17 Nisan 2018

Sağlık Hizmetleri Sunumunda Dört Trend Eğilim

huseyın ınceoz

Hüseyin İNCEÖZ yazdı…

Sağlık Bakanlığı

Sağlık Yatırımları Genel Müdürü

 

Sağlık sektörü herkesi ilgilendirebilen ve etkileyebilen, ancak tarihsel olarak baktığımızda, sağlık hizmeti alanların az sayıdaki olumlu deneyimleri ile ünlenmeyi başarmış bir endüstridir. Günümüzde müşteri ya da sağlık hizmeti alan kişilerin deneyimi, birçok sağlık şirketi ile kliniğin odak noktası haline gelmektedir. Bu popülarite sağlık hizmetlerini dönüştürme gücüne sahip yeni yaklaşımlar ve yeni teknolojiler ile desteklenir. Bu bağlamda, 2018 ve sonrası için sağlık hizmeti sunumunda en trend dört eğilimi ele alalım.

Sağlık Hizmetlerinde Verilerin Geliştirilmesi…

Sağlık hizmetleri her zaman veri kullanmıştır, ancak yeni veri türleri ve bunları toplama yolları müşteri deneyimini etkileyecektir. Otomatik sistemler, en iyi hasta deneyimini bulmak için büyük miktarda veriyi gerçek zamanlı olarak tarar. Sağlık hizmeti verileri, ziyaret sonrası geri bildirim anketlerinden en yoğun günlerin ve saatlerin sayısına kadar birçok farklı şekildedir; bu sayede klinikler back ofislerini düzgün bir şekilde yönetebilir. Veriler, bir hastanın ne zaman hastalanacağını tahmin edebilir, böylece önleyici tedbir alınabilir, kişiselleştirilmiş sağlık hizmetleri planları oluşturulabilir ve potansiyel olarak kontrol dışına çıkmadan hastalıkların yayılmasını sınırlayabilir. Ayrıca, hizmet sağlayıcıların her bir hasta için daha kapsamlı bir görüşe sahip olmalarını sağlar; bu da, müşterilerin sağlık hizmetlerinin en sinir bozucu yönü olduğunu söyledikleri, ziyaret öncesi alınan anketleri potansiyel olarak kaldırabilir.

Hasta Kişiselleştirme…

Bugün insanların hasta olmaya zamanları yok ve ihtiyaç duymadıkları hizmetler için beklemek istemiyorlar. Verilerin büyümesiyle sağlık hizmeti deneyimini kişiselleştirme yeteneği gelişiyor. Bugünden başlayarak ve gelecekte büyüyerek, sağlık hizmeti ofisleri her müşteri için tamamen kişiselleştirilmiş bir deneyim oluşturabilecektir. Herkes aynı şekilde tedavi edilmek yerine, klinikler bir hastanın hangi doktoru tercih ettiğini, sağlık geçmişini ve potansiyel sağlık sorunlarını görmek için bu verileri kullanabilir. Bu, karmaşık bir sağlık hizmeti ağında gezinmek yerine, hastanın bilgilerine kolayca erişilebileceği, böylece doğru tedavi seçenekleri, önleyici bakım ve tavsiyelerin yapılabileceği anlamına gelir.

Sağlık Hizmetlerinde Giyilebilir Cihazları Kullanma…

Giyilebilir cihazlar, hastaları dahil etmek ve kişisel sağlıklarına yatırım yapmak için etkili araçlardır. Bu teknolojilerin en sık kullanıcıları, ortalamadan daha az sağlıklı ve hastanede bakıma ihtiyaç duyan insanlardır. Etkinlik izleyicileri gibi cihazlar, müşterilerin kendi başlarına daha aktif ve daha sağlıklı kalmasına yardımcı olur; bu, bir doktora gitme ihtiyacını azaltabilirken, daha gelişmiş cihazlar kan basıncı, kalp atış hızı ve diyet gibi hasta sağlığı ölçümlerini izleyebilir. İzleme için bir kliniğe gitmek zorunda kalmak yerine, hastalar bunu evde yapabilir ve ihtiyaç duydukları her zaman bir doktora bağlanabilir. İzlenen bir hastanın tansiyonu yükselirse, doktor bir bildirim alabilir ve harekete geçebilir. Giyilebilir cihazlar, büyük bir dikkat gerektirdiği için da az girişimsel olarak tasarlanmaktadır.

Akıllı Teknolojiyi Kullanan Hastaneler…

Teknolojideki gelişmeler hasta konforunu ve bakımını iyileştirmek için yeni bir ürün dalgası yaratmıştır. Bağlantı ve otomasyon kullanarak, bu araçlar sağlık hizmeti sağlayıcıları üzerindeki baskıyı hafifletir ve müşterileri bir kez daha kontrol altına alır. Sağlık hizmeti yöneticilerinin %94 ‘ü yakın zamanda yapılan bir ankette, kuruluşlarında akıllı teknolojiyi uygulamayı planladıklarını söylemiştir. Akıllı teknoloji, konfor ve verimliliği artırmak ve riskleri azaltmak için çeşitli formlarda olabilmektedir. Ülke çapındaki hastaneler, her hastanın tercihleri ve koşulları için doğru baskıya ve desteğe kendiliğinden ayarlanan akıllı yataklar kullanmaya başlamıştır. Diğer klinikler, odada bir insan sağlayıcısı olmaksızın bir hastayı izleyebilen robotlar kullanmaktadır. Akıllı cihazlar ve uygulamalar, sağlık alanı boyunca büyümeye ve yayılmaya devam edecektir.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It