örneğin, pediatrik vakalar ve tümörlerinin sık sık taranması gereken hastalar için faydalı oluyor. Daha kilolu hastalar için de ayarlanabilir olan kV değerleri, son derece hassas görüntüleme sağlıyor.

Optimize edilmiş X-ışını spektrumu

Bu Dual Source bilgisayarlı tomografi cihazında Siemens Sağlık, 75 milisaniyelik yüksek bir zamansal çözünürlüğü, özel spektral kalay filtrelerle saniyede 45,8 santimetreye varan bir tarama hızıyla birleştiriyor. Selektif Foton Kalkanları II olarak bilinen filtreler, X-ışınının görüntüleme açısından pek yararlı olmayan kısımlarını filtreleyerek X-ışını spektrumunu optimize ediyor. Böylece akciğer taramaları son derece düşük bir dozla gerçekleştirilebiliyor ve bunun da, örneğin potansiyel akciğer kanseri hastaları olan sigara tiryakilerine uygulanan standart tarama testlerinde büyük fayda sağlayacağı tahmin ediliyor. Spektral filtreler ayrıca kardiyak tanılarda kalsiyum skorlama için düşük dozları kolaylaştırıyor. Düşük dozların ve yüksek tanısal güvenirliğin bu birleşimi, Somatom Drive’ı, omurilik tanıları ve ortopedik muayeneler gibi gelecekteki uygulamalar için ideal kılıyor. Buna ek olarak, Dual Source tarayıcının Dual Energy modu, doku, kemikler ve implantlar gibi vücuttaki farklı materyalleri doğru bir şekilde ayırt edebiliyor ve metal artefaktlarını önleyebiliyor. Pediatri de ister şüpheli vasküler malformasyonlara sahip bir yenidoğanın torasik taraması vakasında, ister ameliyat sonrası takip muayenelerinde olsun, yeni sistemin tarama hızının hastalara nasıl yardımcı olabileceğine dair açık bir örnek sunuyor. Bu gibi kritik vakalarda, nefes alıp verme talimatlarını anlayamadıkları veya bir solunum cihazında oldukları için genç hastalarda nefes tutma genellikle mümkün olmuyor. Buna ek olarak, korkmuş veya heyecanlı çocuklar muayene sırasında sabit duramayabiliyor. Dual Source tarayıcının hızı, hareket artefaktlarını önlerken pediatride sedasyon olmadan tarama gerçekleştirmeyi de mümkün kılıyor. Ayrıca, çocukların röntgeni çekilirken dozun da mümkün olduğunca düşük tutulması gerekiyor. Stellar Infinity dedektörüne ve entegre yinelemeli rekonstrüksiyona sahip Somatom Drive ve son derece düşük kV’lerin kullanılması pediatrik vakalar için en hassas düşük dozları destekliyor.

Hastalar ve kullanıcılar için avantajlar

Tanı koyulmamış göğüs ağrısıyla hastaneye yatan yaşlı hastalar veya solunum güçlükleri yaşayan sigara kullanıcıları için de BT taraması sırasında serbest bir şekilde nefes alabilmek büyük bir rahatlık. Somatom Drive’ın hızı sayesinde, kalp ve akciğerlerin hareketi, tanısal görüntü kalitesine zarar vermiyor. Artık kalp atışını yavaşlatmak için beta blokerler gerekli değil çünkü bir kardiyak tarama tek bir kalp atışı süresinde gerçekleştirilebiliyor. Hastalar için olan bu faydalar aynı zamanda radyologlara da daha sorunsuz iş akışları sağlıyor. Eğer ilk BT taramasından elde edilen klinik görüntüler tanısal kaliteye sahipse, çoklu tarama gerekmiyor. Düşük böbrek fonksiyonuna sahip çoğu hasta için daha düşük doz kontrast maddesi, ilgili hazırlık ve takip ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Sedasyon olmayınca, anestetik destek ve yoğun medikal bakım ihtiyacı da olmuyor. Somatom Drive’ın yeni dokunmatik panelli kullanıcı arayüzleri, sistem kontrolünü kolaylaştırıyor ve böylece sistem, daha az deneyime sahip kullanıcılar tarafından da çalıştırılabiliyor. Medikal personele verilen eğitim süresi kısalıyor ve hatalı uygulamadan doğan potansiyel muayene tekrarları en aza indirgeniyor. Buna ek olarak, kontrol panellerinin konumlandırılması da girişimsel prosedürlerde olduğu gibi medikal personelin hastaya daha yakın olmasına izin veriyor. Dokunmatik ekranların kolayca temizlenmesi, prosedürler sırasında hijyeni artırıyor. CE onaylı Somatom Drive, 2016’nın üçüncü çeyreğinde sunulmaya başlayacak.

 

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It