27 Ocak 2019

“SEİKO OPTİK TÜRKİYE OLARAK, DÜNYADA SATIŞ PERFORMANSIMIZLA EN İYİ 5. ÜLKEYİZ”

Seiko 1 Suat Çam

Seiko Optik Türkiye Ülke Müdürü Suat Çam ile Seiko Optik’in Türkiye’deki çalışmalarını konuştuk:

Seiko Optik’in Türkiye’deki faaliyetleri, Üretim ve Ar-Ge çalışmalarınız hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Çocuklar ve yetişkinler için farklı ihtiyaçlara ve yaşam şekillerine göre kaliteli ve teknolojik ürünler geliştirerek tüm görme sorunlarına çözüm oluşturuyoruz. Dünyanın en eski optik cam üreticisi olan Seiko Optik, 1921 yılında ilk optik cam üretim atölyesini Japonya’da açtı. Bugün Almanya’dan Avrupa’ya, Afrika’dan Yakın Doğu’ya 50’den fazla ülkeye hizmet veren bir markayız. Türkiye’de 2017 yılı itibariyle üretim yatırımlarına başladık. Üretim kapasitemizi ve lojistik noktalarımızın sayısını artırdık. İstanbul, İzmir ve Ankara’da lojistik merkezleri kurduk. Türkiye’nin her noktasına en hızlı şekilde ulaşmayı hedefliyoruz. Yatırımlarımızla 12-15 günlük teslimat süresini 4-5 güne çektik. 2019 yılında bu yatırımlara ek olarak Bursa, Antalya ve Samsun’da yeni lojistik merkezler açmayı planlıyoruz.

Türkiye genelinde şubeleriniz var mı? Tüketicilere nasıl ulaşıyorsunuz?

Mevcut olarak Türkiye’deki 6.000 optik mağazanın yaklaşık 700’ünde yer alıyoruz. Kurmayı planladığımız yeni lojistik merkezlerimizle 2020 hedefimiz %10 pazar payı ile 1.200 mağazada yer almak olacak.

Pazardaki rekabet gücünüz ve 2019 hedefleriniz nedir?

Satış ve büyüme odaklı hedeflerimizi gerçekleştirdiğimiz, lojistik merkezlerimizi çoğalttığımız ve üretim kapasitemizi artırdığımız bir yıl oldu. Seiko Optik Türkiye olarak, dünyada satış performansımızla en iyi 5. ülkeyiz ve pazar payında ilk 3’deyiz. Bu yıl yatırımlarımızın büyük bir kısmını inceltilmiş optik camlara ve güneşte kendinden koyulaşan kolormatik camların üretimi üzerine yapacağız. Bu ürünlerin üretimini Türkiye’ye taşıyarak, pazarda büyümeye devam edeceğiz.

Ürün gamınızdan ve özelliklerinden bahseder misiniz?

Optik sektöründe çığır açan yeniliklere imza atarak kişiye özel, farklı ilgi ve kullanım alanlarına uygun camlar geliştiriyoruz. Uzak ve yakını tek odaklı Progressive camda toplayan ‘FreeForm’ teknolojisinden, kişiye özel üretilen ‘Prime Xceed’e, sürücüler için özel olarak tasarlanan ‘Seiko Drive’dan, yoğun bilgisayar kullanımı için tasarlanan ‘Indoor 100 / Indoor 200 – Indoor PC’ ve çocuklar için üretilen ‘Trivex’ camlara kadar özel bir ürün gamına sahibiz. Biz kullanıcılarımızın ihtiyaçları doğrultusunda, mükemmel görüş deneyimi sağlamak için kaliteli optik camlar üretiyoruz.

Uzak yakın kullanımı için olan Progressive camlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Prespiyopi (yakını görememe) sorunu yaşa bağlı oluşan göz hastalıklarından biri. Kişilerde bu problem oluşmaya başladığında uzağı görmede de sorun yaşıyorsa, uzağı ve yakını görebilmek için gözlük kullanmaya başlıyor. Seiko ‘Progressive Optik Cam’ teknolojisi yakın, orta ve uzak mesafeleri tek bir camda birleştiriyor ve kullanıcısına fonksiyonellik sağlıyor. Progressive gözlük camlarının alt kısmı yakın, iki cam arasında kalan ve progressive geçiş alanı olarak adlandırılan bölüm orta, üst kısmı ise uzak mesafeleri görmeyi sağlıyor. Seiko Progressive Camlar, kullanıcısına 30-40 cm’den başlayarak, kesintiye uğramadan her mesafede mükemmel görüş deneyimi yaşatıyor.

Çocuklar için özel olarak geliştirdiğiniz Trivex camlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Tüm çocuklar dışarda vakit geçirmekten, bisiklet sürmekten, spor yapmaktan ve oyun oynamaktan hoşlanır. Seiko Trivex camlar ile çocuklara özgürce hareket etme özgürlüğü tanıyoruz. Kalabalık arkadaş grupları içinde oynanan oyunlarda, bireysel olarak yapılan aktivite ve sporlarda bazı fiziksel yaralanmalar meydana gelebiliyor. Özellikle yüz bölgesi, baş, göz ve göz çevresi çarpma ve darbelere karşı korunmasız bir alan olarak öne çıkıyor. Gözlük kullanan çocuklar bu tür kazalardan daha çok etkilenebiliyor, kaza sırasında gözlük camları ve çerçeve kırılabiliyor. Gözlük kullanan bazı çocuklar, gözlüğüne zarar gelecek endişesiyle bu tür oyunlara ve sporlara dahil olmak istemiyor. Seiko’nun çocuklar için özel olarak geliştirdiği Trivex kırılmaya karşı dayanıklı özel camlar ile çocukları gözde yaralanmalara karşı koruyoruz.

Türkiye’de göz sağlığı hakkında bilinç ve gözlük kullanımı konusundaki görüşleriniz nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, dünyada 285 milyon insanda görme bozukluğu mevcut. Bu rakamın %80’i önlenebilir veya tedavi edilebilir olan bozukluklar. Farkındalığın düşük olması veya erken teşhis edilmemesi gibi sebeplerle her geçen yıl göz sağlığı sorunu artıyor. Türkiye’de göz muayenesi yeterince önemsenmemekle birlikte, bireylerin bir bölümü de bilinçli değil. Gelişmiş ülkelerde gözlük kullanım oranı %65-80 arasında değişirken, bu oran Türkiye’de %20 seviyelerinde ve yaklaşık 15 milyon gözlük kullanıcısı var. Kullanıcılar gözlük kullanmaya başladıktan sonra muayeneyi gerekli görmüyor, ancak gözlüklerin zaman geçtikçe değiştirilmesi gerekebiliyor. Göz sağlığı için 6 ayda 1 muayene olunması önemli. Avrupa ortalamasına baktığımızda gözlük değişim aralığının 2 yılda 1 olduğunu görüyoruz. Türkiye’de bu aralık 3-4 yıl. Gözlük kullanımında kaliteli optik cam tercihinin yanı sıra yaşam tarzına ve kullanım alanlarına göre cam tercihlerinin de belirlenmesi gerekiyor. Yine Avrupa’ya baktığımızda bir kişinin farklı kullanım amaçlarına göre 3-4 adet gözlüğü olduğunu görüyoruz.

Seiko Optik’in göz sağlığı farkındalığı oluşturmak adına geliştirdiği projeler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Seiko Optik sosyal ve duyarlı bir marka olarak her zaman toplum yararına çalışmalar yürütmüştür. Göz sağlığı ve gözlük kullanımı konularında toplum bilinçlenmesine yönelik yürüttüğümüz çalışmalar doğrultusunda; Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, görme sorunları, göz hastalıkları ve göz sağlığını koruma yolları gibi konularda makalelerle toplumun doğru bilgiye ulaşmasını sağlıyor. Marka vizyonumuz, doğa dostu ürünlerimiz ve üretimimizle, çevreci yaklaşımımızı devam ettiriyoruz. Göz sağlığı farkındalığını artırmaya yönelik gerçekleştirdiğimiz projelerimizin yanına çevreci yaklaşımımızı da ekleyerek optik sektöründe önemli bir yer edinmemizi sağlayan bu topraklara fayda sağlamaya yönelik adımlar atıyoruz. Türkiye, mevcut orman varlığı açısından maalesef henüz orman zengini bir ülke durumunda değil. Biz sürdürülebilir bir gelecek için; TEMA Vakfı aracılığıyla Gaziantep Nurdağı ağaçlandırma sahasına 10.000 fidan bağışladık ve ‘Seiko Optik Türkiye Hatıra Ormanı’nı oluşturduk. Tüketicilerimizle birlikte büyüttüğümüz bu proje ile orman varlığına küçük bir katkı sunuyoruz. ‘Gözümün Değeri’ projesi ‘Karanlık Oda’ etkinliklerimizle göz sağlığı ve gözlük kullanımı konusuna dikkat çekmeyi amaçlıyoruz. ‘Karanlık Oda’ deneyimleriyle, karanlık bir alanda en basit gündelik aktiviteleri yapmanın zorlaştığının altını çiziyor, göz sağlığının önemine, düzenli göz muayenesinin gerekliliğine ve kaliteli gözlük camı kullanımını vurgu yapıyoruz.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It