9 Ağustos 2016

SAĞLIK SEKTÖRÜ NEREYE GİDİYOR…

huseyın sarpkaya

Hüseyin SARPKAYA

Değerli dostlar yılın ortasına gelmiş bulunmaktayız. Birçok paydaşımız hedeflerine ulaşamadı, yatırımlarını erteledi büyümesini durdurdu. Peki neden? Sektör bu denli büyürken yerli üretici veya sağlık hizmet üreticisi bu sıkıntıları yaşıyor.

Birçok sebebi var tabii. Gerek dış politika eksenli ihracat kanallarının tıkanması, gerek iç piyasadaki yatırımın global firmalar üzerinden tedarik edilmesi gerekse Halk Sağlığı, Hudut Sahilleri gibi kurumların toplu mal alımı. Bu saydıklarımdan hepsi birer etken fakat bu işin temelinde başka nedenler olmalı. Sanırım biz sağlık hizmet üreticileri iş yapma modellerini gözden geçirmeli ve tedarik sürecinde daha fazla yer almalı diye düşünmekteyim. Nasıl mı? Sayın Mehmet Müezzinoğlu şimdiki bakanımıza görevi devrederken ilginç bir konuyu dile getirdi tabi o günün hengamesinde basın, bu açıklamayı yeterince yansıtamadı.

Şehir hastanelerinin satın alma sistemi

Neydi bu: ‘Sağlık sektörü tüketerek büyümekten vazgeçmeli üreterek büyümeli’. Evet maalesef tüketerek büyüdük, firmalarımız tabir caizse kendilerini, iyi bir diyet programına almalı. Bayiliklerini, distribütörlüklerini yeni açılacak şehir hastaneleri satın alma ver tedarik sistemine göre adapte ederek gözden geçirmeli. Üreticilerimiz ise son günlerde hükümetimiz tarafından atılan pozitif adımlar ile birlikte yeni ihracat kanalları oluşturmalı, birleşmekten korkmadan Ar-Ge faaliyetlerine daha çok yatırım yapmalı.

Sağlık turizmi

Sağlık hizmet sunucuları tıbbi cihaz ve medikal planlama maliyetlerini gözden geçirmeli. Ayrıca ülkemiz önemli bir destinasyon. Yeni açılacak havalimanı ile beraber günlük 50 – 60 bin kişinin aktarma yapacağı ve bu yolcuların % 10’unun ülkemizde en az 1 gün konaklayacağı söylenmekte. İşte bu sebepten dolayı sağlık hizmet sunucuları sağlık turizmime yönelik faaliyetlerini gözden geçirmeli bu alana gerekli personel ve teknoloji yatırımı yapmalıdır.

Meslek örgütleri

Tabi bu dönüşüm kolay değil. Ama hep beraber bir vizyon değişikliği şart. Burada iş birazda meslek örgütlerine düşüyor. Bu güne kadar bürokrasi ile o kadar meşgul idiler ki belki de üyelerinin hayatta kalma mücadelesinin farkına varamadılar. Bu aynı zamanda bir öz eleştiridir, sakın kimse kızmasın lütfen. Üyelerimizin işlerinin iyi gitmesi için çalışmak bizlerin görev alanı içerisindedir.

Morale ihtiyaç var

Çok karamsar tablo çizmek istemem ama bazen silkinip, sektöre biraz dışardan bakma aslında ne kadar çok fırsat olduğunu görmemizi sağlayacaktır. Tabi devlet bizim tek satın alıcımızdır ve elbette sektöre katkısı büyüktür bu yadsınamaz. Fakat iş adamının her şeyden önce morale motivasyona ihtiyacı vardır. Sayın siyasi büyüklerimden bu gerçeği sık hatırlamalarını ve açıklamalarında sağlık sektörünün gerek imalatçı gerek hizmet sunucularının ülke için ne kadar önem arz ettiği konusuna değinmelerini rica eder saygılarımı sunarım.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It