21 Mart 2016

SEKTÖRDE GÜZEL ŞEYLER YAŞANIYOR

YUSUF

24-27 Mart tarihleri arasında Tüyap’ta düzenlenecek olan Avrasya’nın en büyük medikal fuarı Expomed Eurasia’dayız. Fuarın, bu yıl geçen yıllara oranlara daha hareketli geçeceği belirtiliyor. Değerli dostum Expomed Eurasia Proje Grup Başkanı Gökhan Evcil aylardır bitmez tükenmez enerjisiyle ekibiyle birlikte çalışıyor. Sektöre güzel bir fuar hazırladı. Yeni firmaları, yeni ürünleri fuarda görebilirsiniz. Yorulduğunuzda bir çay içmek isterseniz Medikal News standımıza bekleriz…

Geçtiğimiz ay birçok güzel gelişme yaşandı. Danışma Kurulu Üyemiz Dr. Orhan Koç, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcısı oldu. Yine köşe yazarımız Prof. Dr. Alper Cihan ise Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu (TKHK) Başkanı oldu. İki değerli isme yeni görevlerinde başarılar dilerim. TKHK Başkanı Prof. Dr. Alper Cihan ile yaptığımız röportaj da sektörü ilgilendiren önemli bilgiler var. Bu röportajı ilgiyle okuyacağınızı umarım.

Sağlık sektörü ve tıbbi cihaz sektörü ile ilgili yeni bilgileri ise Sağlık Bakanlığı Sağlık Politikalar Kurulu Üyesi Sayın Metin Genç’in dergimiz için yazdığı makalede bulabilirsiniz. Sayın Genç’in makalesinde önemli ayrıntılar mevcut.

Tıbbi cihaz sektörünü yakından ilgilendiren “Tıbbi Cihaz Sektörü Stratejik ve Eylem Plan Taslağı” Sivil Toplum Kuruluşlarının katılımı ile Abant, Fenerbahçe Spor Kulübü Topuk Yaylası Tesisleri’nde düzenlendi. TÜMDEF ve SEİS tarafından düzenlenen çalıştaya sektör Sivil Toplum Kuruluşları, Kümelenmeler ile Üniversitelerin Teknoloji Transfer Ofisleri yetkilileri katıldı. Hazırlanacak olan çalıştay raporu ilgili kurumlara gönderilecek. İlgili haberi sayfalarımızda bulabilirsiniz. Medikal News dergisi olarak sektörü yakından takip ediyoruz. Sektörü ilgilendiren nerede bir toplantı varsa biz ordayız. Olmaya da devam edeceğiz.

Bu arada; geçtiğimiz ay MASSİAD Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçileri Derneği’nin Genel Kurulu da vardı. Yapılan seçimde F.A. Tolga Sözen yeniden MASSİAD Başkanı oldu. Sayın Sözen’i tebrik eder, görevinde başarılar dileriz. Bu yıl aynı zamanda MASSİAD’ın 25. Yıldönümü. Sektörde çeyrek asırı geride bırakan bu güzide sivil toplum kuruluşumuzun 25. Yıldönümünü kutlarız.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), Tıbbi Cihaz Yerelleşme Çalışması’nı yürütüyor. BT, HB Monitör, MR, Röntgen, Ultrason cihazlarının Yerelleştirme Çalışması kapsamında Sağlık Endüstrileri Yönlendirme Komitesi kuruldu. TİTCK, üretim yapan firmalardan bilgi almaya devam ediyor. Firmaların bu ürünleri üretme kapasiteleri, önümüzdeki 10 yılda teknolojik altyapılarının nereye geleceği, üretimin firmalara getireceği olası maliyetler hesaplanıyor. Ar-Ge altyapısı güçlü firmaların ortaya çıkıp bu önemli cihazları üretmeleri en büyük temennimiz.

Öte yandan, 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle, tüm sağlık personelimize verdikleri bu kutsal görevde başarılar dilerim.

Medikal News dergisi Ekspomed Fuarı’ndan sonra, Antalya’da 13-17 Nisan 2016 tarihleri arasında Türkiye’nin en büyük sağlık sektör buluşması olan 7. Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantıları’na stant ile katılacak. Bu önemli etkinliğe katılacak olan sektör temsilcilerini standımıza bekleriz.

Buradan tüm firmalarımıza seslenmek istiyorum; Medikal News dergisi sizin derginiz. Her zaman yanınızdadır. Bu sebeple yeni ürün haberlerinizi bekleriz. Ücretsiz olarak dergimizde yayınlayabiliriz. Size bir telefon ve bir e-mail kadar yakınız. Yeni ürünlerinizin tanıtımını yapmak bizim işimiz…

 

Yeni bir sayıda buluşmak dileğiyle,

Esen Kalın

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It