21 Mart 2016

SAĞLIKTA KİM NE BEKLER?

Biraz beyin fırtınası yapalım dedim, hoşgörünüzle de sağlıkta kim ne bekleri çıkartmaya çalıştık… Hastalar: Öncelikli muayene bekler, bol reçete ister, her şeyin bedava olmasını ister, hastane de yatıyorsa sabahın olmasını bekler, nöbetçi hemşirelerin geceleri az gürültü yapmasını ister, ilgi bekler ve en önemlisi iyi bir iletişim bekler.

Sağlık Teknikerleri: İyi ve sağlıklı çalışma ortamı ister, önemseme ister, geliri yüksek olsun ister, lisans tamamlama için sendikalar ve siyasiler üzerinden sürekli ayrıcalık ister, meslek tanımının net olmasını bekler, çıkışta ek iş yapabilmeyi ister, kariyer planı bekler, ekip çalışmasının ne olduğunu bilen hekimler ister.

Hekim ve Diş Hekimleri: Güvenli, özlük hakları tanımlanmış, hastalarına yeterince zaman ayırabilecekleri çalışma koşulları ister, para ister, toplumsal saygı bekler, siyasilerin ve bakanlık baskısının olmadığı hastaneleri özler, teknolojik cihazlara rahat ulaşabilmek ve reçetesine karışılmamasını ister.

Serbest Eczacılar: Bol reçete ister, eczaneyi çevirebilecek iyi bir kazanç bekler, reçetesiz ilaç satmayı ister, az bürokrasi bekler, SGK’nın zamanında para ödemesini ister, SGK kapsamındaki ilaçların daha çok olmasını ister. Hastane Eczacıları: Öneminin fark edilmesini bekler, iyi çalışma koşulları ile birlikte yeteri kadar personeli olan bir hastane eczanesinde çalışmak ister.

Hemşireler: Uygun çalışma koşulları, az nöbet, çok çalışma arkadaşı, mesleklerine daha fazla saygı, az angarya, hasta yakını ile az muhatap olmak, yoğun bakım-acil gibi yerlerde çalışmamak, az evrak işi ama yönetici pozisyonu olsun ister.

Diyetisyenler: Hekimlerin mesleklerine daha az müdahalesini bekler, mesleğin önemsenmesini ister, çakma diyetisyenlerin medya da olmamasını ister, kendilerinin de kilo almamasını ister.

Muayenehane Sahipleri: Paralı hasta bekler, sağlık bakanlığının muayenehane düşmanlığının son bulmasını ister, tam gün çalışma yasasının esnetilmesini bekler, özel hastaneler gibi yabancı hastaların da kendilerine gelmesini ister, az vergi vermek ister, SGK anlaşması bekler, malpraktisten uzak durmak ister.

Tıbbi Laboratuvar ve Görüntüleme Merkezleri: Devlet kurumları ile daha çok anlaşma ister, bakım anlaşmalarının nitelikli olmasını ister, hekimlerle iyi diyalog bekler, muayenehanelerin çoğalmasını ister.

Genetik Merkezleri: Sağlıkta yer almayı bekler, SGK anlaşması ile iyi kazanç ister, moda olmak ve herkesin markete gider gibi kendilerine gelmesini ister.

Aile Hekimleri: Nöbetsiz yaşam bekler, az sorunlu hasta grubu ister, bakanlıktan yüksek ödeme bekler, birinci basamağın öneminin anlaşılmasını ister.

Sendikalar: Sağlık Bakanlığının sadece yandaş sendikalarla iletişim kurmamasını ister, üyelerine iş olanağının artmasını ister, sarısı Kızılcahamam’da ak-toplantı, kurdu Erciyes’te Tekir yaylasını, kırmızısı Taksim’de 1 Mayıs’ı özler.

Uzmanlık Dernekleri: Uzmanlık sınavlarında söz sahibi olmayı ister, kongrelerinde bol sponsorluk ister, alanında tek dernek olmayı ister.

Taşeron Çalışanlar: Gelecek güvencesi ister, daha iyi bir iş bulmayı özler, asgari ücretin yukarısını bekler, insanca çalışmak ister, iş isterken her şeyi yaparım der, işe girdikten sonra da iş yapmamayı bekler, bir sonraki ihalenin de aynı firmaca alınmasını ister.

Malzeme İthalatçıları: Hem işi bilen hem işi bilmeyen alıcıları ister, düşük fiyattan alıp yüksek satmak ister, gümrüğe takılmak istemez, döviz kurunu sabit ister, az rüşvet vermek ister.

Yerli Malzeme Üreticileri: İthal ürünlere göre ayrıcalık bekler, adam yerine konup muhatap olunmasını ister.

İlaç Firmaları: Bol hasta ister, bol reçete bekler, kâr marjlarına artık dokunulmamasını ister, kolay ruhsat bekler, eski günlerini özler.

Mümessiller: Kotaları ile uğraşılmamasını ister, hastaneye rahat girmeyi bekler, hekimler tarafından hediye verici olarak görülmemek ister, belli bir yaş sonrası başka işlerinin olmasını ister.

Özel Hastane Sahipleri: Sigortalarla iyi anlaşma, özel sigortalı hasta, yüksek SUT, az prosedürlü az kesintili SGK, yakalanmadan fark ücreti almak ister, çok mezun çok talep ve dolayısı ile az ücret ödemek ister, sağlık turizminden hasta gelsin kazancı bol olsun bekler.

Sağlık Bakanı: Her yerde, köy de şehir de doktor hemşire olsun ama az para verelim ister, kurumlardan az ses çıksın az olay olsun ister, sağlıktan oy gelmeye devam ediyor denilerek kabine de artan önem ister, haftasonu aile hekimleri nöbet tutsun ister, bürokratların para işlerinden yakalanmamasını ister, tüm sektöre hakim olmayı bekler.

Sağlık Bürokratları: Daha fazla kadro ister, savcıya yakalanmamak medyaya düşmemek ister, güç bende olsun, olmasa da bende sansınlar ister.

Hastane Yöneticisi: Havası olsun ister, iş yürüsün sorun gelmesin ister, hastanenin patronu olmak isterler. Hastane Başhekimi: Sorunsuz günler ister, ben ne iş yapıyorum hastane yönetici ne yapıyor ikileminden çıkmak ister, yerinde kalmak ister.

Sağlık Yönetimi Öğrencileri: Kamu da atama ve kadro ister, fark edilmek ister, kendilerini yetiştirmeden hekim yöneticilerin yerine geçmeyi bekler.

Uzmanlık Öğrencileri: Güvenilir büyük bir şehirde zorunlu hizmet ister, az nöbet bekler, ah bir mezun olsam, ben yapacağımı biliyorum der. Nereden düştük bu şefe bu hastaneye der.

Sağlık Hocaları: Sağlıkla ilgili kendilerine de danışılmasını ister, düzgün çalışma koşullarında eğitim vermek ister, okuduğunu anlayan anladığını uygulayan öğrenciler bekler. Araştırma bütçesi ister, yeni cihaz ve malzeme ister, asistan ister.

Kamu Hastane Birlikleri Yöneticileri: Hiyerarşik olarak il sağlık müdürünün üzerinde olmak ister, az denetim bol puan bekler, ödenek bekler, çok uzman ister, az Sabim bekler, tüm ekibin kendi adamı olmasını ister, özel hastanedeki doktorlarından daha çok para kazanmayı ister, yerinden oynatılmamak ister, sözleşmesinin yenilenmesini bekler.

İl Sağlık Müdürleri: Kamu hastane birliklerinin kendilerine bağlanmasını bekler, eski günlerini özler.

Sağlık Muhabirleri: Gazetelerde sağlık muhabirleri kadrolarının olmasını ister, doktorlar gazetelerde fazla yazı yazmasın derler.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It