15 Kasım 2016

SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROJESİ, SUT LİSTELERİNİN YENİDEN TANIMLANMASI VE ÖDEME SORUNU

YUSUF

Yusuf KÜRKÇÜOĞLU

Sağlıkta Dönüşüm Projesi ile Türkiye’de sağlık hizmetleri son 10 içerisinde adeta çağ atladı. Bu çağ atlamada başta Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve ekibinin rolü çok büyük.

Avrupa standartlarında sağlık hizmeti alan vatandaşlar bundan memnun. Sağlık bürokrasisi yaptığı işten memnun. Burada yapılan işten değil de verdiği hizmetin karşılığını zamanında alamayan önemli bir kesim mutsuz. Bu kesim 75 milyon vatandaşımıza verilen sağlık hizmetinde kullanılan tıbbi cihazları, sarf malzemeleri hastanelere sunan medikal firmalar…

Sağlıkta Dönüşüm Projesi’nin tüm ayakları başarıyla sürerken yaşanan ödeme sorunu zincirleme sorunları beraberinde getiriyor. Sorun ödeme gibi gözükse de iş bazı ameliyatların yapılamaması veya bazı ameliyatlarda kullanılan malzemelerin hastaneler tarafından ucuza (kalitesi tartışılır) temin edilmesine kadar gidebiliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu bütçesini artırmak istemiyor. Bunun sonucunda hastaneler de “ne kadar ucuza ürün alırsam o kadar kâr ederiz” diyebiliyorlar. SUT listelerinin yeni baştan tanımlanmasını isteyen medikal firmalar, tüm listelerin tek bir liste haline getirilmesinden yana. Uygulamalara göre eşleştirme yapılması isteniyor. Ama bunlar yapılırken de SGK’nın, “Bu işten ne kadar tasarruf edebiliriz”i düşünmemesi gerek. Piyasada çok kötü ürünler var. Aslında bu kötü ürünlerden SGK da arınmak istiyor. Kötü ürünün önünü açan da Sağlık Bakanlığı hastaneleri olunca SGK “çözümü kendi içimizde aramalıyız” demeli sanırım.

Tüm yollar ödeme sorununa çıkıyor. Sözleşmedeki vadelerin zamanında yerine getirilmemesi sonucu birçok firma artık malzeme ihalelerine girmiyor. Kamu hastaneleri malzeme ödemelerini geciktirdiği gibi özel hastaneler de vadeleri uzatmaya başladı. Üniversite hastanelerinin ödemeleri ise kangren halini almış zaten.

SGK kendini korumak için alternatif geri ödeme sistemini hayata geçireceğe benziyor. Her şeyi direkt firmalarla yapabilecekler. Bu durum firma sayısını da azaltacaktır.

7-11 Aralık tarihlerinde Antalya Susesi Luxury Resort’ta düzenlenecek olan “2. Tıbbi Tedarik Zinciri Yönetimi Kongresi”nde ödeme sorunu başlıklı bir toplantı da düzenlenecek. Sağlık yönetiminde, satınalma, finans ve üst düzey yöneticilerle, sektöre ürün ve hizmet sağlayıcıları bir araya getirecek olan bu kongrede ödeme sorununa bir çözüm bulunması sektörün en büyük temennisi. Medikal News dergisi olarak biz de bu kongrede olacağız. Kongrenin ayrıntılarını Aralık sayımızda takip edebilirsiniz…

Hükümetin sağlıkta 2017 planı

Sağlıkta Dönüşüm Projesi’nin 2. Etabının stantını veren Sağlık Bakanı Recep Akdağ, önümüzdeki yıl birçok önemli projeyi hayata sokacak. Sağlık Bakanlığınca, geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının kapsamı genişletilecek. Bu kapsamda, ruhsatlandırma ve sertifikasyon hizmetleri artırılacak, pilot hastanelerde “tamamlayıcı tıp poliklinikleri”nin açılması sağlanacak. Sağlıklı hayat tarzı teşvik edilecek ve daha erişilebilir, uygun, etkili, etkin bir sağlık hizmeti sunulacak.

Acil sağlık hizmet sunumu da kapasite olarak güçlendirilecek. Evde sağlık uygulamasının erişilebilir, etkili ve etkin olması sağlanacak. Mevcut ve yeni oluşturulacak birim sayıları ile hizmet sunumu göz önünde bulundurularak evde sağlık hizmet birimleri sabit personel ve sabit araç envanter çalışması yapılacak. Sağlık hizmet sunumunda klinik müdahalelerin etkinliğini, hasta ve sağlık çalışanlarının güvenliği ile memnuniyetini dikkate alan yaklaşımlar da oluşturulacak.

e-Nabız Sistemi’nin kullanımı da yaygınlaştırılacak. Bu kapsamda, vatandaşların kişisel sağlık kayıtlarına elektronik ortamda her yerden erişebileceği sistemin bilinirliğinin artırılması amacıyla görsel ve yazılı tanıtım araçları kullanılacak. Sağlık hizmet sunumunda klinik müdahale etkinliğini artırmak amacıyla Klinik Kalite Ölçme ve Değerlendirme Sistemi kurulacak. Hastaların ve sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamak için sağlık hizmeti sunumuna yönelik kalite standartları geliştirilecek ve bu standartlar doğrultusunda kurum ile kuruluşlar düzenli olarak yerinde değerlendirilecek. Akılcı ilaç kullanımı için sağlık personelinin ve halkın bilinçlendirilmesi sağlanacak, ilaç ve tıbbi cihazların kalitesi, kullanımı ve bunlara yönelik harcamaların etkinliği kontrol edilecek.

Tüm bunlar yapılırken sistemin sac ayakları kuvvetli hale gelmeli. Sistem içerisinde kimse mutsuz olmamalı…

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It