22 Ekim 2017

ŞANLIURFA ŞEHİR HASTANESİ’NİN EN KISA SÜREDE İNŞAATINA BAŞLANACAK

IMG_20171022_202707IMG_20171022_183839

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, bir dizi inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Şanlıurfa’ya gelen Bakan Demircan’ı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri ve Mahmut Kaçar, Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Garnizon Komutanı Tuğgeneral İsmail Hakkı Köseali, AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, İl Jandarma Komutanı Albay Nuri Öztürk, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Tabip Odası Başkanı Dr. Eyüp Şelli, belediye başkanları ve ilgili kurum amirleri karşıladı. Şanlıurfa’da yeni açılan Eyyübiye Devlet Hastanesine taşınmalarından dolayı boşalan hastane binalarında inceleme yapan Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan’a İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Duran ayrıntılı bilgi verdi.

İncelemelerden sonra açıklamada bulunan Bakan Demircan, “Henüz daha bir karar veremedik projeler çalışma aşamasında. İnşallah çalışmamızı tamamladıktan sonra bu hastane binalarında Bakan Fakıbaba ile birlikte Şanlıurfalı hemşehrilerimizin ihtiyaçlarına en uygun şekilde düzenlemeler, değerlendirmeler yapacağız” dedi. Doktor açığının her geçen gün kapandığını dile getiren Bakan Demircan, “Yeni doktor atamaları yapıldı. Pratisyen hekimlerin mecburi hizmetleri kuraları çekildi. Uzman arkadaşların da mecburi hizmeti kurası çekildi. Elimizdeki imkanları en adil, en iyi şekilde kullanıyoruz. Hekimler konusunda endişe edilecek bir şey yok. Türkiye’de pratisyen hekim açığı da giderek kapanıyor. Yan dallar tabiki zaman içinde yavaş yavaş kapanacak. Şanlıurfa bizim önem verdiğimiz, merkezlerden biri. Hem çok sayıda göçmen almış bir ilimiz, hem de nüfusu artan bir ilimiz” şeklinde konuştu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba ise, ”Ben yıllarca burada başhekimlik yaptım ve 2002 yılı ile 2017 arasında müthiş mesafeler aldık ama eksikliklerimiz var” dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan akşam saatlerinde de GAPTAEM Tarımsal Eğitim Merkezi’nde Şanlıurfa’daki sağlık konusunda yapılan çalışmaları değerlendirmek üzere düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıya; Bakan Dr. Demircan’ın yanısıra; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa Milletvekilleri Mehmet Ali Cevheri, Mehmet Akyürek, Mahmut Kaçar, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zeki Korkutata, Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Doç. Dr. Furkan Karabekmez, Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Hüseyin İnceöz katıldı. Toplantıda Şanlıurfa’daki mevcut sağlık yatırımlarının son durumu ele alındı. Şanlıurfa Şehir Hastanesi inşaatına en kısa sürede başlanılması da toplantıda ele alındı.

Şanlıurfa Şehir Hastanesi

1700 yataklı Şanlıurfa Şahir Hastanesi yaklaşık 59 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. İçerisinde 600 kadın doğum ve çocuk, 200 kalp damar cerrahisi, 200 onkoloji, 100 fizik tedavi rehabilitasyon, 80 yüksek güvenlikli adli psikiyatri, 290 yoğun bakım yatak ve 60 adet ameliyathane ile 17 yanık ünitesi yer alacak.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It