13 Aralık 2017

“Sektör için değer bazlı bilgi ve iletişim platformları oluşturuyoruz”

besır kemal 1

Ekspotürk Fuarcılık Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Beşir Kemal Şahin ile düzenledikleri organizasyonlar ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik:

Ekspoturk Fuarcılık A.Ş.’nin faaliyetleri ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Ekspotürk Fuarcılık A.Ş., yurtiçi ve yurt dışında fuar düzenleyen bir şirket olup, 2012 yılından beri faaliyetlerine devam ediyor. Ekspotürk, Türkiye’nin en hızlı büyüyen, ismiyle müsemma Türkiye’nin fuar şirketidir. Biz de ekip olarak Ekspotürk çatısı altında sağlık ve güvenlik konuları başta olmak üzere, ticaretin tüm paydaşlarını değer bazlı bir şekilde bir araya getirmeyi kendimize misyon edindik.

Yurt dışında kendi fuarlarınızı düzenlediğiniz gibi uluslararası marka fuarların Türkiye temsilciliğini yapıyorsunuz. Bu fuarlar biraz bilgi verebilir misiniz?

Evet, yurt dışında kendi fuarlarımızı düzenlediğimiz gibi, bazı yurt dışı fuarların da Türkiye temsilciliğini yapmaktayız. Ancak bir yurt dışı fuarının sadece Türkiye temsilcisi olmaktan ziyade o fuarın nitelik ve niceliklerini de geliştirmeye yönelik bir işbirliği sergilemeye gayret gösteriyoruz. Bu sayede temsilcisi olduğumuz yurt dışı fuarına Türkiye’den katılan firmalarımızın maksimum verim alabilmelerine ön ayak olmaya çalışıyoruz. Yurt dışında yaptığımız etkinlikler Pakistan, ABD ve Rusya’dadır. Pakistan’da organize ettiğimiz ve açılışını Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif’in yaptığı Pakmedica Medikal, Sağlık ve Kozmetik Fuarına örneğin, ilk yılında 100’ün üzerinde firma katılım sağladı. ABD’de HIMSS Sağlık Bilişimi Fuarı’nın Türkiye temsilciliğini yapıyoruz. HIMSS, sağlık bilişiminde dünyanın en büyük etkinliği olup her sene 45.000’in üzerinde profesyonel ziyaretçi ağırlıyor. Bu sene Las Vegas’ta gerçekleşecek organizasyonda Türkiye’nin adından ciddi bir şekilde söz ettirmek istiyoruz. Önem verdiğimiz etkinliklerden birisi de SVIAZ etkinliği olup Rusya’da düzenlenen bilişim fuarı. Bu fuara ülkemizden sadece sağlık bilişimi konusunda değil, bilişimin tüm alanlarında faaliyet gösteren firmaları bir araya getirmek ve Türkiye ile Rusya arasında bu konuda karşılıklı bir pazar oluşturmak arzusu içindeyiz. Önümüzdeki senelerde yurt dışında pazarın ihtiyaçları ve ülkemizin gereksinimleri çerçevesinde bizleri yeni projelerimizle de göreceksiniz.

Pakistan’da düzenlenen PAKMEDICA’ya sizin de belirttiğiniz gibi Türkiye’den önemli bir katılım sağlandı. Bu etkinliğiniz ile ilgili neler söylersiniz?

Pakistan’da harika bir organizasyon yaşadık. Neden böyle söylüyorum derseniz, iki yönden aldığımız geri bildirimler böyle bir kanaate sahip olmamızı sağladı. Bunlardan ilki Pakistan’ın bir fuarı olarak Pakistan Sağlık Bakanlığı, Pakistan firmaları ve ziyaretçileri boyutundan aldığımız çok olumlu dönüşler… Bu sonuç, 2018 yılında PAKMEDICA’da Pakistan’dan çok ciddi bir katılımcı ve ziyaretçi olacağına işaret ediyor. İkincisi ise Türkiye’den katılan firmalarımızın bizlere yapmış olduğu geri dönüşler… Türkiye’den PAKMEDICA’ya katılan firmalarımız dünyanın farklı ülkelerinde çok sayıda fuara katılmış ciddi fuar tecrübesi olan firmalardı. Onların bu şekilde olumlu geri bildirimleri bizi gelecek için cesaretlendiriyor. Katılımcılarımız Pakistan’da bizleri değerlendirirken pazarın kendilerine sağlamış oldukları faydaları, fuar esnasında reel ticaret yapabiliyor olmalarını ve organizasyon esnasında organizasyon şirketinden aldıkları hizmetin kalitesini dikkate alıyor. Pakistan fuarında ürettiğimiz değeri maddi olarak tanımlamak gerekirse, ‘450 Milyon USD’nin üzerinden reel ticari alışveriş oluşturuldu’ demek yanlış olmaz. PAKMEDICA’da da anlaşılmıştır ki, Pakistan sağlık konusunda Türkiye’yi örnek alıyor. Dost ve kardeş ülke Pakistan’ın Türkiye ile işbirliğini geliştirme hususunda çok ciddi motivasyona sahip olduğunu görüyoruz. Bizim Türkiye’nin güzide firmalarına önerimiz, yurtdışında yaptıkları başarılı çalışmaları Pakistan’da da sürdürmeleri… Pakistan ile ilgili elimizdeki tüm bilgileri ‘yüzde 100 iş’ sloganı ile paylaşmaya hazırız. Önümüzdeki sene hep birlikte ciddi bir katılım ve çalışma yapmayı hedefliyoruz.

Sağlık sektörünün önemli kongrelerinden Tıbbi Tedarik Zinciri Yönetimi Kongresi’nin bu yıl 3.cüsünü düzenlediniz. Kongre nasıl geçti? Değerlendirmesini yapabilir misiniz?

III. Tıbbi Tedarik Zinciri Yönetimi Kongresi, gerek kamu, üniversite, STK’lar gerekse özel sektör açısından gayet verimli geçti. Sağlık Bakanlığı Müsteşarımız Eyüp Gümüş ve Sağlık Bakanlığından çok sayıda değerli yöneticilerimiz kongrede bulundu. Burada yerlileşme altında yerli medikal cihaz ve malzeme üretimini tedarik zincirinde avantajlı hale getirmeye yönelik hedeflerden bahsedildi. Biliyorsunuz yerli üreticiler teşvik ediliyor ama kamunun alımlarında da yerliye yönelik olumlu gelişmeler olduğunu gördük. Ayrıca Sağlık Market kongre gündeminin bir diğer önemli gündem maddesi olarak öne çıktı. Müsteşar Yardımcımız Şuayip Birinci’nin de bahsettiği gibi Sağlık Market ile Türkiye’de tıbbi cihaz sektörünü güçlendirmek gibi temel bir amaç var. Kongre tıbbi tedarik zinciri yönetiminde geleceğe yönelik projelerin tartışılması, geliştirilmesi yönünde de işlevini yerine getirdi. İnşallah 2018’in aynı tarihlerinde sektöre katkı sağlama temennisi ile kongrenin dördüncüsünü gerçekleştiriyor olacağız.

Medikal firmalar kongrede açtıkları stantlarda ürünlerini tanıttılar. Tıbbi Tedarik Zinciri Yönetimi Kongresi medikal firmalara ne gibi avantajlar sağlıyor?

Bir kongre ya da fuar düzenlerken, kendimizi katılımcı firmaların yerine koyarak, “biz bir etkinliğe gelsek ne elde etmek isteriz” diye düşünüyoruz. Buna göre modellemeye çalışıyoruz. Tıbbi Tedarik Zinciri Yönetimi Kongresi ve Fuarı, bu anlamda mahiyeti gereği Türkiye’de üniversite ve kamu hastanelerinin medikal sarf malzeme, tıbbi cihaz ve ilaç tedariki, stok yönetimi, finansman modeli, geri ödeme yöntemleri, mevcut problemler, dünya uygulamaları, yeni modeller gibi sektörün gelişimi için önem arz eden konuların konuşulduğu bir etkinlik. Firmalar böyle bir etkinlikte Tıbbi Tedarik Zinciri’nin önemli bir paydaşı olarak yer alarak sektörde karşılaşılan problemlere çözüm üretebiliyor. Bu organizasyon firmalar açısından sektörün geleceği planlanırken aktif rol almaları için de ayrıca önemli… Tıbbi Tedarik Zinciri Yönetimi Kongresi ve Fuarı’nın firmaların nezdinde ürettiği diğer bir fayda ise burada Türkiye’nin dört bir yanından üniversite, kamu ve özel satın almacılarının bir araya gelmeleri… Firmaların nezih bir ortamda hedef kitleleri ile buluşup hem kısa hem de uzun vadeli şirket stratejilerine uygun bir şekilde fayda odaklı çözüm üretebilmeleri Tıbbi Tedarik Zinciri Yönetimi Kongresi’nin firmalara sağladığı en büyük değerdir.

2018 yılında OHSAD Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantıları’nın 9.cusu düzenlenecek. Geleneksel hale gelen bu etkinlik ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Bu Kurultay sağlığın tüm paydaşlarını aynı zaman ve mekânda bir araya getiren ve ‘Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantıları’ başlığı ile sağlık sektörünün geleceğine yönelik tüm sorunları çözümleri ile birlikte gündeme taşıyan bir etkinlik. Etkinlik, Türkiye’de özel sektör sağlık sisteminin gelişiminde önemli bir rol oynadığı gibi, Türkiye’ye gelen sağlık turistlerine ve genel olarak sağlık turizminin gelişiminde öncü bir rol oynamaktadır. Önümüzdeki sene özel hastanelerin satın alma yönelik de bir eğitim programı koyarak 200’ün üzerinde satın alma yöneticisini OHSAD Kurultayı’nda ağırlamayı planlıyoruz. OHSAD Kurultayı’nın katılımcı ve sponsor firma profili %90 oranında devamlılık arz etmektedir. Etkinliğin sınırsız büyüme alanı da bulunmamaktadır. Bu yüzden OHSAD’da yer almak isteyen sponsor ve katılımcı firmalarımızın erkenden yerlerini ayırtmalarını öneririm.

2018 yılında HIMSS Eurasia Sağlık Bilişimi Fuarı ve EMRAM Eğitim Konferansı’nı da düzenliyorsunuz. Bu etkinliğe kimler katılıyor, neler konuşuluyor konferansta?

Türkiye’nin en büyük ve en bilinen Sağlık Bilişimi etkinliği HIMSS Türkiye Sağlık Bilişimi Konferansı ve Fuarı 2018 yılında kabuk değiştirecek. HIMSS Türkiye artık bölgesel bir etkinlik haline gelip, HIMSS Eurasia adını alıyor. T.C. Sağlık Bakanlığı ile birlikte belirlenecek en az 4 ülkenin Sağlık Bakanlığının da düzenleme kurulunda yer alması sağlanarak, Türkiye’nin sağlık bilişimi konusunda bölgesel bir merkez olması için gerekli çalışmalar yapılıyor. Ayrıca bu faaliyet gösteren firmaların etkinlikten maksimum verim alabilmeleri için yurtiçindeki hastanelerin dışında 20 ülkeden sağlık bilişimi konusunda ziyaretçileri davet ediyor olacağız. ‘Yüzde 100 iş’ sloganı ile muazzam bir iş potansiyeli ortaya koyup, medikal fuarlarda Almanya ve UAE’ye kaptırdığımız bölgesel liderliği bu alanda ülkemize kazandıracağız. 2018’de HIMSS Eurasia’da Big Data, Cybersecurity, Block Chain, Clinical Decision Systems gibi sağlık bilişimindeki öncelikli ve yeni konuları da konuşuyor olacağız.

Femexpo, Kadın Sağlığı ve Gelişimi Forumu Fuarı yeni bir projeniz? Bu proje hakkında bize ne söylemek istersiniz?

Femexpo – Kadın Sağlığı Gelişimi Forumu ve Fuarı bizleri oldukça heyecanlandıran bir proje oldu. Kadın sağlığı ve gelişimi konusu sadece Türkiye’nin değil, dünyanın öncelikli konuları arasında… Bir yandan bu konuda faaliyet gösteren marka isimleri bir araya getirip, bir yandan BM, Dünya Sağlık Örgütü gibi uluslararası kuruluşların içerisinde yer alacağı, bir yandan da ziyaretçilerin kadın sağlığı ve gelişimine dair her şeyi bir arada bulabilecekleri, en son gelişmeleri takip edebilecekleri çok yönlü bir etkinlik olacak. Bu proje ile Türkiye’de kadını ön plana alıp, sağlığı sektörel bazlı değil, kullanım alanı bazlı ele alarak, fuarcılık ve kongre dinamiğini farklı bir boyuta taşımayı, hem katılımcı firmalarımıza hem de ziyaretçilerimize farklı bir deneyim yaşatmayı hedeflemekteyiz.

Türkiye’de sağlık alanında düzenlenen birçok önemli kongre ve fuarı organize ediyorsunuz. Sağlık alanında branşlaşmışsınız diyebilir miyiz?

Düzenlediğimiz etkinliklere baktığımızda sağlık, güvenlik, Ar-Ge, bilişim alanlarında olduğunu söylememiz lazım. Tüm bu sektörler know-how ağırlıklı, ticari alışveriş kadar bilgi alışverişinin de öncelik taşıdığı alanlar… Ancak sağlık konusunda Türkiye’nin en önemli işlerine imza atan, en hızlı büyüyen fuar şirketi olduğunu söylememiz gerek. Ülkemize, bu ülkemizin insanlarına güveniyoruz. Bu topraklarda büyüyen, gelişen insanlarız ve Ekspotürk’te bu ülkenin bir tüzel kişiliğidir. Türkiye’nin dünyanın geleceğinde önemli bir rolü olduğuna inanıyoruz. Ülkemizin stratejik konumu, sahip olduğu değerlerin, yeteneklerin fuarcılık sektörü ve kongre turizmi için büyük avantajları inanıyoruz. Ancak bu konuda istediğimiz yerde değiliz. Fuarcılığa verilen destekler, ülkemizin firmalarının üretim becerisi, THY gibi ziyaretçi trafiğini inanılmaz kolaylaştıran bir hava yolu şirketimiz, İstanbul gibi bir turizm, insan kaynağı olan kadim bir kent dünyanın fuar merkezi olamıyorsa bunun tek sebebi fuarcılık sektörünü yönetenlerdir diyebiliriz. Buradaki sorumluluk hepimize düşmektedir. Biz eminiz ki sorunu doğru olarak tespit edenler çözüme en yakın olanlardır. Bizler de fuarcılıkta Türkiye’nin ve İstanbul’un hak ettiği başarıları en kısa sürede alması için elimizden gelenin en iyisini yapacağız ve başaracağız.

 

2018 yılı Ekspotürk Fuarları

 

HIMSS US – Sağlık Bilişimi Fuarı, 05-09 Mart 2018, Las Vegas, ABD.

OHSAD Kurultayı – Medikal Ürünler Fuarı, 19-21 Nisan 2018, Antalya, Türkiye.

Pakmedica – Pakistan Medikal, Sağlık ve Kozmetik Fuarı, 04-06 Ekim 2018, Lahor, Pakistan.

HIMSS Eurasia, Avrasya Sağlık Bilişimi Konferansı ve Fuarı,25-27 Ekim 2018, İstanbul, Türkiye.

Femexpo – Kadın Sağlığı ve Gelişimi, Forumu ve Fuarı, 08-10 Kasım 2018, İstanbul, Türkiye.

Tıbbi Tedarik Zinciri Yönetimi Kongresi ve Fuarı, 06-08 Aralık 2018, Antalya, Türkiye.

 

Beşir Kemal Şahin kimdir?

27 Mart 1982’de Gaziantep’te doğmuştur. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Gaziantep’te tamamladıktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden lisans derecesini almıştır. Üniversite’nin Genç Girişimciler Topluluğu kurucu üyeliği ve başkanlığını yapmış olup okulun son yılında ilk fuarcılık deneyimine Çek Cumhuriyeti’nde başlamıştır. 27 yaşında ilk şirketini kurmuş, Ankara’da Türkiye’nin ilk internet etkinliği olan İnternet Şenliği’ni organize etmiştir. Akabinde Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Kırgızistan, BAE, Cezayir, Fas, Pakistan, ABD gibi Türkiye’nin hedef pazarlarında 50’nin üzerinde fuar organizasyonu yaparak 1000’in üzerinde Türk firmasının ihracat macerasında yol arkadaşlığı yapmıştır. 2014 yılında sağlık sektörünün duayen isimlerinden olan Feyzullah Akben ile ortaklık kurmuş, Ekspotürk Fuarcılık A.Ş., Satur Turizm A.Ş. ve Ajansfa Organizasyon A.Ş.’nin Yönetim kurulu üyeliği ve CEO görevlerini sürdürmektedir. Beşir Kemal Şahin evli olup, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It