17 Nisan 2018

SEKTÖRE DE BAHAR GELECEK Mİ?

Yusuf Kurkcuoglu Son Foto

Yusuf KÜRKÇÜOĞLU yazdı…

İlkbahar’ın güzel günlerini yaşıyoruz bugünlerde…

Bahar geldi ülkemize… Sağlık sektörüne de bahar gelecek mi acaba? Özellikle medikal sektöre…

Üretici, ithalatçı rahat bir nefes alıp kahvesini rahatlıkla yudumlayabilecek mi? Ürettiği malı satarken ‘paramı ne zaman alabileceğim acaba’ demeyeceği bir gün olacak mı üreticinin veya ithalatçının. Bugün medikal sektörde faaliyet gösteren üretici de ithalatçı da sıkıntılı.

Üniversite hastanelerinin borçları sektörün belini kırarken, “Ödemelere çözüm geldi” haberleri sektörü bir nebze olsun sevindirdi mi? Orası karışık.

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısında üniversitelerin tıp fakültelerine bağlı sağlık uygulama ve araştırma merkezi birimleri ile rektörlüklere bağlı enstitüler, ilaç ve tıbbi malzemelerine ilişkin borçları Maliye Bakanlığı’ndan aktarılacak kaynakla ödenmesine karar verildi. Karar verildi ama 3-5 yıl önceki alacaklardan halen indirim talep edilmesi sektörü üzüyor. Bu indirim konusu tamamen ortadan kalkmalı, alacaklılara paraları eksiksiz ödenmelidir. Doğru olan da budur.

Bir yandan verdiği malın parasını pul olduktan sonra alan medikal sektörü, diğer yanda SUT fiyatlarının düşüklüğünden yakınan özel hastaneler var. Sağlık sektöründe güzel şeyler yapılmasına yapılıyor ama şu maddi konular bana göre sanki sekte vuruyor bu sektöre. Parasını tahsil edemeyen, verdiği hizmetin karşılığını alamayan hangi sektör olursa olsun moral bozukluğu yaşar. Bu moral bozukluğunu çözüme kavuşturacak olan da Devlet’tir, Hükümet’tir…

 

SAĞLIK MARKET

Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilmeye çalışılan Sağlık Market’in ayrıntıları ortaya çıkıyor. Elektronik ihale ile ilk etapta 100 kalem basit tıbbi sarf malzeme alımı yapılacak. Projenin ikinci fazında ise 100 kalem jenerik ilaç alımı yapılacak. 3. Faz da ise 400 kalem tıbbi malzeme alımı çalışmaları yapılacak. Bu maksatla Sağlık Bakanlığı bünyesinde Lojistik Hizmetleri Daire Başkanlığı birimi de kuruldu. Sağlık Market uygulaması ile yerli ürün teşvikini artırmak hedefleniyor. Uygulamanın birkaç ay içinde faaliyete geçeceği bekleniyor.

 

DOKTORLARA HEM KAMU HEM DE ÜNİVERSİTEDE ÇALIŞMA YOLU

Bu arada; özelArşivSağlık Bakanlığı, yapılacak protokolle doktorların hem kamu hem de üniversite hastanelerinde çalışabileceği, ayrıca özel hastanede görev yapan bir hekimin gereklilik halinde kamu hastanesinde ameliyat yapabilmesine imkân verecek kanun taslağı üzerinde çalışıyor. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş tarafından yapılan açıklamada, sağlık hizmeti sunumunda kaliteyi artırmak için teşvik edici sistemlerin hayata geçirileceği müjdesi verildi. Bu önemli gelişmenin de hayata geçmesi çok yakında…

 

SEKTÖRÜN NABZINI TUTUYORUZ

Dopdolu bir sayımızla yine karşınızdayız. Nisan sayımızda birbirinden değerli isimlerin röportajları yer alıyor… Kapak röportajımızı Doğsan Tıbbi Malzeme Sanayi A.Ş., Genel Müdür Yardımcısı Çağan Karal ile gerçekleştirdik. Başarılı bir portre çizen Çağan Hanım ile yaptığımız röportaj ilginizi çekecektir. Bayanların sağlık sektöründeki başarısı aşikâr. Bir başarılı isim ise Academic Hospital Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak. Sayın Kavak ile Academic Hospital’deki yenilikleri konuştuk. Tıbbi cihaz sektörünün başarılı derneklerinden SADER, ARTED ve Ege Tıbbi Malzemeciler Derneği’nin yeni başkanları ile de röportaj yaptık. SADER Başkanı Mehmet Ali Özer, ARTED Başkanı Umut Gökalp ve Ege Tıbbi Malzemeciler Derneği Başkanı Onur Akgün ile yaptığımız röportajlar sektöre ışık tutacak. OHSAD Başkanı Op. Dr. Reşat Bahat ile de OHSAD Kurultayı’nı konuştuk. 19-23 Nisan 2018 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek olan kongrenin ayrıntıları Sayın Bahat ile yaptığımız röportajda.

Naturel Medikal İlaç Firmasının kurucusu ve sahibi Ahmet Altaylar, İbni Sina Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Sulu, Nabız Tıp Medikal Gereçler Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı R.Hakan Karadeniz ve OKB Medikal Genel Müdürü Koray Yaylagül ile yaptığımız röportajlar da sayfalarımız arasında.

 

YAZAR KADROMUZ GÜÇLENİYOR

Hüseyin İnceöz, Mehmet Ali Özkan, Prof. Dr. Melih Bulut, Prof. Dr. Haydar Sur, Av. Muhittin Ertuğrul Ertürk, Esra Öz, Hüseyin Güngör Aytan’dan oluşan yazar kadromuza geçtiğimiz ay Medikal Turizm Derneği Başkanı Uzm. Dr. Sinan İbiş katılmıştı. Bu ay da yazarlarımız arasına sektörden önemli bir isim katıldı. Medipol Sağlık Grubu Satın Alma Müdürü İsmail Hızlı’ya ‘Medikal News Ailemize Hoş geldin’ diyorum. Sayın Hızlı’nın, “Alırken Kazanmak” başlıklı yazısını mutlaka okuyun. Son olarak; “2017 Yılın Dergisi” ödülü için tebriklerini bildiren tüm dostlarımıza teşekkür ederiz. Bizler sizlerle varız…

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It